Porachunki

Goodstory.pl
2017-10-09
2017-10-09
9788394932022
porachunki wojciech krusiński thriller sensacja kryminał młodzieżowa nastolatki zemsta odwet debiut literatura książka ebook przygodowa

Autor miał bardzo konkretny pomysł na opowieść i konsekwentnie się go trzymał. Wyszło ciekawie, nawet wciągająco, ale niestety z czasem coraz bardziej sztucznie - młody bohater opowieści z czasem przestaje być prawdziwą, wiarygodną postacią, a staje się takim konstruktem myślowym. Nie, nie jest tak, że nie wierzę by 12-latek mógł zrobić to, co zrobił Adam z opowieści, ale jego przemiana duchowa nie została w książce pokazana wystarczająco wiarygodnie. Podczas lektury przestałem na świat patrzyć oczami Adama, a tylko patrzyłem z boku, co też autor wymyślił. Przyznaję, że trochę się rozczarowałem, bo początek (pierwsze 30-50% objętości) był dużo lepszy niż końcówka.

,,Porachunki" to powieść, która porusza ważne w dzisiejszym świecie problemy, a przede wszystkim pokazuje wpływ przemocy na człowieka. Lekki język autora, ciekawe dialogi i przede wszystkim ciekawa akcja w książce sprawiają, że tę powieść dobrze się czyta. Zakończenie jest bardzo zaskakujące, chociaż troszkę nierzeczywiste i niektórzy mogą być niezadowoleni z takiego obrotu spraw (a szczególnie Ci, którzy wolą sprawiedliwe zakończenia). Dzięki kreacjom bohaterów, a w szczególności Adama poznajemy stadium przemiany wewnętrznej upokorzonego młodego człowieka i możemy się przekonać, że decyzje przez nas podjęte mają wielki wpływ nie tylko na nas samych, ale również na innych ludzi. Jeśli ktoś chce przeczytać książkę, w której dziecięca naiwność i chęć zemsty doprowadza do zmian głównego bohatera i prowadzi do powolnej samodestrukcji bohatera, to z całą pewnością mogę polecić tę powieść. ,,Porachunki" dobrze mi się czytało i napewno będę śledziła twórczość pana Krusińskiego.

Całą opinię przeczytasz na blogu: https://mojswiatliteratury.blogspot.com/2018/05/wojciech-krusinski-porachunki-recenzja.html

Adam to dwunastolatek mieszkający z matką, która samotnie go wychowuje. Chłopiec chciałby być superbohaterem. Razem z kolegą, Karolem, zaczytują się w komiksach, gdzie bohaterowie mają super moce i bronią słabszych. Adam pewnego dnia staje się świadkiem napadu na koleżankę z klasy, Marię, przez dwóch nastoletnich zbirów o ksywkach Szef i Wódz. Postanawia pomóc dziewczynie, co nie kończy się dla niego najlepiej. Poobijany i posiniaczony wraca do domu, poprzysięgając zemstę na starszych chłopcach. Adam postanawia stać się zły, a swój plan realizuje za pomocą horrorów, thrillerów i filmików znalezionych w internecie. Okazuje się, że przez działania chłopca jego najbliżsi są w większym niebezpieczeństwie niż zdaje sobie z tego sprawę. Jaki skutek będzie miała zemsta Adama? Czy ktoś w porę zauważy, że z chłopcem dzieje się coś złego?

Wielką zaletą tej książki jest główny bohater oraz jego matka, Renata. Ze strony na stronę byłam coraz bardziej przerażona tym, jak matka Adama reaguje na stopniowe zmiany jakie w nim zachodzą po bójce otwierającej historię. Adam bowiem zamyka się w sobie, a większość czasu przesiaduje w pokoju, gdzie ogląda horrory oraz filmik instruktażowe ze sztukami walki. Wydawać by się mogło, że każda matka zwróciłaby swojego dziecku uwagę lub po prostu wzięła je na rozmowę i chciała wyjaśnień. Natomiast Renata… nie robi nic. Czasem tylko przewinie się jej przez myśl, że z Adamem ostatnio coś się dzieje i może powinna z nim porazmawiać, ale zawsze kończy się na stwierdzeniu, że mu ufa i na pewno coś wymyśla. Byłam szczerze przerażona, ponieważ autor pokazał w ten sposób jak ignorancja rodziców potrafi skrzywdzić dziecko, które nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałe, żeby wiedziało jak odróżnić dobro od zła. Adam ma swoją własną wizję dobra i brnie w jej kierunku nie zważając na konsekwencje, które ostatecznie są ogromne. Zachowanie Renaty powinno być przestrogą dla innych obecnych lub przyszłych rodziców.

Porachunki to debiut autora, który również prowadzi bloga, na którym zamieszcza porady dla innych pisarzy. W trakcie czytania uderza to, że autor ewidentnie wziął sobie do serca wszystkie swoje rady, ponieważ warsztatowi nie można nic zarzucić. Opisy są barwne, historia jest spójna, fabuła momentami zaskakuje czytelnika, natomiast książka sama w sobie ma morał, co sprawia, że jest to wartościowa lektura. Jedyny mankament w moim odczuciu to zakończenie. Wydawało mi się być napisane pospiesznie, aby tylko skończyć, jednak z drugiej strony jest to książka o dzieciach, dlatego nie można nastawiać się na krwawy, czy też zaskakujący koniec.

Historia Adama to bardzo niepozorna książka. Ebook liczy sobie zaledwie 148 strony, więc można go przeczytać w przeciągu jednego dnia. Jest to powieść sensacyjna, dużo w niej opisów bójek, jednak najważniejsze jest to, jakie przesłanie za sobą niesie ta książka. Autor przekazał bowiem na niewielkiej liczbie stron, że ignorancja bywa bardziej krzywdząca niż sama przemoc. Pokazał również, że przemoc wśród dzieci jest o tyle bardziej niebezpieczna, że młodzi ludzie nie mają jeszcze określonego postrzegania świata i mogą działać pochopnie. Szczerze polecam Porachunki każdemu kto ma ochotę na mocną pozycję ukazującą dziecięcą naiwność, która prowadzi do tragedii.

Książka, do lektury, której dziś chciałabym Was zachęcić to „Porachunki” Wojciecha Krusińskiego. Jest to pozycja ukazująca dość ważne w naszych czasach zagadnienia.
Przemoc. Można by rzec, że jest to zjawisko, które narasta z roku na rok. W newsach mamy praktycznie codziennie do czynienia z informacjami dotyczącymi przemocy. Kiedyś tego typu zachowań dopuszczali się raczej ludzie z tzw. marginesu społecznego. Dziś jest to problem szeroki i nie dotyczy tylko określonej grupy społecznej.
Główny bohater historii to Adam. Dwunastolatek, raczej zwykłej budowy. Jego marzeniem jest to by pomagać słabszym i ratować ich z trudnych sytuacji. Jednym słowem byś superbohaterem. Gdy pewnego dnia widzi jak dwóch starszych chłopaków zaczepia jego koleżankę z klasy rusza jej na pomoc. Niestety jak łatwo się domyśleć sam pada ofiarą Wodza i Szefa. Jednak to spotkanie staje się zalążkiem do jego przemiany. Zemsta to jedyne o czym może myśleć. Wszystkie swoje poczynania sprowadza do tego by doskonalić swoje umiejętności. Przeszukuje Internet by tam odnaleźć filmiki instruktażowe, które pomogłyby mu w zdobyciu kondycji oraz nauczyły jak zemścić się na wrogu. Adam, by oswoić się z przemocą i agresją ogląda bardzo makabryczne filmy, chce być gotowy gdy oprawcy znów powrócą.
Czy będzie gotowy? Czy zemsta go nie pogrąży?
Sądzę, że powinniście przekonać się sami. Ja już znam losy Adama. Was również zachęcam. To debiut Pana Wojciecha Krusińskiego. Choć książka objętościowo może nie jest obszerna jednak na swoich kartach dość obrazowo ukazuje przemianę jaką przechodzi główny bohater. Jesteśmy świadkami jak ze strony na stronę plan zemsty go zmienia. Autor doskonale przedstawił swoich bohaterów zarówno Adama jak i jego oprawców. Widać, że Pan Wojciech doskonale przemyślał swoją książkę choć jak sam pisze zakończenie również jego zaskoczyło. Wszystkie uczucia jakie tu znajdziecie są autentyczne wręcz namacalne. Nic nie jest przerysowane, jest dokładanie wyważone dzięki czemu książkę czyta się szybko. Pozycja ta jest obowiązkową dla rodziców chłopców, choć może i dziewczynek gdyż szeroko mówi się o problemie agresji wśród nastolatków. Chciałabym by po tej lekturze każdy z nas zastanowił się czy oby na pewno nasze dziecko nie potrzebuje pomocy, czy może czegoś nam nie mówi, gdyż niektóre zmiany, które możemy przegapić, mogą być nieodwracalne.

Gdzie przebiega granica pomiędzy dobrem a złem? Czy jest jeszcze szansa na powrót, jeśli się ją przekroczy? A może to człowieka zmienia na zawsze i nigdy już nie będzie taki sam? Ile niewinnych osób narazi na niebezpieczeństwo szukający odwetu chłopak? Jak wiele zdecyduje się poświęcić dla zemsty? Czy będzie warto?

Dwunastoletni Adam przypadkiem dostrzega na ulicy, jak dwóch starszych chłopaków znęca się nad jego koleżanką z klasy. Bez chwili namysłu staje w obronie dziewczyny. W końcu tak właśnie postąpiłby każdy z jego ulubionych superbohaterów. Na napastnikach nie robi to jednak spodziewanego wrażenia. Zamiast zostawić dzieciaki w spokoju i uciec, oni obierają sobie Adama za kolejny cel. Pobity i zastraszony chłopiec bez końca rozpamiętuje tę sytuację, usiłując zrozumieć, co poszło nie tak.

Szef i Wódz muszą dostać nauczkę. Napędzany pragnieniem zemsty Adam zaczyna się zmieniać. W tajemnicy przed mamą ćwiczy i ogląda w sieci filmiki instruktażowe. Układa plan działania. Nauczy się walczyć. Pozbędzie się wszelkich skrupułów. Gdy zaatakują ponownie, on będzie gotowy.

Powieść Wojciecha Krusińskiego to historia ciekawa i pełna akcji. Autor całkiem zgrabnie prowadzi fabułę, trzymając czytelnika w napięciu do ostatnich stron. Śledzimy przemianę głównego bohatera, który z niewinnego, lubiącego komiksy dwunastolatka staje się powoli chłopakiem gotowym bronić siebie i swoich bliskich za wszelką cenę. Celowo i metodycznie oswaja się z agresją, oglądając mnóstwo brutalnych, krwawych filmów. Gdy wydarzenia nabierają rozpędu, coraz trudniej jest pamiętać, że w gruncie rzeczy to przecież nadal dziecko, a nie dorosły człowiek...

Muszę przyznać, że w pierwszej chwili zakończenie trochę mnie rozczarowało. Spodziewałam się jakiegoś mocniejszego akcentu wieńczącego tę opowieść. Choć po dłuższym zastanowieniu zaczynam dostrzegać jego głębszy sens. Myślę, że w ten sposób autor zwrócił uwagę na trwałe zmiany, jakie zaszły w głównym bohaterze. Dla niego nie ma już powrotu do beztroskiego dzieciństwa, a wybór między dobrem i złem, między prawdą i kłamstwem, nagle stał się o wiele bardziej skomplikowaną sprawą. Jedno jest pewne. To, czego doświadczył Adam, pozostawi w nim ślad na zawsze. Czy ten dobry, szczery chłopak pragnący ratować świat jeszcze powróci? Nie wiadomo. Nie wiemy nawet, czy w ogóle będzie tego chciał.

"Porachunki" to wciągająca, mroczna i pełna przemocy opowieść o chłopcu, na którym brutalne okoliczności wymuszają przyspieszony kurs dorastania. Z dnia na dzień dziecko skupione dotąd na komiksach i grach komputerowych zaczyna czuć odpowiedzialność za siebie i swoich bliskich. Adam pragnie przezwyciężyć strach i zapewnić im bezpieczeństwo. Przekonany, że nie ma do kogo zwrócić się o pomoc, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Jednak aby uwolnić się od oprawców i ich ukarać, zaczyna się do nich coraz bardziej upodabniać... Chociaż w tekście znalazło się sporo literówek, pełna napięcia akcja i brutalne sceny skutecznie odwracają od nich uwagę. Jeśli dobrze czujecie się w takich klimatach, powieść Wojciecha Krusińskiego powinna przypaść Wam do gustu.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Autorowi!

ogrodksiazek.blogspot.com

Dwunastoletni Adam przypadkiem dostrzega na ulicy, jak...

CAŁA RECENZJA NA https://wroclawianka-czyta.blogspot.com/

"Porachunki" są powieścią napisaną z perspektywy dwunastoletniego Adama, który ubóstwia komiksy i marzy by stać się superbohaterem. Przyznajcie się, czy Wy nigdy nie śniliście o tym, żeby mieć super moce i walczyć ze złem? Bo ja marzyłam o tym i to bardzo, oczywiście nic nie zrobiłam w kierunku spełnienia moich marzeń, natomiast Adam coś zrobił.

Nie byłam przekonana do tej książki, ponieważ historia na pierwszy rzut oka wydaje się być banalna, prosta, przeczytam i zapomnę. Jakże się pomyliłam! Oczywistością jest to, iż można ją interpretować na różne sposoby.

CAŁA RECENZJA NA https://wroclawianka-czyta.blogspot.com/

Dwunastoletni Adam, miłośnik komiksów, chce być jak wszyscy bohaterzy o których czyta - chce walczyć ze złem i być poważany. Gdy pewnego dnia widzi swoją koleżankę z klasy, którą nękają starsi koledzy, chce jej pomóc. Niestety, nie wyszło tak jak chciał. Więc postanowił zmienić swoje życie.

Gdy Pan Wojciech przesłał mi książkę, nie sądziłam, że będzie to coś wybitnego. Może i super wybitne nie jest (nie porównujmy tego do klasyków),ale na pewno godne uwagi (więc koło Mroza można już postawić).

Czytając powieść (około 200 stron więc leciutka lektura) nie czuje się, że pisał to mało znany autor. Język jest przejrzysty, zrozumiały i na poziomie. Pojawiają się wulgaryzmy, ale nie przesadzone, we właściwych miejscach.

"(...) w tym wieku wyglądali jak mili, grzeczni,
niewinni chłopcy, którymi w końcu naprawdę byli.
Tyle tylko, że jeden z nich właśnie myślał nad tym,
w jaki sposób mógłby się zmienić. Na gorsze."

Historia opowiada o chłopcu, który zapatrzony w bohaterów z komiksów chce być taki jak oni. Gdy pomoc koleżance nie udaje się tak jakby chciał, zaczyna się jego przemiana. Zaczyna dojrzewać, nabierać odwagi. Wydaje mi się, że w pewnym momencie delikatnie przesadza z tą przemianą, ale to osądzić możecie jedynie czytając książkę. Pojawiają się bójki, nieplanowane sytuacje. Pod koniec historia staje się bardzo brutalna. Bardzo. To było dla mnie ogromne zaskoczenie, bo mało kto spodziewa się tego po autorach początkujących.

Książkę bardzo polecam. Poprzez brutalność może polecę ją jednak (przede wszystkim) rodzicom niż dzieciom. A dlaczego rodzicom? Bo pięknie przedstawia zmiany zachodzące w nastolatku, których rodzic może nie zauważyć. Zawsze może to otworzyć oczy na pewne sprawy.

Porachunki – Wojciech Krusińskiego to historia dwunastoletniego Adama, który od dłuższego czasu marzy o tym, aby być taki, jak superbohaterowie z komiksów. Bardzo chciałby pomagać słabszym, ratować ich z opresji, trudnych sytuacji, a także walczyć ze złem. Kiedy pewnego dnia dostrzega, jak dwóch starszych od niego chłopaków – Wodzu i Szef, znęca się na jego koleżanką z klasy – Marią, bez chwili zastanowienia, decyduje się ruszyć jej na pomoc. Jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, iż przemoc ze strony Wodza i Szefa zostanie skierowana również na niego... Pobity i upokorzony Adam, nie jest w stanie pogodzić się z ciosem jaki otrzymał od swoich oprawców. Decyduje się na odważny krok – zemsta. Sukcesywnie i stopniowo zaczyna realizować swój plan. Jednak z czasem skrupulatnie zaplanowany plan zaczyna wmykać się spod kontroli. Na domiar tego nie tylko Adam znajduje się w niebezpieczeństwie, ale także jego najbliżsi...

Wojciech Krusiński napisał wartością publikację, poruszającą ważny i jednocześnie trudny temat – przemoc. Co raz częściej i coraz głośniej mówi się o przemocy. Nie tylko przemocy psychicznej ale i tej fizycznie. Ofiarą może być każdy – dziecko, żona, matka, syn, ojciec. Podobnie jak oprawcą. Tutaj spotykamy się z przemocą względem słabszego i młodszego. Sam obraz przemocy, znęcania się nad dwunastolatkiem i jego koleżanką, został bardzo wyraziście nakreślony. Możemy w pełni wczuć się w sytuację Adama, wspierać go i mu kibicować.

Z niektórymi rzeczami człowiek pozostaje sam.
I nigdy z nikim nie może się z nimi podzielić.

Biorąc pod uwagę kreacją bohaterów, to jest nienaganna. Zarówno oprawcy jak i ofiary przemocy dogłębnie ukazują, co czują osoba, jak się zapatrują na to co wokół się nich dzieje. Ujęła mnie przyjaźń pomiędzy Adamem i Karolem i ich wspólna pasja względem superbohaterów. Waleczna postawa Adama jest również godna uwagi, niemniej jednak sądzę, iż w takich sytuacjach dwunastolatek, powinien powiadomić kogoś dorosłego, iż jest ofiarą przemocy, i że starsi koledzy mu nie dają spokoju, a nie to zatajać i obmyślać plan zemsty. Co za tym idzie, ten element, daje do myślenia i powoduje chwilę zadumy, co my sami byśmy zrobili w takiej sytuacji.

Na zaledwie stu pięćdziesięciu stronach Autor w prosty sposób ukazał obraz przemocy, który bez wątpienia skłania do refleksji. Nie zapomniał także o emocjach, dynamicznych i naturalnych dialogach, wartkiej akcji i ciekawym pomyśle na fabułę. Całość napisana jest bardzo lekkim i plastycznym językiem. Krótkie rozdziały potęgują akcję, przez co całość czyta się bardzo szybko.

Sądzę, iż zakończenie jest adekwatne do całokształtu, i że w rezultacie Adam, zdał sobie sprawę z tego, iż jego plan nie był korzystny i spowodował wiele złego, niemniej jednak była to dla niego ważna lekcja i, gdyby mógł cofnąć czas to z pewnością postąpiłby w zupełni inny sposób.
Polecam. Warto przeczytać. :)

1973

Główny bohater książki, dwunastoletni Adam, staje w obronie koleżanki, nad którą znęca się dwóch nastoletnich chłopaków. Chociaż wie, że nie ma z nimi większych szans, nie może obojętnie przyglądać się temu, co się dzieje. Finał ich starcia jest taki, że chłopiec zostaje pobity. To daje mu motywację, by zemścić się na nich i pokazać, że wcale nie jest takim słabeuszem, jak im się wydaje. Ma pewien pan, który zaczyna skrupulatnie realizować. Coś jednak idzie nie tak. Jak skończy się ta historia?

Od razu przyznaję, że nie miałam wobec tej książki dużych oczekiwań. Myślałam, że to będzie prosta historyjka, którą przeczytam i szybko o niej zapomnę. Tak jednak się nie stało.

Historia może i wydaje się banalna, ale wcale taka nie jest. Nie chcę tutaj nikomu dawać gotowej interpretacji i nie wiem, czy dobrze zrozumiałam przekaz autora, ale podzielę się swoimi odczuciami po lekturze. Mamy Adasia, dwunastoletniego chłopca, który mieszka z mamą. Chociaż nie należy do postawnych osób, nie chce biernie przyglądać się temu, jak dwóch nabuzowanych hormonami nastolatków maltretuje słabsze od nich dzieci. Nie mówi mamie o tym, co się stało, bo raz - nie chce jej dokładać problemów, a dwa - to byłaby dla niego oznaka słabości. Postanawia na własną rękę rozwiązać tę sytuację i zmienić się w silnego mściciela. Wierzy, że pomogą mu w tym filmiki o sztukach walki i przybranie na wadze. Dorosłym raczej coś takiego przez myśl by nie przeszło, ale nie zapominajmy, że mamy do czynienia z dzieckiem, które wierzy w to, że może stać się superbohaterem z komiksu. Nie wiem czy Wy też chcieliście być bohaterami z bajek, ale ja za dzieciaka chciałam się stać Makoto Kino z Czarodziejki z Księżyca, więc kupiłam taką postawę chłopca. Zgrzytałam jednak zębami, gdy widziałam bierną postawę jego matki. Rozumiem, musiała ciężko pracować, by utrzymać siebie i syna, ale dlaczego nie zebrała się na rozmowę z nim? Przecież widziała siniaki na jego ciele?

Ta publikacja pokazuje, jak tragiczna w skutkach jest przemoc, gdy się na nią nie reaguje. Skrzywdzona osoba bardzo często zmienia się z ofiary w oprawcę. Widać to na przykładzie Adasia. Chłopiec dość szybko staje się kimś zupełnie innym. Czy tak by się stało, gdyby jego matka postanowiła zaingerować? Pewnie nie, chociaż to już na zawsze pozostanie w sferze domysłów.

Nie do końca kupiłam zakończenie tej historii. Moim zdaniem jest naciągane, nie sądzę, żeby policja tak działała, ale to już pozostawiam do Waszej interpretacji. Ja mogę się mylić. Nigdy nie miałam do czynienia z taką sprawą. Podejrzewam, że w rzeczywistości potoczyłaby się inaczej, ale to tylko moje zdanie.

Książkę czyta się bardzo szybko. Jest napisana z perspektywy chłopca, ale myślę, że raczej powinni się z nią zapoznać dorośli niż dzieci, żeby tym nie przyszło coś głupiego do głowy.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.pl

Wojciech Krusiński książkę tworzył etapami. Od pomysłu do realizacji prosta, ale czasochłonna droga. Sama fabuła nie jest skomplikowana, ale logiczne połączenie wszystkich postaci wcale nie jest tak banalne, jak insynuują to niektórzy recenzenci. To jest książka pisana z perspektywy nastoletniego chłopca. Zatem czytać trzeba ją również odpowiednio wczuwając się w postać, a nie myśląc własnymi kategoriami.

To tak, jakbyśmy wrócili do bajki o Kubusiu Puchatku, oceniając ją jako trzydziestoletni ludzie. Wtedy nagle Krzyś wydaje nam się co najmniej kuriozalny. Ale czy jako dzieci, nie marzyliśmy o maskotce Tygryska i zgrai takich przyjaciół, jak ci ze Stumilowego Lasu?

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl

• Do recenzji