Ostatni list od kochanka

Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Znak Literanova
The Last Letter from Your Lover
Ag2S

Ellie, młoda dziennikarka, natrafia na ślad romansu sprzed lat. Po wielkiej miłości, która połączyła młodą mężatkę Jennifer i Anthony’ego, szorstkiego w kontakcie, ale wrażliwego reportera, pozostały tylko listy. Przejmujące i wyjątkowe, fascynują Ellie na tyle, że postanawia poznać historię zakazanego związku i odkryć tajemnicę jego dramatycznego końca. Czy historia miłosnego skandalu z przeszłości może zupełnie odmienić życie samej Ellie i jej relację z żonatym mężczyzną?
To inspirująca historia o tym, że warto znaleźć odwagę do podjęcia decyzji, która pozwoli zyskać to, co w życiu najcenniejsze. Nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi i na przekór konwenansom.
Jeśli naprawdę kochasz, to kochaj odważnie.
"Ostatni list od kochanka" to jedna z najpiękniejszych powieści Jojo Moyes. Autorka podbiła serca milionów czytelników bestsellerowymi "Zanim się pojawiłeś", "Kiedy odszedłeś" oraz "Dziewczyną, którą kochałeś".

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Piotr | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Dwie historie, które dzieli odległość czterdziestu trzech lat. Kobiety po przejściach, jedna z amnezją, druga tkwi w toksycznym związku z żonatym mężczyzną. Tak naprawdę wszystko zaczyna się od znalezionych listów w archiwum redakcji, w której pracuje Ellie.

Ta historia przypomina mi książki Nicolasa Sparksa, ale Jojo Moyes broni się całością. A dzieje się wiele. Zdrady, nieporozumienia, zawirowania w strefach uczuciowych i kawałki korespondencji, która nie powinna nigdy ujrzeć światłą dziennego. Tutaj ważne są ostatnie rozdziały i sam finał. Moyes pokazuje czytelnikowi miraż,w którym żyje. Nie zawsze tkwienie w przeszłości jest lekiem na teraźniejszość. Wykreowany świat wydaje się być niezwykle realistyczny i jak zwykle bywa u autorki, czytelnik identyfikuje się z postaciami. Pisarka nie daje czytającemu odetchnąć. Każdy rozdział to zamknięta perła, czasami brylant potrzebujący szlifu. Zawsze lśni. Moyes potrafi pisać o trudnych relacjach, o uczuciach i tym, co wydawać się...

Aneta Wiola | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

„I TAK CIĘ KOCHAM – NAWET JEŚLI NIE MA ŻADNEJ MNIE, ŻADNEJ MIŁOŚCI ANI ŻADNEGO ŻYCIA – KOCHAM CIĘ.”

ROK 2003
Ellie jest młodą dziennikarką, czerpiącą satysfakcję ze swojej pracy. Swoje życie mogłaby uznać za bardzo udane, gdyby nie pewien pisarz, którego kocha. Mężczyzna, z którym nawiązała roczny romans, podczas gdy ten ma żonę. Ellie nie ma wyrzutów sumienia. Jest pewna, że ofiarą „małżeńskiego kryzysu” jest jej kochanek, któremu ta stara się dogodzić. Pomimo potępiających spojrzeń grona swoich przyjaciół, dalej brnie w ten układ. Pewnego dnia przetrząsając archiwa swojej redakcji, natyka się na list nieznanego mężczyzny; z całą pewnością napisany do swojej zamężnej kochanki.

„Będę mógł to wytrzymać, jedynie gdzieś, gdzie nigdy cię nie zobaczę, gdzie nie będzie mnie prześladowało niebezpieczeństwo ujrzenia Cię razem z nim. Muszę być gdzieś, gdzie okoliczności będą wymazywały Cię z moich myśli minuta po minucie, godzina po godzinie. Tutaj to niemożliwe.”

ROK 1960
Jennifer jest...

Gala | 2018-06-06
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Na fali popularności sfilmowanej powieści „ Zanim się pojawiłeś „ w 2016 roku i jej kontynuacji, „ Kiedy odszedłeś „, wydawcy prześcigają się we wznowieniach starszych książek tej autorki, dając im drugą młodość lub mają premiery kolejne utwory, które dotychczas nie były znane na naszym rynku. Nie inaczej ma się rzecz w przypadku powieści „ Ostatni list od kochanka „ wydanej w Anglii w 2010 roku. W Polsce po raz pierwszy ukazała się w 2011 r., a następnie w 2014 r. Obecnie mamy kolejne wydanie tej książki, która święci tryumfy popularności na naszym rynku. Sama tej popularności doświadczyłam, oczekując sporo czasu na możliwość wypożyczenia, ale czy warto było?
To moje trzecie spotkanie z twórczością tej autorki. „ Razem będzie lepiej „ mnie zachwyciła, z kolei „ We wspólnym rytmie „ rozczarowała, natomiast „ Ostatni list od kochanka „ znalazła swoje miejsce gdzieś pomiędzy.
Już na wstępie książka poraziła mnie swoją objętością ( ponad 500 str. drukowane drobną czcionką). ...

nadzieja1925 | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

"Czy każda miłość, która nie jest zwyczajna i prosta, musi się skończyć tragicznie?"
Dwie kobiety - Ellie i Jennifer. Zdrada. Miłość. I dzielące ich pokolenia. Ale język miłości przemawia do każdego.

Ellie znajduje listy miłosne z lat 60. Wzruszają ją i dają jej wiele do myślenia, w końcu sama znajduje się w roli kochanki, gdzie odbiera mężczyznę jego żonie i dzieciom. Ciekawa zakończenia historii kochanków, zaczyna grzebać dalej. I tak natrafia na życie Jennifer, która po wypadku samochodowym traci pamięć i zapomina o swej miłości... pomimo kłamstw jednak odnajduje to, co utraciła, ale czy historia nie lubi się powtarzać? Los nie zawsze nam sprzyja, ale ważne jest, by nigdy się nie poddawać! A dzięki tej lekcji dziennikarka Ellie na tropie dawnych dziejów poznaje pewnego dżentelmena, który pomoże wyrwać jej się z błędnego koła.

Z jednej strony historia dość znana z listami z przeszłości i utraconą miłością, z drugiej całość jest troszkę bardziej pokomplikowana. I chociaż...

Modliszeg | 2016-01-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Nikogo nie można zmusić, by znowu cię pokochał. Nieważne, jak bardzo byś tego chciała. Czasami, niestety, właściwy moment po prostu... przemija."

Ellie, dziennikarka "Nation" trafia na miłosne listy z przeszłości. Głęboko poruszona treścią postanawia odnaleźć nadawcę i poznać szczegóły tajemniczego, namiętnego romansu.

Owa powieść opowiada historie dwóch kobiet: Ellie i Jennifer. Losy Ellie toczą się w teraźniejszości. Kobieta prowadzi skomplikowane życie miłosne z żonatym mężczyzną. Bohaterka odnajduje listy adresowane do Jennifer, które zmieniają postrzeganie jej dotychczasowej sytuacji. Ellie wzruszona szczerymi słowami postanawia odnaleźć kobietę oraz tajemniczego nadawcę.

Jennifer to przepiękna, dostojna kobieta, prowadząca dostatnie życie na początku lat 60, u boku cenionego męża. Kobieta zmęczona życiem na pokaz, wdaje się w romans z Anthonym. Gdy bohaterka podejmuje odważną decyzje o odejściu od zaborczego męża, przytrafia się tragedia. Wypadek, Jennifer traci pamięć....

darkangel | 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Bardzo miła i głęboko zapadająca w pamięć powieść o niespełnionej miłości pełnej przeszkód i bolesnego rozstania. I choć nie przepadam za romansami, to w tej książce ten romas niemożliwy do przetrwania nie przeszkadzał mi wogóle. Książka rozpoczyna sie od tajemniczego listu napisanego 40 lat wcześniej przez tajemniczego kochanka, a znalezionego w czasach współczesnych przez dziennikarkę w archiwum gazety, która sama ma pokręcone życie osobiste i spotyka sie z żonatym mężczyzną. Tajemniczy list Boot' zaintrygował mnie do tego stopnia, że dałam się ponieść tej zawiłej historii az do ostatniej strony.

Meggie | 2018-05-21

Czasy pisania listów powoli odchodzą w zapomnienie, chociaż nadal wzbudzają sentyment wielu osób. Listy często wyrażały to, co trudno było okazać: tęsknotę, ból, radość, smutek i nadzieję. Na taki list czekało się z niecierpliwością i ciekawością zarazem. Mógł przynieść szczęście, ale także zburzyć wszystko. Mógł zmienić wiele, tak jak to było w przypadku Jennifer.

W przepastnym archiwum młoda dziennikarka natrafia na niepozorny skrawek papieru. Gdy poznaje jego treść chce wiedzieć jeszcze więcej, jego historia zaczyna ją fascynować. Powoli kolejne listy z przeszłości wplatają się w życie Ellie, nie dając o sobie zapomnieć. Są piękne, wypełnione uczuciami, ponadczasowe i po tylu latach wciąż uderzają z siłą huraganu targając sercem. Jak potoczyły się losy autora listu Anthony’ego i jego ukochanej Jennifer? Czy mimo przeciwności odnaleźli drogę do szczęścia? Czy może ich uczucie wypaliło się i pozostały tylko listy i wspomnienia?

O książkach pisarki czytałam wiele dobrego, że są...

Edyta | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Dla mnie niesamowita, piękna i wzruszająca.

Odkąd przeczytałam "Dziewczynę, którą kochałeś" jestem zachwycona naprzemienną formą narracji opisującą historię sprzed kilkudziesięcioleciu lat połączoną z teraźniejszością.

Ta historia to dla mnie w jakiś nieokreślony sposób magiczne przeniesienie się do innego bardziej wytwornego, niespiesznego, elitarnego świata.

Opowieść o dwóch kobietach, które dzieli wszystko, a łączy hmmm... kochanek, choć pod każdym względem inny.

Historia zafascynowała mnie swoją fabułą, zaintrygowała tym jak się potoczyła, przysporzyła kupę emocji, radości i smutku na zmianę.

Bohaterowie dla niektórych momentami irytujący - dla mnie intrygujący.

Autorkę uwielbiamy za "Zanim się pojawiłeś" jednak dla mnie na równie wysokim poziomie jak nie wyższym stawiam tę lekturę jak i wspomnianą już wcześniej "Dziewczynę, którą kochałeś" bo opisywane w nich historię są wartościowe, pełne emocji i wrażliwości i za to przede wszystkim je...

Anna | 2018-02-19
Przeczytana: 17 lutego 2018

„Ostatni list od kochanka” Jojo Moyes to wspaniała powieść o miłości. To także historia zdrady i ludzi w nią uwikłanych. Akcja toczy się naprzemiennie w dwóch strefach czasowych. W roku 2003 i w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Dwie bohaterki, młoda dziennikarka Ellie i starsza Jennifer, która przecież też kiedyś była młoda. Wówczas bogata i uwielbiana przez mężczyzn. Ozdoba męża, który ma w stosunku do niej tylko takie oczekiwania. Obie zdradzają. Ellie ma romans z żonatym mężczyzną. Nie ma z tego tytułu żadnych wyrzutów sumienia. Współczuję jej.
Jennifer zdradza bogatego, wpływowego męża, którego wiecznie nie ma w domu. Jak już jest to ma ciągle zastrzeżenia do jej zachowania, wyglądu. Nie dziwię się, że Jennifer go w końcu zdradza. Ta zdrada stanie się przyczyną cierpienia nie tylko Jennifer. Sprawi jednak, że kobieta będzie kochaną tak jak na to zasługuje.
Fabuła powieści jest tak skonstruowana, że losy obu kobiet w przedziwny sposób splotą się. Ten splot...

Wiola | 2018-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2018