Czereśnie będą dziczeć

Okładka książki Czereśnie będą dziczeć
Mariola Kruszewska Wydawnictwo: Wydawnictwo w Podwórku literatura piękna
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo w Podwórku
Data wydania:
2017-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364134265
Inne
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Gniewińskie Pióro 2023. Almanach pokonkursowy Artur Boratczuk, Małgorzata Borzeszkowska, Tadeusz Charmuszko, Zdzisław Drzewiecki, Daniel Głowacki, Bożena Kaczorowska, Piotr Kapłon, Natalia Konieczna, Małgorzata Kotłowska, Mariola Kruszewska, Wojciech Malinowski, Natalia Maślej, Sylwia Panek, Mirosław Puszczykowski, Natalia Rej, Mariusz Jacek Rokita, Dominika Patrycja Wilk, Donata Witkowska-Kowal, Zbigniew Wróblewski, Edyta Wysocka, Joanna Zając, Piotr Zemanek, Maria Znamierowska
Ocena 0,0
Gniewińskie Pi... Artur Boratczuk, Ma...
Okładka książki Jabłoń i inne opowiadania Aneta Antosiak, Lech Baranowski, Zbigniew Biegaj, Justyna Boniecka, Karolina Brückner, Katarzyna Busłowska, Anna Ciupińska, Czesława Dębowiec, Elżbieta Dudzisz, Ewa Frączek, Anna Grzanek, Bronisław Krzysztof Jakubowski, Leonard Jaworski, Robert Jęczeń, Magdalena Kasprzak, Grzegorz Kempny, Anna Kierczak W., Elżbieta Kościucha–Wieczorek, Mariola Kruszewska, Franciszka Kubala, Krzysztof Kupiński, Justyna Lewandowska, Zofia Mąkosa, Krzysztof Martyna, Andrzej Placety, Łukasz Prus, Genowefa Światłoń, Patryk Tyburek, Justyna Wójcik
Ocena 6,5
Jabłoń i inne ... Aneta Antosiak, Lec...
Okładka książki Z życia wzięte. Tomik pokonkursowy Rafał Baron, Wacław Buryła, Jerzy Fryckowski, Monika Kaźmierczak, Mirosław Kowalski, Jędrzej Kozak, Mariola Kruszewska, Agnieszka Marek, Czesław Markiewicz, Sławomir Płatek, Janusz Pyziński, Anna Robak-Reczek, Maciej Rzymski, Marcin Tomczak, Agnieszka Tomczyszyn-Harasymowicz, Eugenia Zawidzka, Piotr Zemanek
Ocena 10,0
Z życia wzięte... Rafał Baron, Wacław...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
85 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1275
176

Na półkach:

"kogo bolą
nabrzmiałe wymiona jabłoniowego sadu
obchodzi
sczerniałe pole pszenicy
krzak czerwonej porzeczki rozsypującej korale

wyciąć wykarczować wypalić
do gołej ziemi do asfaltu

Pamięci zapomnianych poświęcam…."

Tymi słowami Mariola Kruszewska otwiera swoją debiutancką książkę „Czereśnie będą dziczeć”. Jest to zbiór krótkich opowiadań, poświęconych zwykłym ludziom, których historia skazała na okrucieństwa wojny i przymusowe przesiedlenia. Opowiadania te powstały w wyniku wielu spotkań z przesiedleńcami i ich rodzinami oraz z Ewą Siemaszko-badaczką wołyńskiego ludobójstwa. Książka dostała Nagrodę Literacką Miasta Gdańska imienia Bolesława Faca w 2016 roku.
Niezwykłe wrażenie zrobiła na mnie ta książka. Jest niewątpliwie wstrząsająca, smutna, dotyka niewyobrażalnego okrucieństwa i bestialstwa. Ukazuje dramaty ludzkie jakie ciężko pojąć umysłem a jednak nie jest dołująca. Jest niezwykle mądra i szlachetna. Niesie potrzebę pamięci ale i nadzieję na lepsze jutro, na to,że ta walka nie była nadaremna.
Autorka niezwykle kunsztownie zbudowała swoją opowieść i to zarówno pod względem formy jak i treści. Całość składa się z kilkunastu opowiadań zatytułowanych nazwami roślin. Nazwy te stają się motywem przewodnim , czasem analogią do życia bohaterów. Jednocześnie te krótkie opowiadania, mimo, że nie chronologicznie, to tworzą zwartą całość i jako taka są pełnowymiarową opowieścią. Podobało mi się stopniowe łączenie się tych historii pokazanych w poszczególnych rozdziałach, to wszystko odbywało się bardzo płynnie. Tak samo płynnie czyta się całość bo książka napisana jest ładną polszczyzną, zawiera cudowne opisy, melodyjność wręcz.Obrazowy sposób przedstawienia niektórych scen w książce wzbudza ogromne emocje. Jest w tej okrutnej historii i miejsce na codzienność i miłość i pojednanie.
Autorka subtelnie ale i dosadnie opisuje historie jednocześnie stosuje swego rodzaju niedopowiedzenia które wzmacniają efekt całości. Często też zakończenia rozdziałów jednym zdaniem zapierały mi dech wywołując wzruszenie.
Bardzo polecam. To niezwykle dobra literatura, dobra proza. Na niewielkiej przestrzeni 140 stron Mariola Kruszewska dotknęła tylu ważnych spraw związanych z ludźmi o których nie zawsze pamiętała historia. Z tymi, którzy jak sami o sobie mówią w książce, byli pionkami w tej wojennej grze.Którzy z dnia na dzień musieli opuścic swoje domy, dawne życie, groby przodków i pójść w nieznaną przyszłość. To bardzo refleksyjna i potrzebna lektura .Jestem pewna że wiele z obrazów z tej książki pozostanie mi w pamięci na długo. Warto!
Edit. Na uwagę zasługuje też piękne wydanie tej książki, również dzięki niemu czytało się ją cudownie. Zaczynam przez to sięgać po papierowe książki choć ostatnio czytałam głównie ebooki :)

"kogo bolą
nabrzmiałe wymiona jabłoniowego sadu
obchodzi
sczerniałe pole pszenicy
krzak czerwonej porzeczki rozsypującej korale

wyciąć wykarczować wypalić
do gołej ziemi do asfaltu

Pamięci zapomnianych poświęcam…."

Tymi słowami Mariola Kruszewska otwiera swoją debiutancką książkę „Czereśnie będą dziczeć”. Jest to zbiór krótkich opowiadań, poświęconych zwykłym ludziom,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    150
  • Przeczytane
    94
  • Posiadam
    22
  • Ulubione
    7
  • 2019
    5
  • 2020
    5
  • 2023
    4
  • 2018
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Literatura polska
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czereśnie będą dziczeć


Podobne książki

Przeczytaj także