Byłem z Hitlerem do końca 1940-1945

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
J'étais garde du corps d'Hitler 1940-1945
historyczna
Pistacia

Wspomnienia ostatniego żyjącego świadka wydarzeń w bunkrze Hitlera Rochus Misch był w straży przybocznej Adolfa Hitlera. Pięć lat, od 1940 do 1945 roku, spędził w pobliżu nazistowskiego dyktatora. Od apartamentów prywatnych w berlińskiej Kancelarii Rzeszy i alpejskiej willi w Berchtesgaden, po kwatery główne w Prusach Wschodnich i na Ukrainie, Rochus Misch towarzyszył Führerowi do samego...

Wspomnienia ostatniego żyjącego świadka wydarzeń w bunkrze Hitlera

Rochus Misch był w straży przybocznej Adolfa Hitlera. Pięć lat, od 1940 do 1945 roku, spędził w pobliżu nazistowskiego dyktatora. Od apartamentów prywatnych w berlińskiej Kancelarii Rzeszy i alpejskiej willi w Berchtesgaden, po kwatery główne w Prusach Wschodnich i na Ukrainie, Rochus Misch towarzyszył Führerowi do samego końca Trzeciej Rzeszy. Był świadkiem małych i wielkich chwil wielu nazistowskich przywódców i ich żon, nie wyłączając Ewy Braun.

Był ostatnim niemieckim żołnierzem, który opuścił bunkier po samobójstwie Hitlera. Dziewięć lat spędził w rosyjskiej niewoli. Po powrocie zamieszkał w Berlinie. Dzisiaj żyje samotnie, bo jego córka nie chce się z nim widywać. Dopiero po sześćdziesięciu latach zdecydował się opowiedzieć szczegółowo o swoim życiu w przedwojennych, niespokojnych Niemczech i o swoim dniu codziennym u boku tego, który był głównym inspiratorem największego we współczesnych czasach upadku cywilizacji i najbardziej morderczego konfliktu w historii. 89-letni Rochus Misch nie ma dziś żadnych wyrzutów sumienia: Nie mogę się uskarżać - mówi. - To były dla mnie dobre czasy. Owszem, rządził Hitler. Ale nie oceniam, czy był dobry, czy zły. Ja po prostu mu służyłem. "Człowiek do wszystkiego" u boku Hitlera jest jednak cennym źródłem informacji. To jedyny żyjący świadek ostatnich dni Adolfa Hitlera... Świadectwo spisał Nicolas Bourcier, który jest dziennikarzem "Le Monde".

[opis wydawcy]

deadboy | 2011-08-01
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Bardzo łatwo i szybko się czyta. Pisana prostym językiem, bez natłoku dat i faktów historycznych. Końcówka ksiazki trzyma w napięciu prawie jak kryminał. Ksiązka o wiele bardziej mi przypadła do gustu niż np zeznania sekretarki Schroeder.

Aleksandra | 2012-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Fajnie i szybko się czyta. Interesujące fakty.

Lenka8891 | 2011-06-12
Przeczytana: 2008 rok

To książka dla każdego, kto interesuje się historią II wojny światowej jak i samą osobą Adolfa Hitlera.

Stylen | 2016-06-05
milnaa | 2015-12-28