komiksy
NNN

W 1940 roku wojska nazistowskich Niemiec okupowały Polskę. W Warszawie, Żydzi z całego miasta zostali zesłani do otoczonego murami getta.. Każdy, kto próbuje uciec jest zabijany bez ostrzeżenia; jedynymi, którzy mogą wjeżdżać i wyjeżdżać z getta są przedstawiciele wydziału opieki społecznej. Wśród nich jest Irena Sendlerowa, która codziennie przywozi jedzenie, leki i wsparcie dla tych, uwięzionych w tym piekle, cierpiących z powodu chorób i niedożywienia. Irena jest wzorem odwagi: nie waha się przeciwstawić strażnikom, aby zrobić więcej niż pozwalają okupanci. Punktem zwrotnym jest dzień, gdy na łożu śmierci, młoda matka powierza jej życie swego syna. Ten zwrot akcji i następujące po nim wydarzenia sprawiają, że Irena angażuje się w ratowanie dzieci z getta. Aby to zrobić, musi być gotowa zaryzykować życie.

źródło opisu: www.timof.pl

źródło okładki: www.timof.pl

ilo99 | 2018-09-16
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 16 września 2018

Dziwne czasy nastały, skoro postawą Ireny Sendlerowej zachwycają się Francuzi i to do tego stopnia, że rysują trzytomowy komiks na ten temat. Już dawno nie czytałam historii obrazkowej, która by mnie tak poruszyła. Ot, choćby taka scenka. Z jednej strony muru stoi matka z niemowlęciem, które o godzinie dwudziestej drugiej przerzuca na drugą stronę. Liczy na to, że ci z którymi się umówiła są po drugiej stronie, lecz tego nie może zobaczyć. Ma nadzieję, że złapią dziecko i zapewnią mu bezpieczne schronienie. I niby wiemy o takich sytuacjach, a jednak narysowane przemawiają bardzo mocno. Lektura obowiązkowa. Polecam.

Tonks | 2018-02-11

Ten komiks to, moim zdaniem, maestria! Uwielbiam tego rodzaju kreskę, rys postaci i kadrowanie. Cała historia wywołuje łzy wzruszenia. Warstwa lingwistyczna jest prosta, ale zrozumiała. Faktografia uproszczona i baśniowo podkolorowana, ale pozycja ta jest kierowana do młodszego odbiorcy, więc jest to zrozumiały zabieg. Nie ulega wątpliwości, że warto "Irenę" przeczytać. Doskonale sprawdza się w pracy nauczyciela jako tekst kultury o tak istotnej, dla wydarzeń z II wojny światowej, osobie.

EmiliaSzzz | 2019-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2019