Romeo i Julia z KL Auschwitz

Wydawnictwo: Fundacja pamięć i duma
8 (10 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Kinga

Historia Mally Zimetbaum i Edka Galińskiego to historia miłości, która rozegrała się w tak potwornym miejscu jak Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau. Byli młodzi, pewnego dnia pokochali się. Prosta historia, jak wiele miłosnych historii od zarania dziejów. Ich wielka miłość jednak silnie odwołuje się do wielkich mitów ludzkości, szczególnie do historii Romea i Julii. Nie jest to historia...

Nie jest to historia inna niż tamta, wielka namiętność nie szuka bowiem miejsca i scenerii, ona wybucha z nieokiełznaną siłą. Nie daje owładniętym nią kochankom żadnej szansy.

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: https://ksiegarnia.pwn.pl

Kinga | 2017-11-21
Przeczytana: 09 listopada 2017

kingaczyta.blogspot.com
Wojna, obozy koncentracyjne, Auschwitz - to słowa, które zdecydowanie nie kojarzą się z miłością. Kojarzą się za to z rozdzieleniem, cierpieniem i walką o przetrwanie w nieludzkich warunkach z wizją wyroku śmierci.

Chyba każdy z nas zna historię Romea i Julii, których miłość skończyła się tragicznie i niepozbawiona była trudności. Podobnie było z Mally Zimetbaum i Edkiem Galińskim, którzy poznali się przypadkowo w Auschwitz i od razu w sobie zakochali.

"Romeo i Julia z KL Auschwitz" Ireneusza Wawrzaszka to fabularyzowana historia miłości Mally i Edka, która oparta jest na faktach. Jest to książka niezwykle poruszająca, przepełniona obozowym cierpieniem i okrucieństwem, z którym nie można się pogodzić, którego nie można zaakceptować. Jednak w takiej właśnie scenerii przyszło się tym dwojgu spotkać i zakochać. Oboje byli młodzi, a obóz oznaczał tylko jedno - wyrok.

Historia idealnie pokazuje, że miłości i prawdziwemu, mocnemu uczuciu nie potrzebna jest...

Urselle | 2018-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2018

Po przeczytaniu tej historii ogarnął mnie smutek,żal i myśl,że wszystkie słowa zabrzmią banalnie. Swego czasu czytałam mnóstwo wspomnień obozowych, jednak pomimo opisanych tam okrucieństw, nieludzkiego świata, w jakimś stopniu były optymistyczne, np. ze względu na uratowanie się bohatera.W "Romeo i Julii z KL Auschwitz" brakuje mi szczęśliwego zakończenia,a najbardziej przygnębiające jest to, że nie jest to fikcja litetacka.Znana nam historia kochanków z Werony to przepowiednia losu Malli i Edka.

KingaB | 2017-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2017

Romansowanie w Auschwitz wydaje się być totalnym absurdem, ale jeśli to uczucie nas ratuje od depresji, szaleństwa i zatracenia, to jest tym, czego należy szukać w takiej kryzysowej sytuacji. Płakać się chce, książkę się osobiście przezywa.

WiatrWpolu | 2018-11-12

Przepełniała ich moc miłości tak silna, jak koszmarna była otaczająca ich rzeczywistość.

Justyna Kądziołka | 2018-11-19
Przeczytana: 20 listopada 2018