rozwiń zwiń

Sen Alicji, czyli jak działa mózg

Okładka książki Sen Alicji, czyli jak działa mózg
Maria MazurekJerzy Vetulani Wydawnictwo: MANDO Seria: Przygody Alicji interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
74 str. 1 godz. 14 min.
Kategoria:
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Seria:
Przygody Alicji
Wydawnictwo:
MANDO
Data wydania:
2017-11-22
Data 1. wyd. pol.:
2017-11-22
Liczba stron:
74
Czas czytania
1 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327712981
Tagi:
dla dzieci edukacyjna jak działa mózg
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim Marcin Rotkiewicz, Jerzy Vetulani
Ocena 7,2
Mózg i błazen.... Marcin Rotkiewicz, ...
Okładka książki Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko Maria Mazurek, Jerzy Vetulani
Ocena 7,6
Neuroerotyka. ... Maria Mazurek, Jerz...
Okładka książki Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu Grzegorz Strzelczyk, Jerzy Vetulani
Ocena 7,3
Ćwiczenia dusz... Grzegorz Strzelczyk...
Okładka książki A w konopiach strach Maria Mazurek, Jerzy Vetulani
Ocena 7,7
A w konopiach ... Maria Mazurek, Jerz...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Babcocha Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Ocena 7,9
Babcocha Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Mirabelka Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Ocena 8,2
Mirabelka Cezary Harasimowicz...
Okładka książki ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych Monika Bień-Königsman, Maria Dek
Ocena 7,3
¡Olé! Hiszpani... Monika Bień-Königsm...

Oficjalne recenzje i

Metalektura, czyli mózg oceniający książkę o mózgu



8343 450 183

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
238 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
143
54

Na półkach: , ,

Ogólna koncepcja fajna i sposób prezentacji dość przystępny, piękna szata graficzna.
Książka kierowana do dzieci 8-10 letnich, ja czytałam sześciolatkowi i o ile bardzo był zainteresowany mózgiem, o tyle żarty, które miały chyba zachęcać dzieci, były dla niego zupełnie niezrozumiałe. Ale przyjmuję, że - ok - książka dla starszych dzieci, więc może tak być. Jednak poziom niektórych ilustracji, z założenia żartobliwych, był taki, że nie odważyłam się przeczytać głośno dziecku "dymków".
Książka jest kierowana do dziewczynek, na co wpływa nie tyle to, że bohaterką jest dziewczynka, co sposób prowadzenia narracji. "Mózg" zwraca się do dziewczynki w taki sposób, aby czytelnik mógł łatwo się zidentyfikować z bohaterką książki - tzn. są to długie sekwencje, w których mózg zwraca się do bohaterki i opowiada tak, że można się zgubić czy mówi do Alicji, czy kieruje się bezpośrednio do czytelnika. Pewnie jest to korzystny zabieg dla dziewczynek, ale w sytuacji kiedy "mózg" jak narrator opisuje różnice pomiędzy płciami tworząc długi wywód oparty o zabieg narracyjny "ty jesteś tak zbudowana, bo będziesz podejmować takie zadania, i z tego wynika to i to, a twoi koledzy mają inaczej" to jest to część, którą trudno się czyta chłopcu (może znów moja wina, że dziecko za małe - ośmiolatek pewnie czytając samodzielnie odwróci perspektywę, albo po prostu stwierdzi, że ktoś tu mówi nie do niego i dalej nie przeczyta). W paru miejscach (ale tylko paru) wywód był dość skomplikowany - miałam ochotę powiedzieć, że włączymy sobie to w "było sobie życie" i zobaczysz o co, chodzi w tym fragmencie. Uważam również użycie słowa "transcendentny" w książce dla dzieci (nawet dziesięcioletnich), za mocno nieadekwatne.
Wzięłam się z synem za trudną tematykę, bo był zainteresowany działaniem mózgu, a stwierdziłam, że mając sporą orientację w temacie w razie, gdyby książka adresowana do starszych dzieci była zbyt trudna, to sama dopowiem, wytłumaczę. Ku mojemu zdziwieniu musiałam tłumaczyć nie arkana neuronauki tylko dziwne żarciki i relacje społeczne wynikające z kontekstów, a nie ze złożoności tematu.
Do tego dochodzi niezrozumiałe dla mnie podejście do feminizmu. Dla mnie feminizm, a nawet idee girl power, służą ukazaniu, że płcie są różne, ale żadna nie jest lepsza. Można się różnić będąc na tym samym poziomie. Książka defaworyzuje chłopców. Co więcej - w części dotyczącej pośrednio różnic pomiędzy płciami, autorzy opisując jajniki i komórki jajowe chcą uniknąć wiązania prokreacji wyłącznie z instytucją małżeństwa stosują dziwny zabieg - mózg mówi Alicji, że kiedyś, gdy będzie chciała mieć dzieci, komórka jajowa połączy się z nasieniem jej chłopaka. Tak sobie myślę, że użycie słowa "partner" zasugerowałoby jednak, że prokreacja rozgrywa się między dorosłymi, a podtrzymany zostałby efekt neutralności.
Rozumiem, że wysokie noty książki wynikają przede wszystkim z tego, że mało jest publikacji na ten temat dla dzieci. Do tego dochodzi niezaprzeczalny autorytet profesora Vetulaniego. Dzieciom polecałabym jednak nadal "Było sobie życie". Moim zdaniem książka zawiera mnóstwo ciekawych i ważnych informacji, ale narracja jest niestaranna i ma to wpływ na odbiór, zwłaszcza przez chłopców.

Ogólna koncepcja fajna i sposób prezentacji dość przystępny, piękna szata graficzna.
Książka kierowana do dzieci 8-10 letnich, ja czytałam sześciolatkowi i o ile bardzo był zainteresowany mózgiem, o tyle żarty, które miały chyba zachęcać dzieci, były dla niego zupełnie niezrozumiałe. Ale przyjmuję, że - ok - książka dla starszych dzieci, więc może tak być. Jednak poziom...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    709
  • Przeczytane
    284
  • Posiadam
    66
  • Dla dzieci
    19
  • 2018
    19
  • Teraz czytam
    15
  • Chcę w prezencie
    14
  • Psychologia
    9
  • Ulubione
    8
  • Popularnonaukowe
    7

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sen Alicji, czyli jak działa mózg


Podobne książki

Przeczytaj także