Wyzwanie czytelnicze LC

A Court of Frost and Starlight

Cykl: Dwór cierni i róż (tom 3.5)
Wydawnictwo: Bloomsbury Children's Books
9781681196312
angielski
sk8er123

Narrated by Feyre and Rhysand, this story bridges the events in A Court of Wings and Ruin and the upcoming spinoff novels. Feyre, Rhys, and their close-knit circle of friends are still busy rebuilding the Night Court and the vastly-changed world beyond. But Winter Solstice is finally near, and with it, a hard-earned reprieve. Yet even the festive atmosphere can't keep the shadows of the past...

Feyre, Rhys, and their close-knit circle of friends are still busy rebuilding the Night Court and the vastly-changed world beyond. But Winter Solstice is finally near, and with it, a hard-earned reprieve. Yet even the festive atmosphere can't keep the shadows of the past from looming. As Feyre navigates her first Winter Solstice as High Lady, she finds that those dearest to her have more wounds than she anticipated—scars that will have far-reaching impact on the future of their Court.

źródło opisu: Bloomsbury Children's Books, 2018

źródło okładki: bloomsbury.com

Stęskniłam się za bohaterami serii Dworów. Bardzo się stęskniłam i dlatego wyjątkowo mocno doceniam fakt powstania Dworu Szronu i Blasku Gwiazd.
Nie jest to typowa część, nie ma tu bitw, walk, za to jest spokój i ciepło.
Myślę, że autorka po prostu chciała pokazać, że bo czasie burzy i naporu przychodzi spokój. Prawdę mówiąc tego właśnie zabrakło mi w epilogu Dworu Skrzydeł i Zguby. Zabrakło zapewnienia, że bohaterowie po tak koszmarnych wydarzeniach zaznają szczęścia.

Warto też pamiętać, że ta część to połówka. To dodatek. A więc nie jest to pozycja bezwzględnie obowiązkowa, jest to coś dla fanów, dla tych którzy biorą od Maas co daje w kwestii przygód Feyry, Rhysa i reszty.
A daje sporo. Tak, uważam, że jest to most między trylogią o Feyrze a czymś nowym. Księżna i Książę Dworu Nocy znajdują na stronach tej książki już pełnię szczęścia, podejmują pewne decyzje oznaczające dla czytelnika koniec obserwacji rozwoju ich romansu, teraz wystarczy wiedzieć w tle co u nich słychać i...

Blue-eyedPassionate | 2018-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2018

I znalazłam kolejny niewypał tego roku... chociaż nie czuje aż takiego rozczarowania jak przy innych pozycjach w tym roku.

"Dwór Szronu i blasku gwiazd" to idealny przykład tego, że nie powinno się na siłę kontynuować jakiejś serii, a nawet najlepszy pisarz zalicza wpadkę.
Oprócz tych kilku ostatnich stron, które są zapowiedzią nowego/starego cyklu, nie dzieje się nic więcej.

Wszyscy liżą rany po wielkiej wojnie i próbują pozbierać się psychicznie. Uporczywie rozpatrują duchy przeszłości i zamiast stawić im czoła chowają się w swoich skorupach.
Freya dookoła wszystkim matkuje.
Rhys zachowuje się jak napalony nastolatek, który mózg ma między nogami.
Kasjan próbuje stłumić pomruki niezadowolenia w szeregach wojska.
Azriel chyba jako jedyny jest sobą.
Amrena przystosowuje się do bycia fae.
Mor rozpatruje krzywdy z przed lat.
Elaina stara się żyć, a Nesta tylko pije i chodzi do łóżka z kim popadnie. Jeśli chodzi o ostatnią bohaterkę to jestem najbardziej nią rozczarowana,...

Dorota | 2018-10-21
Przeczytana: 21 października 2018

Nie rozumiem niektórych opinii dotyczących tej książki. Od początku było wiadomo, że ma być ona czymś w rodzaju mostu łączącego opowiedziane już historie z zupełnie nowymi. I jasne, można zadać sobie pytanie po co powstała ta książka. Pewnie, że wystarczyłoby napisać kolejną część i pokrótce wyjaśnić co się działo zaraz po wojnie i chwilę przed planowanymi w kolejnej części wydarzeniami. Ale dla prawdziwych miłośników tej serii książka jest zdecydowanie obowiązkowym punktem na liście do przeczytania.
Ja osobiście do takich wielbicieli należę i było to dla mnie giga przyjemnością, powrót do moich ukochanych bohaterów. Tego się spodziewałam i właśnie to otrzymałam.
Krótkie rozdziały, poznanie myśli różnych bohaterów. Ich bardziej emocjonalnej części, tego co czują po wojnie i stratach jakie przeżyli. Jak sobie z tym radzą. Jak żyją po tym co się stało. No i sam fakt ponownego spotkania z moimi ulubieńcami. To największe plusy książki.
Chociaż oczywiście bez pewnych zastrzeżeń się...

Bursikowa | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

Cieszę się, że mogłam znowu przeniknąć do świata Feyry i Rhysa, bo zdążyłam się już bardzo za nimi stęsknić... Moja tęsknota nie została zaspokojona tylko z jednego powodu - to tylko 320 str. Uwielbiam tę serię i mimo, że nie ma tu wojen, jakiejś bardzo wartkiej akcji to jednak dobrze jest się dowiedzieć co u naszych kochanych bohaterów słychać. A poznajemy myśli nie tylko głównych postaci ale również Morrigan,Kasjana i Nesty. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy!!!

Aga_love_books | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

Uwielbiam książki Maas. Za każdym razem czyta mi się je fantastycznie. Już nie mogłam się doczekać ponownego spotkania z bohaterami. I choć tutaj nie ma żadnych bomb i akcji fajnie było znowu spotkać się ze starymi przyjaciółmi. 😍 Już nie mogę się doczekać dalszych części i coś czuję, że autorka tym razem nas pozytywnie zaskoczony. Tak jak tylko ona potrafi. 😁

ultramaryna | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"A Court of Frost and Starlight" (zwany dalej ACOFAS) to taka piękna marketingowa pułapka na fanów. To też świetne potwierdzenie tego, co wiem, od dawna - Maas nie wie potrafi skończyć serii, nie umie przestać pisać, nawet jeśli pisać nie ma już o czym. A może po prostu dobrze wie, że nie zabija się kury znoszącej złote jajka i chce z tych swoich serii wycisnąć tyle pieniędzy, ile się da.

ACOFAS miał być więc "mostem" pomiędzy oryginalną trylogią a zaplanowanymi spin-offami. No i jest tylko tym mostem. Mostem zupełnie niepotrzebnym, bo założę się, że każdy minimalnie rozgarnięty czytelnik bez problemu połapie się w następnej książce, nawet jeśli nie przeczyta tej. Trochę dlatego, że Maas i tak z upodobaniem po wielokroć wspomina wszelkie dramy w wewnętrznych monologach bohaterów (pfff...). A trochę dlatego, że w ACOFAS po prostu nie wydarzyło się nic szczególnie istotnego.

Velaris przygotowuje się na Przesilenie Zimowe, które łudząco przypomina nasze Boże Narodzenie (serio,...

Edylla | 2018-05-09
Przeczytana: 07 maja 2018

Miałam w sumie nie pisać żadnej opinii na temat tej "książki" ale zmieniłam zdanie. Bo dzięki tej nowelce w końcu zrozumiałam, że Maas nie umie dobrze wykreować swych postaci. O ile w trylogii zdawało się, że postacie te się rozwijają, zmieniają się etc., tak tutaj ta cała ułuda rzekomego rozwoju postaci została całkowicie unicestwiona. Jeśli wydawało wam się, że w jakiś sposób znacie postacie z "Dwórów..." to tutaj gorzko się przejedziecie, bowiem prawie wszyscy zachowują się tak, jakby po wojnie stwierdzili, że wcześniej byli zbyt nudni, więc hej, "ubarwmy się" jakoś. I tak oto chociażby Rhys okazuje się niewyżytym seksualnie pięćsetletenim nastolatkiem, więc czytanie jego perspektywy było istną katorgą. Feyra na powrót staje się irytująca ale teraz ma znacznie większe mniemanie o swoim własnym ego, więc jest zdecydowanie gorszą postacią. Nie wspomnę już o tym, co Maas zrobiła z Nestą, której to stworzyła charakter bardziej skomplikowany, by w tej oto nowelce, całkowicie tę...

Sylwka | 2018-10-30
Na półkach: Papier, Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2018

Sarah J. Mass amerykańskiej autorki powieści dla młodzieży chyba nie trzeba już nikomu przedstawiać. Zaskarbiła sobie ona bowiem przychylność czytelników dzięki dwóm bestsellerowym seriom Szklany Tron oraz Dwór cierni i róż. Nie będę ukrywać, iż ja również z przyjemnością sięgam po książki autorki. Dlatego też z wielką radością powróciłam do Velaris i odwiedziłam Dwór szronu i blasku gwiazd.

Przesilenie Zimowe.
Wojna z Hybernią zakończyła się zaledwie kilka miesięcy temu. Wojna, w której ucierpiały nie tylko zabudowania, ale przede wszystkim serca mieszkańców. Każdy Dwór stracił wiele i obecnie „liże rany”. Feyra z Rhysem wraz z grupką przyjaciół również starają się powrócić do normalności. Rozpoczynają żmudną pracę nad odbudową Dworu Nocy i okalającego go miasta. Przygotowują się również do pierwszego w życiu Feyry Przesilenia Zimowego.

Most do następnej trylogii.
Czekałam z pewną niecierpliwością na ten tytuł, bo troszeczkę stęskniłam się za bohaterami Dworu. I niestety muszę...

Secret | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

Bałam się sięgnąć po tę książkę, po przeczytaniu wielu negatywnych opinii. Owszem książka przerażająco krótka i niewiele się tam działo. Ale naprawdę nie było źle.
Nie zawiodłam się, bo kocham świat Dworów. Bałam się, że będzie beznadziejnie, ale nie było. Uff :D
Było tam kilka ciekawych kwestii, o których można opowiedzieć. O dziwo trochę zrozumiałam Nestę, którą nie rozumiałam. Współczuję Kasjanowi. Z resztą miło było się spotkać.
Dobrze było tam wrócić. :)

KagamiWalker | 2018-07-03
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Odcinek Bożonarodzeniowy wydany w środku lata, czyli pani Maas napisała sobie fanfika do własnej serii...

Książka jest o niczym, zarówna jeśli chodzi o fabułę jak i życie i rozwój bohaterów. Pokusiłabym się nawet by stwierdzić, że jest to zbiór najnudniejszych rzeczy o jakich można pisać i wszystkich grzechów Maas, które są tu niezwykle wyeksponowane, bo nie ukrywa ich żadna akcja. Bohaterowie - czyli Feyra i Rhys, bo przecież w całej książce nie ma innych ciekawych postaci - tylko łażą, jedzą, myślą "o Boże jestem taka bogata", pierdzą w stołek, czasami malują lub myślą o malowani lub robią dramę o malowanie, myślą "o Boże mam tyle pieniędzy, może kupię trzeci dom", uprawiają seks lub w wyjątkowo niesmaczny sposób myślą o uprawianiu seksu w najmniej odpowiedniej chwili i o Boże są tacy bogaci! Niezwykle wyraźnie widać też kompletny brak pomysłu na postacie Azriela i Elain, gdzie on tylko stoi gdzieś w cieniu, a ona wciąż jest nudna i nijaka i jeszcze zamieniła się w kurę...