My Lady Jane

Okładka książki My Lady Jane Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
Okładka książki My Lady Jane
Brodi AshtonCynthia Hand Wydawnictwo: Walker Books Seria: Lady Janies literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Lady Janies
Walker Books
2016-06-06
2016-06-06
9781406372021
Inne

Okładka książki My Contrary Mary Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
My Contrary Mary Brodi Ashton, Cynth...
Okładka książki My Calamity Jane Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
My Calamity Jane Brodi Ashton, Cynth...
Okładka książki Moja Lady Jane Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
Moja Lady Jane Brodi Ashton, Cynth...

Dawno się nie śmiałam w głos czytając książkę. Połączenie starych Angielskich czasów i Monty Pythona - dosłownie!

Chyba wszyscy znają tę historię.
Szesnastoletnia Jane Grey wychodzi za mąż za zupełnie jej obcego Guildforda Dudleya, a niedługo potem umiera jej kuzyn Edward, czyniąc Jane władczynią Anglii. Posadzona na tronie dziesięciodniowa królowa prędko zostaje z niego straconą i w wyniku spisku skazana na śmierć.
Lecz w tym miejscu jej historia wcale się nie kończy.
Bynajmniej, dopiero się zaczyna!
W świecie, gdzie pełno jest magii, trucizn i ludzi zmieniających się w zwierzęta, pełno jest też innych możliwości.
Jak inaczej mogłyby potoczyć się losy Jane Grey?

Włączyłam "Moją Lady Jane" w wersji audio i oczekiwałam od niej przede wszystkim rozrywki. Chciałam, żeby była czymś przyjemnym do posłuchania, kiedy ja będę zajęta czymś innym. I tym właśnie się okazała.

Nie jest specjalnie wyszukana, ale nie sądzę, by taką chciały uczynić ją autorki. Oparły swoją książkę na znanej (i tragicznej) historii Lady Jane Grey, dziesięciodniowej królowej, co chyba kwalifikuje ją do miana historii alternatywnej. Opowiedziały ją z pomysłem, wykorzystały język momentami stylizowany na snute przed laty opowiastkami, momentami uwspółcześniany, chociażby w dialogach. Widać i czuć, że napisały ją w celach rozrywkowych, by czytelnik dobrze się bawił podczas lektury, a nie zachwycał kwiecistą warstwą językową, zawiłą fabułą czy skomplikowaną psychologią bohaterów. Doświadczymy tu raczej skąpej ekspozycji świata, przedstawionej w dość bajarski sposób, pełnej rozległych, choć płytkich i powierzchownych opisów. Chyba najbardziej raziło mnie to przy bohaterach, którzy wydali mi się aż nadto płascy, jednowymiarowi, po prostu papierowi (na przykład Jane wprawdzie punktuje u mnie swoją miłością do książek, ale wydaje się to jej jedyną wyraźną cechą. Oczywiście nie licząc typowego dla protagonistek uporu).

Wstawki ze strony autorek bywały całkiem zabawne, jednak w finale strasznie rozpraszały i (według mnie trochę niepotrzebnie) rozciągały akcję. Spodziewałam się po niej czegoś innego, więc moje lekkie rozczarowanie kładzie cień na ocenie, niemniej nie uważam "Mojej Lady Jane" za złą książkę. W mój gust nie do końca się wpisała, ale z pewnością jest warta uwagi.

Chyba wszyscy znają tę historię.
Lecz w tym miejscu jej historia wcale się nie kończy.
Bynajmniej,...

Książka bardzo wciągająca, jedna z najlepszych jaką przeczytałam

Książka bardzo wciągająca, jedna z najlepszych jaką przeczytałam

Alternatywny świat Anglii Tudorów, którą zamieszkują zmiennokształtni Ewianie oraz Nieskalani (nie posiadają tego daru). Na tronie zasiada młody i chorowity Edward VI (jego ojciec Henryk VIII zamieniał się w lwa, ale on nie ma tej magii). Palącą staje się kwestia sukcesji, król ma dwie siostry, które nie są brane pod uwagę. Ale gdyby wydać najbliższą kuzynkę Edwarda, Jane Grey, za odpowiedniego kawalera i uczynić następczynią? Jest ktoś taki, tylko za dnia zamienia się w konia i radośnie galopuje po zielonych pastwiskach. Autorki odwracają tragiczną historię młodziutkiej lady Jane i czynią ją szczęśliwą, zakochaną kobietą. Zapraszają do świata pogodnej, dowcipnej fabuły, pełnej żartów sytuacyjnych.

Alternatywna historia w świecie fantasy, w którym żyją także ludzie, którzy mogą zamieniać się w zwierzęta. Główną bohaterką jest Jane Grey, która ma zastąpić na tronie schorowanego Edwarda i ma wyjść za … konia - no prawie.
Historia bardzo zabawna, sporo humoru, dystansu i żartów sytuacyjnych. Polecam bo czyta się lekko i przyjemnie chociaż pierwsza połowa nieco zabawniejsza.

,, Moja Lady Jane '' to przezabawna opowieść gdzie historia gładko łączy się z fikcją . Losy historycznych bohaterów poprowadzone przez autorki wypadają bardzo dobrze . Wątek romantyczny ( może nawet wątki ) są urocze i delikatne . Chociaż trzeba patrzeć na tę historię z przymrużeniem oka to w tej zabawnej formie jest ona łatwiejsza do przyswojenia dla tych , którzy mają inne zainteresowania niż fakty historyczne . Bardzo przypadła mi do gustu

Co za historia. Kocham tą książkę, a losy bohaterów śledziłam z zapartym tchem. Normalne historie gdzie uważam, że bohaterowie są osobliwi chłonę. Lady Jane piękna kuzynka króla. Niestety została postawiona przed faktem dokonanym jeśli chodzi o męża. Co z tego wyniknie przekonajcie się sami. Mamy tutaj intrygę, to, że rodzinie nie można ufać do końca, piękne tło i krajobrazy, magię, zwierzęta. Świetna postać babci. Polecam !!!

Bardzo fajna i przyjemna książka, czytało się szybko, chociaż była przewidywalna.

Początek spodobał mi się bardzo i uśmiechnęłam się parę razy (przemiana w konia dobre! :)).
Pomysł fajny na książkę, żeby fantastykę połączyć z historią, ale im dalej czytałam tym bardziej chciałam już tą historię skończyć. Może to kwestia wieku, niewiem bo historię Anglii uwielbiam, spodziewałam się więcej humoru? może... A może w ogóle spodziewałam się więcej po tylu zachwytach czytelników.

Wciągnęła mnie książka,czytając to śmiałam się,boki zrywałam.
Bohaterowie wykreowani fajnie.
Sympatyczna,z inteligentnym poczuciem dobrego humoru powieść i pogodna.

Wciągnęła mnie książka,czytając to śmiałam się,boki zrywałam.
Bohaterowie wykreowani fajnie.
Sympatyczna,z inteligentnym poczuciem dobrego humoru powieść i pogodna.

• 2017