Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności

Okładka książki Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności Iwona Kienzler
Okładka książki Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Lira biografia, autobiografia, pamiętnik
Caryca Katarzyna i Król Stanisław. Historia namiętności.
Lira
2017-11-15
2017-11-15

niedoczytane

niedoczytane

Gdyby to była historia namiętności, to książka byłaby najwyżej nowelą albo po wstępie nie byłoby już nic więcej. To tyle o namiętności. Ale niestety te kilka seksów i losy Polski potoczyły się tragicznie (nie trzeba tu nic komentować). Znów mnie zdziwiła rozwiązłość seksualna epoki, dziś naprawdę żyjemy iście purytańsko.
Książkę czyta się płynnie, prawie jak powieść, dlatego polecam każdemu zainteresowanemu historią Polski.

Książkę czyta się płynnie, prawie jak powieść,...

Kolejna książka Pani Iwony, którą z przyjemnością przeczytałam. Co prawda tytuł sugerował historię namiętności między Carycą Katarzyną a polskim królem Stanisławem Augustem ale jest trochę mylący. Tak naprawdę mało w tej książce romansu, miłości i namiętności. Natomiast autorka doskonale pokazuje tu wpływ jaki wywarła Katarzyna Wielka na życie samego Stanisława Poniatowskiego ale także na życie członków jego rodziny i niestety całego ówczesnego społeczeństwa polskiego. Doskonale się czyta chociaż musiałam poświęcić trochę czasu aby poukładać sobie wszystkie pokrewieństwa i koligacje rodziny króla Stanisława Augusta. Generalnie nie przepadam za książkami historycznymi ale gust mi się zmienia, zaczynają mnie ciekawić i z pewnością sięgnę po inne pozycje Pani Kienzler. Tak ukazana historia jest dla mnie " zjadliwa" i co ciekawe zaczyna mnie wciągać.

Do przeczytania książki skusił mnie tytuł. Ostatecznie po przeczytaniu stwierdzam, że jednak tej "historii namiętności" i uczucia zbyt wiele nie było, bardziej pokazane postaci carycy Katarzyny i króla Stanisława i ich wpływ na losy Polski. Pod względem merytorycznym i historycznym bardzo dobra książka, choć dla mnie zbyt dużo szczegółów i nazwisk. Czyta się dobrze, więc lektura zajmująca, jednakże zabrakło mi poznania tych prywatnych oblicz dwójki głównych bohaterów. Myślę, że dla miłośników typowo historycznych pozycji będzie to dobra lektura. Ja pozostaję z pewnym niedosytem.

Książkę czyta się jak najlepszą historyczną powieść, a jest to jednak literatura faktu. Postaci z obrazów i szkolnych podręczników nabierają realnych kształtów, poznajemy ich charaktery, radości, namiętności, słabości. Zaczynamy rozumieć ich wybory.
Dzięki tej książce poznajemy lepiej carycę Katarzynę i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jednak, wbrew tytułowi, nie jest to jedynie historia namiętności i opis romansu, między młodymi, wtedy jeszcze- przyszłymi władcami. Znajdziemy tu kompleksowy opis dojścia Katarzyny i Poniatowskiego do władzy, dowiemy się więcej o sytuacji na dworze polskim ( i rosyjskim) oraz okolicznościach rozbioru Polski i dalszych dziejach monarchów.
To moja pierwsza książka tej autorki i jestem absolutnie zachęcona, by sięgnąć po kolejne.

interesująca

interesująca

Książka mnie pochłonęła. Dla mnie przedstawia Caryce w normalnej ludzkiej postaci z jej wadami i zaletami wynikającymi z życia, które nie było łatwe.

Bardzo ciekawa. Miło spędziłam czas zagłębiając się w lekturze.

Bardzo ciekawa. Miło spędziłam czas zagłębiając się w lekturze.

Bardzo dobry audiobook!

Bardzo dobry audiobook!

Smutna - jeśli chodzi o losy naszego kraju, ale tak jak większość książek pani Iwony Kienzler - bardzo interesująca pozycja.

Najbardziej podobała mi się pierwsza 1/3 książki, gdzie była opisywana młodość Katarzyny II.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności