Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia

Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury
Muškat, limun i kurkuma
eseje, literatura chorwacka
L_Settembrini

Książka "Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia" to pierwszy zbiór esejów jednego z najwybitniejszych pisarzy chorwackich przygotowany specjalnie z myślą o polskich czytelnikach przez znakomitą tłumaczkę Magdalenę Petryńską. Wychodząc od konkretów - wystawy, książki, fotografii - Jergović notuje refleksje dotyczące tematów ważnych dla niego osobiście, ale też kluczowych dla zrozumienia współczesnego świata - tożsamości, funkcjonowania w dwóch kulturach, poczucia przynależności, obcości, emigracji i jest w swoim pisaniu bezkompromisowo szczery.
Zebrane w książce teksty układają się w polifoniczną, jednocześnie intymną i uniwersalną, momentami bolesną i bezlitosną, opowieść o pamięci, skomplikowanej wielkiej historii, która wdziera się szturmem w biografie zwykłych ludzi, o literaturze, która bywa obciążeniem i wsparciem, wreszcie o zbawiennej mocy miłości w świecie "po przejściu barbarzyńców". Jergović w nieoczywisty sposób pokazuje, że w beznadziejnych czasach może rodzić się nadzieja, a apokalipsa potrafi być piękna.

Obszerne fragmenty poświęcone są twórczości europejskich artystów - Thomasa Bernharda, Sandora Maraiego, Iva Andricia, Danila Kisa, Laszla Krasznahorkaiego, Miroslava Krlezy czy Mariny Abramović. Bohaterem tekstów Jergovicia są też miasta - Petrinija, Triest, Belgrad, Budapeszt, Zagrzeb, Kraków czy Lwów. Spacerując po nich, pisarz uruchamia zacierającą się pamięć o nieodległych czasach i poplątanej środkowoeuropejskiej historii.
Część zbioru stanowią eseje poświęcone polskiej kulturze, którą Jergović czuje i rozumie jak mało kto. W zbiorze znajdziemy teksty m.in. o Wróblewskim, Vincenzie, Miłoszu, Różewiczu, Herlingu-Grudzińskim, Zagajewskim, Kornhauserze, Tokarczuk, Stasiuku i in.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mimo że, jak sam skromnie o sobie mówi: '(..) pisarzem jestem od czasu do czasu. W większości jestem czytelnikiem.' - nie przesadzają ci, którzy twierdzą, że Jergović, po Krležy i Andriću, jest najważniejszym bałkańskim pisarzem. Aby przybliżyć autora tym, którzy go jeszcze nie znają, dodam od siebie, że Miljenko Jergović to taka chorwacka Olga Tokarczuk.

Jego wrażliwość, mimo poranionej duszy, jego spostrzegawcze oko, mimo powojennego otępienia, jego celne porównania, mimo tego, że sam nigdy nie strzelał, są wprost wyjątkowe, nieszablonowe, arcymistrzowskie. Nie tylko kiedy sam pisze, ale także gdy pisze o pisaniu innych.
Każdego, kto chciałby przekonać się o tym na własnych zmysłach zachęcam do przeczytania "Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia".

Tomasz Łukaszewicz | 2018-01-20

Część tego zbioru sprawiła, że zatęskniłem za czasami studenckimi, za slawistyką, za Jugosławią. Część pozwoliła odkryć chorwacko-bośniackie spojrzenie na literaturę i kulturę polską i szerzej, środkowoeuropejską. Jergović eseista jest równie doskonały jak Jergović prozaik. A do tego to piękne wydanie tej książki...

Megapodius | 2019-04-15
Na półkach: 2019, Przeczytane