Everless

Okładka książki Everless Sara Holland
Okładka książki Everless
Sara Holland Wydawnictwo: HarperTeen Cykl: Everless (tom 1) fantasy, science fiction
Everless (tom 1)
HarperTeen
2018-01-02
2018-01-02

Zaczęła się dość dobrze, natomiast potem zbyt naciągane relacje, wątek miłosny płytki, na plus powracające wspomnienia bohaterki przeplatane z bieżącą akcja.

~"ᴇᴠᴇʀʟᴇss" sᴀʀᴀ ʜᴏʟʟᴀɴᴅ~

"Można odczuwać radość i smutek jednocześnie. Można spoglądać w przyszłość, żałując jednocześnie tego, co zostało stracone."

⏳️ 𝗢𝗽𝗶𝘀 𝘄𝘆𝗱𝗮𝘄𝗰𝘆:
W królestwie Sempery czas jest walutą. Zaklęty jest w krwawym żelazie i tworzony z krwi poddanych. Siedemnastoletnia Jules musi zbliżyć się do śmiertelnie niebezpiecznej królowej i wrócić do Everless, by uratować życie ojca.

Everless to pałac jednego z pięciu największych rodów Sempery, królestwa rządzonego przez Królową, która przed wiekami stanęła na czele armii i wypędziła z kraju najeźdźców pragnących zdobyć tajemnicę krwawego żelaza. Tę tajemnicę odkryła legendarna para - Czarodziejka i Alchemik. To oni, wedle podań, nauczyli królową, jak z krwi poddanych tworzyć krwawe żelazo, czyli metal, w którym zaklęty jest czas. Biedacy muszą sprzedawać swoją krew, żeby zapłacić za ochronę, a arystokracja może dowolnie przedłużać sobie życie - kilkaset lat to norma.

W takim dość mrocznym świecie żyje główna bohaterka - Jules, siedemnastoletnia dziewczyna, która jako małe dziecko musiała wraz z ojcem - kowalem uciekać z Everless do małej wioski na prowincji w obawie przed zemstą Liama Gerlinga, starszego syna władców Everless. Liam próbował wepchnąć do ognia w kuźni swego młodszego brata, z którym Jules się przyjaźniła i którego uratowała od śmierci w płomieniach. Od tego czasu oboje z ojcem ukrywają się pod fałszywym nazwiskiem.

Poznajemy Jules w momencie, gdy podejmuje ryzyko powrotu do Everless, aby jej ojciec nie musiał sprzedać resztki swej krwi. Ten powrót wiąże się z ogromnym ryzykiem, przed którym ojciec stara się ją ostrzec, ale ginie. Tajemnice mnożą się - łącznie z tym, że jej ojciec nie jest jej ojcem - i żeby je rozwikłać, Jules musi zbliżyć się do śmiertelnie niebezpiecznej Królowej.

⏳️ Pierwsze co mnie urzekło już na samym początku czytania to styl autorki. Taki jednolity i bardzo przyjemny w odbiorze. Gładko przechodziłam z jednej strony na następną i zanim się obejrzałam, czytałam ostatnie zdanie na ostatniej stronie powieści 😅.

⏳️ Nie można też nie wspomnieć o obłędnej okładce, obok której nie dałam rady przejść obojętnie w sklepie 😄. A te rysunki zegarka na każdym rogu książki idealnie dopełniają całości.

⏳️ Świat stworzony przez autorkę jest niebanalny, oryginalny; bardzo spodobał mi się pomysł krwawych monet, gromadzenia w ten sposób czasu i wykorzystywania go dla siebie.

⏳️Jednak jeśli mam być w pełni szczera, muszę przyznać, że niezbyt poczułam więź z jakimkolwiek bohaterem, no może oprócz Jules, z którą mogłam nieco się utożsamiać podczas lektury. Roan raczej nie przypadł mi do gustu, bo niby taki przystojny i przyjazny, a w sumie trochę nijaki, już pomijając fakt, że dosyć mało go było w całej fabule. Co do Liama mam mieszane uczucia, nie wiem, co o nim sądzę na ten moment. Mam nadzieję, że bedzie go zdecydowanie więcej w drugim tomie, po który z pewnością sięgnę.

⏳️ Jest to książka skierowana głównie w kierunku miłośników fantastyki i prędkiej, niezwykle zmiennej akcji. W pierwszym tomie był tylko lekki zarys wątku romantycznego, tak niewiele, że można by uznać, że w rzeczywistości w ogóle go nie było. Ale nie jest to przecież romans, więc nie można niczego zarzucić pod tym względem. Uważam, że wady w książce są naprawdę malutkie i niezbyt znaczące. Na pewno gorąco polecam, bo to pozycja bez dwóch zdań warta przeczytania 😊.

~"ᴇᴠᴇʀʟᴇss" sᴀʀᴀ ʜᴏʟʟᴀɴᴅ~

⏳️ 𝗢𝗽𝗶𝘀 𝘄𝘆𝗱𝗮𝘄𝗰𝘆:

Książka okey i nic poza tym. Szybko i przyjemnie się ją czytało, ma ciekawie skonstruowany świat fantastyczny. Z bohaterami nie poczułam tego czegoś, ale z chęcią sięgnę po kolejny tom.

"Everless" Sary Holland to powieść z gatunku fantastyki. To również pierwsza część cyklu (właściwie dylogii) o tym samym tytule. Kusiła mnie już od dłuższego czasu. Nie pamiętam już, co mnie do niej przyciągnęło. Bardzo prawdopodobne, iż moją uwagę przyciągnęła ta przepiękna okładka.
Powieść Sary Holland to idealny przykład tego, co powinna zawierać powieść fantasy. Niebanalni bohaterowie, ciekawa fabuła i ogólnie sam pomysł jest dla mnie rewelacyjny. Nie przypomina niczego, co do tej pory czytałam.
Sam styl pisania jest świetny i bardzo przyjemnie się czyta. Książka nadaje się idealnie na wieczór. Teraz, na świeżo po przeczytaniu nie mogę się doczekać kontynuacji. Czuję, iż jeszcze dzisiaj zacznę czytać ciąg dalszy. Tak bardzo wciągnęła mnie ta historia.
Jedyne, co nie do końca przypadło mi do gustu jest sam początek. Trochę trudno było mi się połapać, ale z czasem czytania wszystko zaczynało nabierać większego sensu. Autorka wprowadziła aurę tajemniczości dzięki czemu powieść bardziej wciąga.
Podsumowując jestem bardzo zadowolona z przeczytanej historii i zdecydowanie polecam! Mam nadzieję, że kontynuacja wciągnie mnie równie mocno.

Ciekawy i przyciągający pomysł na fabułę. Tajemnica Czarodziejki i Alchemika krąży po świecie, gdzie walutą jest czas pobierany z krwi. Wydaje mi się, że gdzieś już widziałam podobny zabieg, ale to wciąż był dla mnie powiew oryginalności. Przetapianie krwi w żelazo od godzin po roczne monety. Bardzo interesujący koncept i przedstawienie magicznych aspektów. Jak najbardziej miałam ochotę brnąć dalej, by odkryć wszystkie sekrety, jakie pojawiały się w życiu Jules.
Sama bohaterka miała swoje gorsze i lepsze chwile. Czasami wydawała mi się zbyt rozchwiana, gdy na plan wkraczał chłopak z dzieciństwa, w którym się zauroczyła. Czasami według mnie podejmowała decyzje kompletnie nie myśląc, a innym razem odkrywała tajemnice praktycznie nie mając żadnych konkretnych poszlak. To bym dała do poprawek, ale w ogólnym odbiorze nie przeszkadzała mi na tyle, by źle mi się czytało. Romans też wplątany był tak subtelnie, że prawie niezauważalny - co wyszło bardzo na plus - gdyby nie przypominajki bohaterki o jej dawnej miłości.
Jestem szczerze ciekawa drugiej, zamykającej dylogię części i jak ostatecznie rozwiążą się sprawy, więc na pewno w najbliższym czasie po nią sięgnę.

Zaskakująco mocno mnie wciągnęła!
+ autorka przedstawiła motyw przemiany krwi w żelazo, które stało się cenną walutą i które odgrywa w książce potężną rolę. Oryginalne i ciekawe!
+ bohaterka przeszła fantastyczną przemianę z ubogiej dziewczyny żyjącej w niewielkim miasteczku do wysoko postawionej służki na usługach samej królowej. Cały ten proces budowania postaci, odkrywania sekretów był niesamowicie satysfakcjonujący i przyjemny - do czasu pojawienia się Iny i Caro, które mnie osobiście irytowały.
- nie widziałam ich przyjaźni, nie poczułam więzi, tym samym nie rozumiałam poświęcenia bohaterki dla którejkolwiek z nich.
- to samo tyczy się Tama - uczącego się na kowala. Dlaczego został stworzony, wspomniany i nazwany przyjacielem, jeśli jego rola była nikła i niewiele znacząca?
- większość postaci z pierwszej połowy książki znika kompletnie i nie pojawia się w drugiej, chociaż autorka próbuje utrzymać, że jakakolwiek przykra rzecz, jaka mogłaby się im stać, powinna być dla nas ciosem, bo są przecież dobrymi przyjaciółmi bohaterki.

- ostatnie strony przed okryciem sekretu Jules paskudnie mi się dłużyły. Czułam, że odpowiedni moment na wyjawienie prawdy minął i każde dodatkowe zdanie coraz mocniej mnie irytuje. To akurat biorę na siebie, bo bywam niecierpliwa, zwłaszcza jeśli zbliżam się do końca historii - chcę szybko dowiedzieć się co i jak. Niemniej finał był wart, żeby ponownie się zatrzymać i z uwagą czytać każde zdanie.
+ plot twist na dobrym poziomie, cała historia nabrała przyjemnego kształtu.

+ cieszę się też ogromnie, że wybór miłosny głównej bohaterki nie był tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać z początku. To również przyjemny plot twist, którego nie zdradzę, ale mój wybór pokrył się w pełni z wyborem bohaterki, dlatego wątek romantyczny dostaje ode mnie 5+, zwłaszcza, że przez 90% książki nie wpycha się na główny plan i pozostaje przyjemnym dodatkiem do fabuły.

Polecam!

Zaskakująco mocno mnie wciągnęła!

Everless zapowiadało się super. Ciekawie wykreowany świat oraz interesujący pomysł na fabułę. Niestety sama realizacja książki mnie zawiodła, a główna bohaterka denerwowała. Przeczytałam całość, ale bez szału.

Everless to książka która zachwyciła mnie swoim pomysłem na świat. Było w niej trochę magicznie ale też zagadkowo. Idąc w tą książkę nie wiedziałam że będzie wątek romantyczny co podobało mi się bardzo.
Uważam że ta książka jest za mało doceniana i mało osób o niej wie a naprawdę książka potrafi wciągnąć od pierwszych stron i trzymać w napięciu aż do ostatniej strony. Czytało się tę książkę trochę jak baśń gdzie byli bardzo interesujący bohaterowie. Uważam że ta książka jest warta przeczytania i polecam ją każdemu.

Fabuła książki jest naprawdę ciekawa. Podeszłam do niej sceptycznie, ale pozytywnie mnie zaskoczyła. Plot twist był zdumiewający i szokujący. Jedna z lepszych książek fantasy jakie ostatnio przyszło mi czytać.

Bardzo fajny pomysł na świat, dobrze wykreowane postaci, wartka akcja, dobry warsztat pisarski. Czytałam z zainteresowaniem.

Sara Holland Everless Zobacz więcej
Sara Holland Everless Zobacz więcej