Diabelski walc

Okładka książki Diabelski walc Jonathan Kellerman
Okładka książki Diabelski walc
Jonathan Kellerman Wydawnictwo: Amber Cykl: Alex Delaware (tom 7) Seria: Srebrna Seria kryminał, sensacja, thriller
Alex Delaware (tom 7)
Srebrna Seria
Devil's waltz
Amber
1995-01-01
1995-01-01
Piotr Lewiński

Gdyby książkę podzielić na dwie części to pierwsza oceniłabym znacznie wyżej. Ponad połowa jest wciągająca, zaciekawia i wzbudza chęć na poznanie zakończenia. Jednak druga część rozczarowuje, fabula robi się dość niewiarygodna, idzie w zupełnie innym kierunku niż się oczekuję (co w tym przypadku nie jest zaletą),a samo zakończenie rozczarowuje....

Moje uczucia do tej książki są mieszane, bo z jednej strony bardzo zainteresował mnie wątek Münchausena, ale poza tym nie raz, nie dwa myślałam, że jej nie doczytam. Nie poddałam się jednak tylko dlatego, że naprawdę chciałam wiedzieć, kto krzywdzi małą Cassie. I matka, i ojciec nie przypadli mi do gustu, ale kto stoi za torturami dowiecie się już z lektury.
Co do pozostałych bohaterów, sama nie wiem, co o nich myśleć. Poza det. Sturgisem nikt nie wzbudził we mnie sympatii, nawet główny bohater wydał mi się nijaki. Ale to może przez te opisy. Mam wrażenie, że tam, gdzie nie trzeba były zbyt długie, a tam, gdzie trzeba, cóż...
Sześć gwiazdek dałam ze względu na ciekawy wątek dot. chorób i ich przypadłości, sam sposób napisania książki był taki sobie.

Co do...

To moje pierwsze spotkanie z autorem i stwierdzam, że ostatnie. Książka nie podeszła mi w ogóle męczyłam się z nią długo ale skończyłam. Zaintrygował mnie zarówno tytuł jak i okładka i to by było na tyle.⭐️⭐️⭐️⭐️

Sama fabuła książki nie zaciekawiła mnie aż tak, jak wątek choroby Münchausena, z którą nigdy wcześniej się nie spotkałam.
Akcja w książce momentami wydaje się przeciągana, brakuje też stopniowego budowania napięcia i momentów kulminacyjnych, jednakże nie jest to zła lektura. :)

Żenujące jest to , że jeden z najlepszych twórców thrillerów psychologicznych ma zaledwie trzydzieści kilka recenzji na LC , autorzy którym daleko do niego , po kilkaset . Pan Kellerman jest z zawodu psychologiem i pediatrą , a nagród im. Edgara Allana Poe i Anthony Award nie dostał przypadkiem . Sprzedano też 37 milionów jego książek na całym świecie .
"Diabelski walc" to kolejna z serii historia o psychologu klinicznym Alexsie Delaware . Siłą tej powieści , jak i poprzednich , jest realizm . Realizm postaci , dialogów i sytuacji . Nie znajdziecie tu superinteligentnych seks bomb , przystojniaków o umysłach geniuszy . Nie znaczy to , że wszystkie postaci to miernoty bez polotu . To zwykli ludzie z ich wadami i zaletami . Rozmawiający zwykłym językiem stosownym do swojej pozycji społecznej i sytuacji w której się znaleźli .
Historia oparta jest na rzeczywistych przypadkach klinicznych i zgrabnie wkomponowana w fabułę książki . W recenzji "Bomby zegarowej" napisałem , że to kryminał w starym dobrym stylu i tu również podtrzymuję tę opinię . Nie ma tu niepotrzebnych wulgaryzmów , flaków , krwi na podłodze ani opisów zmasakrowanych ciał , a jednak powieść trzyma nas w napięciu i wciąga od pierwszych stron .
Polecam wszystkim tym , którzy uważają , że kryminał to jednak literatura dla intelektualistów .

"Diabelski walc" to...

Spora część książek tego autora dotyczy krzywd, jakie dorośli ludzie wyrządzają dzieciom, nie powinno więc dziwić, że „Diabelski walc” jest ściśle związany z tą tematyką. Tym razem zaskakuje jednak bestialstwo z jakim ktoś na pozór zupełnie normalny dosłownie maltretuje niewinną istotę. Przyznam uczciwie, że ze dwa razy w trakcie lektury nachodziła mnie myśl, by dać sobie z nią spokój, bo czytanie o tak paskudnych praktykach burzyło mi krew w żyłach.
Powyższy opis chyba aż nadto powinien wystarczyć za polecenie książki, jeśli ktoś lubi doskonale oddany realizm i duży ładunek emocjonalny.
A co do aspektów literackich: fabuła zwarta, rozwiązanie logiczne (choć trochę przewidywalne, bo i grono podejrzanych jest bardzo wąskie),język powieści przystępny, co nie jest takie oczywiste, jeśli mowa o medycynie.
Krótko mówiąc: wykonanie bardzo dobre, ale temat jak dla mnie iście makabryczny.

Zakończenie interesujące.

Zakończenie interesujące.

W książce można spotkać się z dość ciekawie rozbudowaną fabułą, choć momentami nieco przesadzoną, opartą na obiecującym temacie, która utrzymuje owe zainteresowanie na stabilnym poziomie.

Jak na mój gust bohaterom zabrakło wyważenia, przez co niestety mijają się z naturalnością. Czytając, wydaje się, że autor kierował się zasadą "albo, albo", tworząc jedynie postacie przesycone pewnym zespołem cech bądź ich pozbawione do granic możliwości.
Momentami dialogi trącą miałkością ale większość narracji prowadzona jest ponadprzeciętnym zasobem słownictwa.

Zdecydowanie zabrakło między dialogowych opisów, odsłaniających chociażby bardziej szczegółowe sposoby myślenia postaci czy też ujawniających więcej szczegółów dziejących się akcji.

Największym plusem książki jest jej lekkostrawna forma, przejawiająca się w porywającym nurcie nieco ubogich dialogów, wyznaczających dynamikę zdarzeń w mnożących się co rusz zwrotach akcji. Toteż "Diabelski walc" może okazać się świetnym przerywnikiem między ambitniejszymi tytułami.

Gdy kolejne dzieci tej samej pary notorycznie cierpią z powodu coraz to nowych, niewyjaśnionych chorób, trudno nie nabrać podejrzeń. A któż mógłby zająć się rozwiązaniem sprawy z pogranicza medycyny i etyki, jeśli nie nasz dzielny psycholog-detektyw w jednym! A do tego przy okazji kochliwy przystojniak z niego :)

Dobrze czytało mi się tą książkę, nieprzekombinowana, wyraziste postaci, wciągająca intryga. Fajnie dochodziło się po nitce do kłębka. Nie powaliła mnie z nóg ale niczego nie mogę "się doczepić" całość złożyła się na przyjemną do rozwikłania zagadkę kryminalną. Chętnie sprawdzę czy inne pozycje autora są równie dobre.

• Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Diabelski walc