Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka

Okładka książki Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka Petra Krantz Lindgren
Petra Krantz Lindgren Wydawnictwo: Mamania nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Med känsl a för barns självkänsla
Mamania
2017-07-05
2017-07-05
Karolina Augustyniak
NVC porozumienie bez przemocy wychowanie

Okładka książki Poradnictwo psychologiczne Czesław Czabała, Sylwia Kluczyńska
Poradnictwo ps... Czesław Czabała, Sy...
Okładka książki I jak tu się dogadać?! Danuta Kondratowicz, Bogdan de Barbaro
I jak tu się d... Danuta Kondratowicz...
Okładka książki Przestrzeń dla rodziny Jesper Juul, Monica Øien
Przestrzeń dla... Jesper Juul, Monica...

Kojarzycie tę historyjkę z napełnianiem słoja kamieniami i piaskiem? Przeczytałam już wiele podobnych książek, które były "kamieniami" i wydawało się, że wyczerpały temat. Że "nic więcej się nie zmieści". Ta książka jest piaskiem. Wciska się w szczeliny między większymi kamieniami i "robi różnicę" - słój jest pełniejszy. Ta książka opowiada o kwestiach, które umykają nam w codziennym życiu - jak garść piasku właśnie, który w całości chcielibyśmy zatrzymać w zaciśniętej dłoni. A jednak się wysypuje, znika, zaciera. Warto czytać ją wielokrotnie. Autorka dużo czerpie z Porozumienia Bez Przemocy, ale ta publikacja, mimo że króciutka, zawiera o wiele więcej, a samo NVC przedstawia w znacznie przystępniejszy, moim zdaniem, sposób niż Rosenberg.

Bardzo pomocna książka, jeśli chodzi o to, jak poprawić sposób komunikacji/rozmowy z dzieckiem. Wszystko wyjaśnione bardzo klarownie, dużo przykładów i scenariuszy z życia wziętych. Zdecydowanie polecam.

Niesamowite, jak wiele wartościowych treści zawarto w tej właściwie dosyć krótkiej pozycji. Naprawdę uważam, że autorka wyczerpała temat, a w dodatku zrobiła to po mistrzowsku.

Tak wiele mówi się o poczuciu własnej wartości, o akceptacji samego siebie, życiu w zgodzie ze sobą, niezależnie od okoliczności.
O odwadze, z którą chcemy aby nasze dzieci wkraczały w świat, z szacunkiem wobec innych, potrafiąc jednocześnie wziąć odpowiedzialność za swoje czyny.

Gdy myślimy o poczuciu własnej wartości u naszych dzieci często gotowi jesteśmy wręcz podwoić sił, aby osiągnąć efekt, który da naszym dzieciom m.in. umiejętność samoakceptacji o jakiej my byliśmy w stanie tylko pomarzyć i przeczytać.

Ta książka to narzędzie dla rodziców, którzy chcą wlać w swoje dzieci pewność, że są wartościowe i ważne. To książka, której autorka chce nauczyć nas, rodziców komunikacji na linii dziecko-rodzic. A jednocześnie książka, która nie da gotowych rozwiązań, ale przedstawi wiele możliwości, wskaże drogę, podpowie jak rozmawiać oraz czego unikać w codziennej rozmowie.

Autorka mocno opiera się na NVC, czyli Porozumieniu bez przemocy, autorstwa M. Rosenberga, które opiera się na pewnym schemacie ułatwiającym komunikację i pozwalającym na wyrażanie swoich potrzeb oraz uczuć.
(Jeśli nie znacie jeszcze NVC to równie zachęcam do zgłębienia tematu♥️)

Już sam tytuł nasuwa podpowiedź, że autorka opiera tę pozycję na fundamentach zdrowych relacji, opartych na szacunku zrozumieniu i wsparciu. Jeśli taka drogą chcecie podążać to jest to książka dla Was.

Myślę, że książka może być przydatna nie tylko dla rodziców, ale po prostu dla ludzi, którzy chcą nauczyć się empatycznego słuchania, uwaznosci. Polecam.

Książka w sposób dogłębny pokazuje nam jak małymi kroczkami poprawiać komunikację między nami a dzieciakami, w myśl idei Porozumienia bez Przemocy. Bardzo polecam!

Na półkach: , , , , , ,

"Poczucie własnej wartości składa się z dwóch wymiarów.
Pierwszy wymiar obejmuje świadomość samego siebie:
własnych umiejętności, myśli, uczuć, potrzeb, pragnień i marzeń.
Drugi wymiar dotyczy tego, na ile akceptuję to, co o sobie wiem."

Bardzo wartościowa książka o rodzicielstwie pełnym szacunku do drugiego człowieka. Zawiera mnóstwo praktycznych przykładów zastosowania proponowanych narzędzi.

"Poczucie własnej wartości składa się z dwóch wymiarów.
Pierwszy wymiar obejmuje świadomość samego siebie:
własnych umiejętności, myśli, uczuć, potrzeb, pragnień i marzeń.
Drugi wymiar dotyczy tego, na ile akceptuję to, co o sobie wiem."

Petra Krantz Lindgren jest panią psycholog, która pracuje z rodzicami, ale także, a może przede wszystkim matką, która jak my wszyscy szukała swojej drogi, tej, która będzie dobra dla jej dzieci, ale także dla niej samej.
I znalazła. Swoją książkę w dużym stopniu opiera na Porozumieniu bez Przemocy i do tego się często odwołuje. Co zatem zwróciło moją uwagę szczególnie tak, aby o niej pisać? To, że książka jest naturalna. Bez nadęcia psychologicznego, bez moralizowania, bez stawiania siebie na piedestale jako osoby, która posiadła wszelkie rozumy, bez wymądrzania się, bez niepotrzebnych komplikacji.
Oczywiście autorka pisze o psychologii, ale pisze to w sposób bardzo naturalny i odwołuje się do przykładowych sytuacji, sytuacji z jej życia, lub z życia innych rodziców, ale powiedzmy sobie szczerze – są to sytuacje, w których bardzo łatwo zobaczyć siebie. Bo są to sytuacje prawdziwe. Nie wydumane. Samo życie po prostu. Czytasz tę książkę i myślisz: „o, dokładnie tak! To my…” albo „o, tak było dziś rano”… I dlatego jest to tak łatwo przyswajalne. W dodatku za każdym takim przykładem idzie proponowane rozwiązanie. Nie jako jedyna możliwość, ale jako jedno z wielu możliwych rozwiązań.

Petra Krantz Lidgren pisze o tym jak budować poczucie własnej wartości dziecka (ale też bez naruszania swoich granic). W końcu poczucie własnej wartości jest tym, z czym dziecko pójdzie w świat. Nikt nie chce by jego dziecko było zewnątrzsterowne, by ulegało wpływom. „Mów, słuchaj i zrozum” podpowiada, co jest ważne w budowaniu poczucia własnej wartości. Jak to zrobić, czego dzieci od nas dorosłych oczekują i co może być kluczowe.

pełna recenzja na http://babski-magiel.pl

Książka, którą czyta się z wyjątkową łatwością i lekkością. Być może przez język, być może przez niewymuszone porady jak z koleżanką przy kawie. Dużo informacji jak wspierać dzieci ubrane w proste przykłady z życia. To nie recepta na "posłuszne dziecko", ale uwagi jak wspierać budowanie solidnych relacji ze swoimi dziećmi. Ogromnie polecam każdemu, kto chce rozwijać się poprzez bycie rodzicem i w kontakcie ze swoimi dziećmi.

Są tematy których nigdy dość!
Książka ta w bardzo przyjemny i przyjazny sposób pozwala poznać i rozwiązać kłopoty w NVC.

Są tematy których nigdy dość!

• Psychologia
  • Rodzicielstwo
  • Kiedyś...gdy zostanę rodzicem

Petra Krantz Lindgren Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka Zobacz więcej