Opakowania a środowisko. Wymagania, standardy, projektowanie, znakowanie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788301194819
ochrona środowiska
Fragaria

Przekonanie, że opakowania wpływają na stan środowiska tylko w ostatnim etapie cyklu życia na szczęście odeszło do lamusa. Obowiązująca obecnie w Europie ogólna strategia postępowania zakłada, że w pierwszej kolejności należy zapobiegać powstawaniu odpadów oraz minimalizować ich ilość. W odniesieniu do metod postępowania z już wytworzonymi odpadami preferowany jest recykling, potem odzysk energii, a na końcu dla odpadów, których nie da się wykorzystać przemysłowo – unieszkodliwianie np. przez deponowanie na składowiskach.
Niniejsza książka podejmuje szereg aktualnych tematów związanych z coraz istotniejszym zagadnieniem ekologii opakowań w całym cyklu ich życia. W szczególności uwzględnia:
· terminologię dotyczącą ochrony środowiska w ujęciu regulacji prawnych i normatywnych UE,
· zrównoważony rozwój w odniesieniu do opakowań,
· praktyczne przykłady oceny cyklu życia (LCA) dla wybranych grup opakowań oraz wskaźniki emisji gazów cieplarnianych (carbon footprint).
Prezentuje ponadto kierunki rozwoju przemysłu opakowaniowego i omawia zasady projektowania oraz oznakowywania opakowań z uwzględnieniem ochrony środowiska. Pomyślana jest więc jako kompendium wiedzy o ekologicznych aspektach projektowania, produkcji oraz cyklu życia opakowań.
Skierowana jest do studentów takich kierunków jak: towaroznawstwo, technologia żywności, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska oraz zarządzanie i marketing. Zainteresuje również przedsiębiorców oraz osoby odpowiedzialne w firmach za ochronę środowiska, gospodarkę magazynową, zaopatrzenie, gospodarkę opakowaniową, logistykę, zarządzanie oraz planowanie i rozwój.

źródło opisu: https://ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: https://ksiegarnia.pwn.pl

Zbigniew | 2018-02-23

Czekałam z zapartym tchem na tą książkę i kiedy w końcu udało mi się ją przeczytać mam totalny mętlik w głowie- pierwszy raz nie wiem, czy mi się podobało, czy nie.