Ewangelia według Grubasa

Piotr

źródło okładki: okładka

Maciek | 2018-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2018

JEDYNY TAKI !!!1 IGŁA !!!! IDEAŁ !!!! OPŁACONY !!!!! ZOBACZ 1!!!!

Każdy, kto kiedykolwiek rozważał zakup auta z drugiej ręki, musiał zetknąć się z panem Grubasem.
Grubas to handlarz, handlarz najgorszego sortu, handlarz, przed którym ostrzegają wszystkie poradniki na youtubie typu: „brudne sztuczki handlarza”; ale też handlarz mający masę ciekawych historyjek do opowiedzenia i przyznaję, że mnie kupił.

Zbigniew Łomnik, niczym szalony etnograf, zachowuje dla potomności pamięć o motoryzacyjnej Polsce B - kraju będącym daleko od blichtru błyszczących salonów samochodowych i bilbordów z wypasionymi furami, dostępnymi w atrakcyjnym leasingu - za to żyjącym za pan brat z OLX na urządzenia mobilne i otomoto, którego to kraju pan handlarz Grubas jest niepodzielnym władcą.

Nasz handlarz karierę zaczynał, co znamienne, w roku 1990 i przeżył wszystkie wzloty i upadki rynku wtórnego – złotą erę składaków, czas autokomisów i giełd by ostatecznie przenieść się z biznesem do internetu. No...

Tomasz | 2018-10-04
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Bardzo lekka i przyjemna pozycja od kultowego Złomnika dotycząca historii handlu autami u schyłku PRL oraz w III RP – od początków giełd aż do końca ery autokomisów i handlu w internecie. Interesująca zarówno dla fanów motoryzacji, jak i lubiących wspomnienia z tzw. „złotych lat 90.”. Pierwszy nakład książki wystawiony na sprzedaż wyczerpał się błyskawicznie.
Książka utrzymana jest w stylu reportażu bazującego na opowieści tytułowego Grubasa (będącego zlepkiem wspomnień kilku handlarzy autami). Pozycja zaskakuje swoim realizmem i niesamowicie wciąga – można ją przeczytać nawet w jedno popołudnie. Użyty język zawiera bogaty zbiór żargonowych terminów branży motoryzacyjnej, a podczas czytania niekiedy trudno jest opanować śmiech. Przed sięgnięciem po „Grubasa” warto przeczytać jeszcze inne tytuły Złomnika: „Cytryn i Gumiak: poczontek” (który pozwoli jeszcze lepiej poznać fenomen słynnego profilu fb) oraz „Grzybologika” – te ostatnie dostępne są jednak tylko w formie e-booków i/lub...

Ad_ | 2018-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2018

najpierw w skrócie: lekka, łatwa i przyjemna - taka na wieczór, może dwa.

a teraz rzeczowo - na ta książkę nie trafi nikt przypadkowo, nie znajdzie jej na półce z tanią książka ani w markecie. dostępna była jedynie na profilu fb autora wiec albo ktoś śledzi autora w sieci i wie o czym to jest, albo ktoś poleci tą pozycję. ja jestem z pierwszej grupy - sięgnąłem po nią z pełną świadomością czego się spodziewać i jaki będzie język autora. i tu pierwsze zaskoczenie - napisana jest bardzo "sympatycznie" - jak się czyta, ma się przed oczami tytułowego Grubasa - handlarza samochodami który przede wszystkim wie jak zarobić kasę. Drugie zaskoczenie - handlarz-bohater wzbudza sympatię i zaufanie pomimo, że niektóre historie powinny raczej wzbudzić niechęć do niego.
podsumowując - jak na wstępie - pozycja lekka, łatwa i przyjemna - idealna jako przerywnik między "poważniejszymi" pozycjami.

rocketman | 2017-12-10
Przeczytana: 30 listopada 2017

"Ewangelia według Grubasa" to zbiór anegdot opisujących życie bohatera i dzieje jego firmy "Grubas Auto". Historie Grubasa, prawdziwego weterana branży motoryzacyjnej, opisują tajniki działania handlarzy aut oraz ich najciekawsze przypadki - od czasów giełd samochodowych z początków lat 90 aż do ery portali allegro i olx. Lekka, krótka, pełna charakterystycznego żargonu lektura nadaje się do przeczytania zarówno w jedno popołudnie, jak i miesiąc przy odpowiednim dawkowaniu.

antos90 | 2017-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Miła pozycja na jeden wieczór. Coś niecoś pamiętam z tamtych czasów - wyprawy z ojcem na giełdy, jeżdżenie po komisach samochodowych w poszukiwaniu auta. Dlatego czyta się trochę z rozrzewnieniem.

Bullshit_detector | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

Krótka, szybko czytająca się pozycja od Złomnika. Opisane historie są kapitalne i choć styl autora może momentami irytować, to czyta się to jednym tchem. Oczywiście jest to pozycja raczej tylko dla facetów i to takich, którzy potrafią odróżnić balerona od beczki. A każdy kto kupował kiedyś auto od handlarza czy w komisie na pewno uśmiechnie się pod nosem nie raz. Oczywiście, tytułowy Grubas to wzór cnót wszelakich z uczciwością na czele, no ale gdyby było inaczej, nie byłby handlarzem. :)

Ydtski | 2017-12-04

Większość polskiej współczesnej literatury to fiu-bździu o rozterkach znad sojowego latte, a tu proszę: książka o "Polsce powiatowej", o tych, którymi programowo się brzydzi i stara się nie zauważać, przynajmniej dopóty silnik nie zgubi tłoka na obwodnicy. Realistycznie, prawdziwie, bez maniery. Polecam jako reportaż obyczajowy i szybki przegląd z dziejów polskiej "klasy pośredniej" ostatnich trzydziestu lat.

Wilku555 | 2017-12-01
Przeczytana: 18 listopada 2017

Bardzo fajna pozycja, na jesienny wieczór. Pozycja raczej skierowana do płci męskiej, choć i nie jedna kobieta usmieje się przy tej pozycji. Zdecydowanie polecam tą, jak i inne pozycje autora

Sajmooon | 2017-12-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Książka dla miłośników motoryzacji którzy chcociaz raz (naiwnie) kupili samochód od Auto-Komisu.

mariw | 2018-11-21