Baśnie braci Grimm t. I

Woody

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ChicaDeAyer | 2015-05-24
Przeczytana: 2000 rok

Pomimo upływu lat, wciąż darzę te opowieści ogromnym sentymentem - pełne wiedzy życiowej, pozwalają na wyrobienie w sobie rozumnych podwalin, które ukształtują zdrowe postawy, zwłaszcza u dzieci. Strasznie mocno cenię braci Grimm za to, że bezkompromisowo ukazują blaski i cienie życia, niczego nie ułagadzając. Cenna lektura, cieszę się że była jedyną z fundamentalnych mego dzieciństwa.

Bardzo piękne Baśnie Braci Grimm dostałam je gdy miałam 12 lat na imieniny od mamy teraz lubię czytać moim kochanym,ślicznym siostrzenicom tą piękną,cudowną ulubioną moją książkę z wielkim zaciekawieniem słuchają co im czytam. Jest moją ukochaną z dzieciństwa powracam do baśni często.

MountainTobacco | 2014-03-08

Kiedy sięgnęłam po te baśnie po raz pierwszy muszę przyznać, że nie zrobiły na mnie najlepszego wrażenia. Okładki zdobione ilustracjami kruka i żaby w koronie sugerowały, że odnajdę w nich swoje ówcześnie dziecięce jeszcze fantazje. I chociaż zielonkawo-szare ilustracje mogły stanowić zapowiedź nieco bardziej mrocznych historii, treść baśni zebranych przez Braci Grimm stanowczo przekroczyło moją wyobraźnię i na krótko zapełniło ją makabrycznymi opisami. Odczekałam jednak trochę, zanim znów po nie sięgnęłam, tym razem z większym dystansem i przygotowana na przepełnione okrucieństwem historie... Tym razem ujrzałam w nich jednakże źródło inspiracji oraz niebanalne, fascynujące historie spisane ładnym językiem. Tym właśnie Baśnie zebrane przez Braci Grimm dla mnie pozostały. Polecam w odpowiednim dla siebie czasie:)

W krainie mrocznych baśni…

„Białe gołąbeczki, szare turkaweczki
i wszystkie ptaszki podniebne!
Prędko przybywajcie,
ziarnka przebierajcie;
dobre do kociołka,
a złe do gardziołka!”.*

Mam pewną czytelniczą słabość, odkąd pamiętam zachwycałam się baśniami. Na początku były te Andersena, później zaś braci Grimm. Nie mogłam darować sobie żadnej książki z przeróżnymi bajkami. A co najlepsza za każdym razem dostawałam i dostaję, bo w dalszym ciągu sięgam po nowe wydania, inne wersje. Zawsze opatrzone przepięknymi ilustracjami. Naszła mnie właśnie ochota na opowieści braci Grimm wydane w tamtym roku przez Naszą Księgarnie, jakie są moje wrażenia po przeczytaniu?

Publikacja składa się z dwudziestu ośmiu, mniej lub bardziej, znanych baśni. I tak, „Kopciuszka”, „Czerwonego Kapturka”, „Gęsiareczki” czy też „Śnieżki” opisywać nikomu zapewne nie muszę, są historie powszechnie znane. Za to przykładowo „Słomka, węgielek i groch”, „Sześciu zawsze sobie radę da”, „Tańczące krasnoludki” lub „Trzy...

PABLOPAN | 2012-07-28

Piękne, prawdziwe życie przedstawione w zjawiskowy sposób.

jolene7 | 2014-02-02

Lubiłam. Do bajek Braci Grimm w dzieciństwie wracałam najczęściej.

Queequeg | 2014-04-21

Baśnie braci Grimm dorwałem w swoje spragnione książek szpony w wieku lat 8 i pamiętam, że dość szybko się zraziłem - były zbyt mroczne, czasem okrutne. Wbrew pozorom musiałem odczekać kolejne 8 lat żeby do nich wrócić i urzekł mnie baśniowy świat braci Grimm. Bo mam takie wrażenie, że baśnie braci Grimm są jednak skierowane do troszkę starszych czytelników niż dzieci w podstawówce.

Pięknie zilustrowane Baśnie braci Grimm,,cudowne ilustracje moje ulubione bardzo lubię czytać je, moimi ulubionymi są.

Czytam_Na_Tronie | 2012-01-21
Przeczytana: 1991 rok

Baśnie braci Grimm to najbardziej znany zbiór bajek obok Jana Christiana Andersena...

Wiele z nich znamy i kochamy do dziś, mimo, że niewiele w nas zostało z dziecka to ciągle patrzymy na nie z sentymentem... Tym bardziej, że na każdym kroku powstają nowe adaptacje i ekranizacje...

Ten świat jest tak bogaty i różnorodny, że nie sposób go nie poznać... Oczywiście polecam wszystkie baśnie, bo wiele z nich można się nauczyć...

Polecam...

Ewelina | 2013-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2013, Dla dzieci
Przeczytana: 16 września 2013

Baśnie braci Grimm z jednej strony wspaniałe, pokazujące, że dobro zawsze zwycięża, że ten kto jest uczciwy, pobożny i postępuje zgodnie z kodeksem zasad moralnych w końcu dostanie zasłużoną nagrodę (zwykle ma ona postać królewny lub królewicza i całego królestwa) i będzie szczęśliwy, z drugiej strony jednak to baśnie a nie bajki i czy aby na pewno dla dzieci?

Czasami są to dosyć drastyczne baśnie, np "Kopciuszek", w którym jedna ze złych sióstr obcina sobie kawałek pięty, a druga kawałek palca, by zmieścić stopę w maleńkim pantofelku, a z buta krew się leje albo w "Królewnie Śnieżce", gdzie stara królowa, która wszelkimi sposobami próbuje zabić swą pasierbicę. Jak dla mnie to podchodzi to już pod taki mini horror.

Chociaż tak sobie myślę, w końcu dzieci muszą wiedzieć, że zło istnieje na świecie. Lepszy więc wilk zjadający Czerwonego Kapturka niż codzienne wiadomości ze świata.

Mimo wszystko mam mieszane uczucia w stosunku do tej książki. Cenię ją jako dziedzictwo światowej...