Korona Śniegu i krwi

Cykl: Odrodzone królestwo (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
korona, historia polski, królowie
historyczna
Rafał Goluch

Czasy Wielkiego Rozbicia. Potężne ongiś królestwo w sercu Europy rozpadło się na księstwa, którymi władają skłóceni ze sobą Piastowie. Od wielu lat Polska nie ma króla. Na opustoszały tron padają pożądliwe spojrzenia sąsiednich władców. W głębi lasów budzą się ludzie Starszej Krwi, a wraz z nimi zapomniane przez stulecia demony. Z herbów schodzą bestie, by w walce wspomóc swych panów. Sieć...

Na opustoszały tron padają pożądliwe spojrzenia sąsiednich władców. W głębi lasów budzą się ludzie Starszej Krwi, a wraz z nimi zapomniane przez stulecia demony. Z herbów schodzą bestie, by w walce wspomóc swych panów. Sieć intryg coraz ciaśniej zaciska się wokół młodego księcia Starszej Polski Przemysła II.
Święte księżne, grzeszni książęta i szlachetni rycerze. Jaką rolę odgrywa wielki ród Zarembów o skrzętnie skrywanych początkach? Czy minezingerzy zaśpiewają pieśń zwycięską czy też chmury nad tronem pogrążą królestwo w wiecznym mroku?
Czas rozpocząć bój o koronę, najwyższy czas zjednoczyć królestwo...

"Cherezińska ma niezwykły dar dynamicznego obrazowania politycznej gry w dawnych wiekach w sposób ukradziony ze współczesnych filmów akcji. Z wyczuciem tka własną fabularną opowieść, w której jest miejsce na silnie zarysowane drugo- i trzecioplanowe postaci, na elementy nadprzyrodzone i magiczne, na momenty wzniosłe i przyziemne, na walkę i seks, na przyjaźń, zdradę i nienawiść. Powieść liczy ponad siedemset stron i wierzcie mi, że chciałoby się drugie tyle".
salon24.pl

"Autorka trzyma się faktów, lecz i wypełnia całe mnóstwo białych plam. Robi to tak wprawnie, że tę historię śledziłam jak szekspirowską tragedię albo przedni film sensacyjny. A w postaciach kobiecych - zwłaszcza w świętej Kindze - zakochałam się po uszy".
Marta Mizuro, Najciekawsze książki, "Zwierciadło"

"Elżbieta Cherezińska kocha Piastów i średniowiecze - czas walki o obszar państwa, ambicji książąt, pychy wielmożów, intryg biskupów, działalności trucicieli, porywaczy i zabójców. W powieści przenika się rzeczywistość historyczna z magiczną, ożywają heraldyczne stwory, tocząc z sobą ponadczasowe wojny. Bohaterowie powieści zmagają się z pożądaniem i duchowością, czując jednocześnie ciężar powierzonych im misji.
Do walki o koronę, jak na rycerskim turnieju, stają książę Przemysł II - popędliwy i kochliwy młodzieniec, Władysław - karzeł o mocy giganta, Henryk - bogaty i próżny książę wrocławski. Polskiego tronu pragną również przedstawiciele obcych dworów. Z trybun turniejowi przyglądają się Bolesław Wstydliwy i jego świątobliwa małżonka Kinga obdarzona magicznymi zdolnościami. Obserwuje te zmagania także skromny kantor, późniejszy arcybiskup gnieźnieński, Jakub Świnka, współtwórca królestwa i Kościoła prawdziwie polskiego. Losy pojedynku może całkowicie odmienić tajemnica skrywana przez znamienity ród Zarembów. Postacie stworzone przez Cherezińską są niemal jak wzięte z kart dramatów Szekspira - działają na krawędzi świata realnego i duchów. Są piękne, rycerskie, ale jednocześnie groźne i okrutne. To świetna męska proza nasycona kobiecą wrażliwością".
Maciej Parowski, redaktor naczelny "Czasu fantastyki", autor m. in. Burzy. Ucieczki z Warszawy ’40.

Ta książka miała być sensacyjną opowieścią, która rozgrywa się na niezbyt uczęszczanym zakręcie historii. Mało znany król, trudny do ogarnięcia czas, zawieruchy rozbicia dzielnicowego. Mój Wydawca powiedział: "Czy mogłaby się Pani temu przyjrzeć? To może być polska gra o tron, gra o duszę Polski, której reguły narzucili Mieszko, Chrobry i święty Wojciech, stapiając w jedno to, co świeckie, z tym, co duchowe. A po stuleciach odnowili to Przemysł II i Jakub Świnka" i, aby mnie przekonać, dodał: "To przecież Piastowie - źródło naszej wielkości i dumy, marzeń i wyobraźni narodowej".
Elżbieta Cherezińska

źródło opisu: http://sklep.zysk.com.pl/korona-sniegu-i-krwi-opr-miekka.html

źródło okładki: http://sklep.zysk.com.pl/korona-sniegu-i-krwi-opr-miekka.html

Beata | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

Absolutnie rewelacyjna powieść historyczna, fantasy, obyczajowa - wszystkiego po trosze. Genialne połączenie gatunków. Bazę stanowi nasza XIII-wieczna historia, niezbyt dokładnie znana - autorka sprytnie wypełniła białe plamy w historii Polski wydarzeniami prawdopodobnymi, okrasiła wątkami fantasy - nawiązując z kolei do wierzeń słowiańskich - pojawiają się bóstwa starosłowiańskie, kapłanki kultywujące pogańskie obrzędy, mistyka Słowian... i mistyka chrześcijańska. Wszystko opowiedziane językiem prostym a jednocześnie malowniczym, opisy życia - naturalne, postaci - żywe, z krwi i kości. Dialogi i opisy nie są stylizowane na staropolski, dzięki czemu podczas czytania identyfikujemy się z bohaterami, nie odczuwamy dzielącej przestrzeni wieków. A uczucia, motywy działań, polityka, sposoby myślenia nie różnią się od nam współczesnych - ludzie się nie zmienili przez te siedem stuleci, zmienił się tylko otaczający nas świat.
Książka warta przeczytania! Poznamy rys historii Polski (jeśli...

Karol | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Czy to polska "Gra o Tron"? Nie do końca, ale autorka jest chyba na dobrej drodze.

Bardzo interesujące połączenie historii z fantastyką. Z jednej strony mamy Piastów, ich wzloty i upadki, wydarzenia zaczerpnięte z prawdziwej historii, a z drugiej strony w tym wszystkim jest też miejsce na "Starszą Krew", klątwy, Czarnego Pana i Wszechmogącego. Chyba każda książka fantasy umieszczona w średniowiecznym uniwersum ma swoje korzenie w "realnym świecie", ale to jest chyba pierwsza w której jest to pokazane tak otwarcie.

Autorka pisze zgrabnie, potrafi przyciągnąć uwagę czytelnika większością historii, jej bohaterowie - co jest chyba największym plusem tej książki - są wielowymiarowi. Nie ma tylko tych nieskazitelnie dobrych i prawych oraz tych o sercach z kamienia przepełnionych złem i gniewem. Każdy ma w sobie po trochu wszystkiego, dzięki czemu cała fabuła wydaje się być bardziej emocjonująca. W końcu nigdy nie wiemy jak zachowa się dana postać i czy przypadkiem za rogiem nie czeka...

Heisenberg | 2017-06-18

Minął już spory kawał czasu od ostatniej (i jedynej jak dotąd) przeczytanej przeze mnie książki Elżbiety Cherezińskiej – była nią doskonała „Harda”. Od tamtego czasu zdążyłem zakupić większość książek tej Autorki, i tak sobie stały i stały na regale, a ostatnio zaczęły mnie „wołać”. Wołały, wołały, i dopięły swego! Tylko którą przeczytać, skoro wybór jest niemały? Klasyczny dylemat osiołka któremu w żłoby dano. I tu przyznam się bez bicia, że w dokonaniu wyboru „Korony śniegu i krwi” pomogła mi rewelacyjna opinia mojej serdecznej koleżanki, Marzeny – pozdrawiam!!! Ta opinia przemówiła do mnie najdobitniej!
O pierwszej części cyklu „Odrodzone Królestwo” tu i ówdzie można przeczytać, że to polska „Gra o tron”. Czy tak jest rzeczywiście? – chyba i tak, i nie.
Tak, bo analogia walki o tron nasuwa się sama – tam mamy rody Lannisterów, Targaryenów i Baratheonów walczących o Żelazny Tron; tu z kolei o królewski tron rywalizują ze sobą (głównie) Piastowie – ci ze Starszej Polski, z...

allison | 2017-09-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 13 września 2017

"Korona śniegu i krwi" to ukoronowanie mojej czytelniczej przygody z twórczością pani Cherezińskiej. Cieszę się, że sięgnęłam po tę lekturę dopiero teraz, bo po pierwsze mogę od razu poznać całą trylogię, a po drugie - wcześniej czytane książki nie musiały blednąć podczas lektury.

Cykl "Odrodzone królestwo" jest bowiem na pewno największym osiągnięciem pisarskim autorki, która udowadnia, że polska powieść historyczna ma się świetnie.

Aż trudno w krótkiej opinii zawrzeć gamę emocji, jakie wzbudziła we mnie "Korona śniegu i krwi".
Chylę nisko czoło przed Elżbietą Cherezińską, która wykazała się nie tylko doskonałą znajomością polskiego średniowiecza, ale potrafiła jeszcze przekazać tę wiedzę w sposób szczegółowy, rzetelny, a jednocześnie porywający.

Od lektury trudno się oderwać, nawet jeśli zna się dzieje Piastów. Sprzyjają temu także doskonale skonstruowane postacie, które żyją na kartach powieści, są dynamiczne, różnorodne, aż kipią od doznań, podobnie jak akcja kipi od ich...

Świetna powieść historyczna o czasach rozbicia dzielniocowego. Już dawno nie czytałam tak bardzo dobrej książki o czasach Piastów.
Fabuła ciekawa, zwłaszcza, że okres rozbicia dzielnicowego jest tylko znany dla większości z kilku informacji.
Autorka w świetny spoóśb przedstawiła zawiłe losy Polski, gdy
Przemysław II dokonywał zjednoczenia poprzez swoją koronację.
Bohaterowie i dialogi są w genialny sposób skonstruowane. A zwłaszcza przedstawienie losów Przemysława II i samej postaci Jakuba Świnki- bardzo żywe.
Dzięki takim zabiegom książkę czyta się szybko i z zapartym tchem.
Gorąco polecam!

Patrycja | 2012-10-06
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane

Naczytawszy się ochów! i achów! na tutejszym forum spodziewałam się fajerwerków a co najmniej nowego Sapkowskiego. Niestety , 200 stron przez które przebrnęłam w niemałym trudzie i znoju rozczarowało mnie. Książka napisana jest barwnym językiem, dotyka ciekawego wątku w historii Polski, żywe dialogi, wielu bohaterów, interesujący watek ciągłości pogańskiej kultury w schrystianizowanym kraju. Generalnie nie ma co schrzanić.
Więc dlaczego książkę czytało mi się tak długo i dlaczego wracałam do niej z westchnieniem niechęci i irytacji żeby w końcu z ulgą i definitywnie porzucić ją tuż po 200 stronie?
Mój główny zarzut to brak jakiejś głębi, erudycji, splotu z kulturą - autorka pisze powieść na zamówienie - ma być to taka polska "Gra o tron" - i to niestety widać. Brak mi zagłębienie się w umysł człowieka średniwiecznego,mam wrażenie jakiegoś fałszu, filmu kostiumowego. Dekoracje i fakty historyczne się zgadzają ale nie mogę zapomnieć, że to tylko scenografia dla zupełnie współczesnych...

Marzena | 2017-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Kiedy pod choinką znalazłam cykl "Odrodzone Królestwo" Elżbiety Cherezińskiej z radości odtańczyłam taniec brzucha, a było czym wywijać, w końcu było dopiero co po wieczerzy wigilijnej...
Byłam podniecona zawartością, co do której czytałam tylko krótkie opinie, nie chciałam psuć sobie radości poznawania i odkrywania historii, a jako że poznałam autorkę wcześniej za sprawą Hardej, wiedziałam, że niespodzianek nie zabraknie.
Nie zawiodłam się.
Będę teraz wychwalać i wielbić autorkę.
Talent i zapał pozwolił Cherezińskiej napisać Koronę Śniegu i Krwi w sposób, który sprawia, że temat jakim jest rozbicie dzielnicowe - odległy i skomplikowany - staje się zrozumiały i przyswajalny nawet dla takiego laika jak ja, a to jest nie lada osiągnięcie. Mało tego - biorąc książkę do ręki miałam wrażenie jakby historię autorka spisała specjalnie dla mnie. Odpowiadało mi wszystko: różnorodne postaci, fabuła, tło, styl, humor, nawet czcionka i papier! 700 stron przeminęło, a ja dumałam nad tym, jakim...

książek: 2054
jamczyk | 2016-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2016

Cegła, jak z murów średniowiecznego zamku, nareszcie za mną. Całkiem zgrabna próba przedstawienia kawałka historii Polski w czasach rozbicia dzielnicowego. Połączenie powieści historycznej z fantasy i romansem, nie zawsze udane, lecz szacunek wielki dla autorki za ogrom włożonej pracy. Lektura warta polecenia, nie tylko dla pasjonatów

Krzysztof Baliński | 2012-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2012

Tak się dziwnie złożyło, że dorwałem na półkach księgarskich niezwykłą książkę, tytuł "Korona śniegu i krwi" i po dokładnej analizie doszedłem do wniosku, Nie ma opcji, tą książkę muszę mieć i przeczytać. Długo się nie zastanawiałem, tylko ją kupiłem i niemal od razu zacząłem czytać. A po przeczytaniu, jak to mam w zwyczaju, wziąłem się za zapisanie recenzji. Motyw jest prosty warto zachęcić was moi drodzy czytelnicy do przeczytania tej książki.

O czym jest ta książka?

Jest to powieść historyczna, dotycząca historii Polski okresu, stosunkowo mało znanego. Wiodącą postacią jest książę Starszej Polski Przemysł II, który miał ideę ponownego zjednoczenia kraju. Po podziale Polski na dzielnice jakiego dokonał Bolesław Krzywousty w 1138 r. nastąpił regres polityczny i gospodarczy, podział kraju pogłębiał się coraz bardziej i ten fatalny dla kraju stan trwał bardzo długo. Zjednoczenia Przemysł II dokonał w 1295 r, ponownie to uczynił Władysław Łokietek w 1320 r.

Ta książka jest o...

basik | 2016-06-20

"Korona śniegu i krwi" to dla mnie mistrzostwo.
Sama autorka pisze,że to dla niej coś w rodzaju gry o tron.
I faktycznie mamy polską grę o koronę. Skonfliktowani Piastowie,z których kilku włada księstwami,a i niejednemu marzy się korona,mnożą sie jak króliki na wiosnę,a każdy chciałby być ważniejszy od pozostałych.
Wojny i wojenki;zerwane przyrzeczenia i układy;księżniczki,które są tylko środkiem do celu z jednej strony dla ambitnych ojców,z drugiej dla żądnych zaszczytów książątek;podstępy i trucicielskie zamiary;święte księżne,grzeszni książęta i szlachetni rycerze,sieci intryg,w których każdy chce ugrać coś dla siebie...
Do tego dochodzi konflikt religii chrześcijańskiej,wyznawanej w Polsce zaledwie od dwustu lat ze starymi wierzeniami,które ponownie zaczynają wyznawać co niektórzy...Ludzie Starszej Krwi i ich zapomniane demony budzą się ponownie do życia.
Czasy rozbicia dzielnicowego to ciekawy okres historyczny.Na jego motywach autorka nakreśliła swoją własną historię,w której...