W domu

Okładka książki W domu Harlan Coben
Okładka książki W domu
Harlan Coben Wydawnictwo: Albatros Cykl: Myron Bolitar (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
Myron Bolitar (tom 11)
Home
Albatros
2018-01-17
2018-01-17
Jan Kraśko
Inne

Porywacze uprowadzają dwóch sześcioletnich chłopców - Patricka Moore’a oraz Rhysa Baldwina.
Żądają okupu, a gdy wszystko jest już przygotowane, nikt nie zgłasza się po pieniądze, a kontakt z porywaczami urywa się.
Mija 10 lat, przez ten czas rodziny muszą radzić sobie z bólem, tęsknotą. Mierzyć się każdego dnia z niewiadomą i rozpaczą po stracie dzieci.
Pewnego dnia dwóch mężczyzn Myron Bolitar, który jest agentem sportowym, oraz jego przyjaciel Win Lockwood, wyszkolony zabójca, wpadają na trop jednego z dzieci - dziś już nastolatka.

Czy to rzeczywiście zagoniony 10 lat temu Patrick ?

▶️ Cobena zawsze wybieram w ciemno. Nie czytam opisu od wydawcy, nie musi mnie zaintrygować okładka, czy tytuł. Wystarczy jego nazwisko na grzbiecie książki, a wiedziałam, że czeka mnie intrygująca i mroczna historia.
Niestety tym razem jestem mocno rozczarowana.

Niemalże do połowy książki po prostu się nudziłam, a czytając rozdział za rozdziałem, czekałam na moment zwrotny.
Akcja jest powolna, mało się dzieje, historia dość przewidywalna, a postaci irytujące.
Właściwie dopiero od połowy książki miałam poczucie, że to jest to, za co uwielbiam Cobena.
Akcja nabrała tempa, zaczęły się intrygi, sekrety.
Niespodziewane zwroty akcji.
Sam finał również zaskakujący.

Pewnego dnia dwóch...

Miałam długą przerwę w czytaniu książek pana Cobena ale ostatnio w moje ręce wpadła książka pt. " W domu", kolejna z cyklu o Myronie Bolitarze. I chociaż polubiłam tego bohatera to miłością bezwzględną obdarzyłam drugoplanową postać czyli Winstona Hornea Lockwooda Trzeciego. Fajny pomysł na fabułę. Intryga została rozpoczęta dziesięć lat wcześniej i żyła powoli swoim życiem pozwalając bohaterom umartwiać się, szukać nadziei, walczyć i poddawać się marazmowi. Co wydarzyło się dziesięć lat wcześniej? jak wpłynęło to na życie bohaterów? Co stało się teraz? Jak aktualne wydarzenia wpłynęły na życie rodzin ciągle pozostających w bólu niewiedzy? Wartka akcja, nowe wydarzenia, narastające napięcie i dużo emocji. Czytajcie, warto.

Lubię czytać kryminały i thrillery, ale twórczość Harlana Cobena chyba nie jest dla mnie. Kilkanaście lat temu w moje ręce wpadła książka o jakiejś tenisistce, niestety nie byłam wstanie przez nią przebrnąć, przeczytałam może z 80 stron... (wygooglowałam, że prawdopodobnie była to "Krótka piłka" jakie było moje zdziwienie, że to jedna z serii o Myronie Bolitarze, bo w ogóle tego nazwiska nie zapamiętałam).

Tym razem trafiłam na ostatnią część z serii o Myronie. Temat mnie zaciekawił, ale spodziewałam się innego (czyt. ciekawszego) zakończenia. Jak na tak obszerną książkę trochę za dużo wątków pobocznych, niektóre historie niewyjaśnione (przynajmniej dla mnie, może wynika to z faktu, że nie czytałam wcześniejszych książek z serii) i trochę za dużo tematów LGBT (Esperanza - znajoma Myrona - jest biseksualna; Clark - brat Rhysa (jednego z zaginionych chłopców) - jest gejem; Zorra - współpracownik Myrona - jest osobą transseksualną; nieletni chłopcy z King Cross, którzy są męskimi prostytutkami). O ile Myrona jako tako polubiłam, o tyle nie mogę tego samego powiedzieć o Winie Lockwoodzie, którego określiłabym jako "bogatego gościa, który uważa, że może wszystko (nawet zabić) i wszystko ujdzie mu na sucho". Brooke, jego kuzynka też lepsza nie jest, rozumiem że przeżyła piekło, ale to nie tłumaczy zabicia prze nią Nancy.

Coben jak zwykle w formie, samo zakończenie SPRAWY - super, jednak wątek Brooke? Przechodzi sam siebieXDDDD kocham Myrona za jego żarty :D oraz fakt, że jest mistrzem kamuflażu i dedukcjiXDDDDD

Myron, Win, Mickey - taka mieszkanka bohaterów. Książka całkiem ok, fabuła ciekawa.

Czy można żyć przeszłością?

Dziesięć lat temu porywacze uprowadzili dwóch sześciolatków, Patricka Moore’a oraz Rhysa Baldwina, żądając od ich bogatych rodziców okupu. Potem nagle zamilkli, a po porwanych chłopcach ślad zaginął. Przez cały ten czas obie rodziny musiały radzić sobie z bolesnymi wspomnieniami, próbując uporać się z rozpaczą po utracie ukochanych dzieci. I pewnie byłoby tak dalej, gdyby nie dwaj ludzie: Myron Bolitar, agent sportowy, i jego przyjaciel, Win Lockwood, którego elegancki strój skrywa umiejętnie wyszkolonego zabójcę. Mężczyźni wierzą, że właśnie zlokalizowali jednego z porwanych chłopców, dziś już nastolatków. Chłopak rzekomo był widziany w Londynie.

O książkach Cobena słyszałam wiele. Oglądałam seriale na podstawie jego książek. Nie każdy mnie zachwycił, ale były w klimacie jaki lubię - mroczny, poplątany i z dużą ilością niewiadomych. Niestety ta książka mnie nie zachwyciła. Moje założenia na temat rozwiązania sprawy okazały się prawidłowe, czego nie lubię. W kryminałach oczekuje, że autor poprowadzi mnie za rękę, a na koniec zakręci a rozwiązanie wbije w fotel.

Może mój niedosyt wynika z przeczytania książki ze środka cyklu, a może powód jest inny. Moim zdaniem nie jest to thriller, bo nie da się przy nim bać, akcja toczy się w miarę szybko, ale ma się wrażenie, że brakuje tu jakiegoś ważnego elementu. Sprytnie jest tu wplecione całkiem fajne poczucie humoru bohaterów, co bardzo cenię.

Nie jest to moje ostatnie podejście do twórczości Cobena, ale wierzę, że innym osobom książka przypadnie do gustu i spełni wszystkie wymagania.

Czy można żyć przeszłością?

Polecam....mega ciekawa a zakończenie niespodziewane

Polecam....mega ciekawa a zakończenie niespodziewane

Ciągle daję się nabrać na lekturę skuszony wysokimi ocenami by stwierdzić że Coben to GRAFOMAN. Dla jego książek powinna być nowa skala ocen -nudna ,schematyczna ,irytująca.

Tym razem Pan Coben gwarantuje nam świetną opowieść. Naprawdę jedna z lepszych historii o Myronie Bolitarze. Tym razem o pomoc prosi go jego przyjaciel Win Lockwood. To chyba pierwszy raz kiedy zwraca się z prośbą do Myrona. Bolitar oczywiście postanawia mu pomóc, tymbardziej, że chodzi o rodzinę Wina. Ponad 10 latemu zostali porwani dwaj chłopcy Patric i Rhyse. Z Londynu dochodzą słuchy, że Patrick jest właśnie tam. Czy to.mozliwe, że pp tyłu latach to może być jeden z zaginionych chłopców? To się dopiero okaże..

Ostatnia książka z serii o Myronie Bolitarze.
Dziesięć lat po porwaniu dwóch małych chłopców jeden z nich pojawia się na ulicach Londynu. Myron Bolitar wraz z Winem, Zorrą, Małą Cyndi i Pocahontas próbują dociec kto porwał dzieci, co z nimi robił. Sprawy mocno się komplikują, niektórzy dziwnie się zachowują, nie ma pewności czy wszyscy są tym, za których się podają.

Ostatnia książka z serii o Myronie Bolitarze.

• Harlan Coben
  • Przeczytane 2018