Ballady ze spalonego traktu

Okładka książki Ballady ze spalonego traktu Alicja Janusz
Okładka książki Ballady ze spalonego traktu
Alicja Janusz Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek poezja
poezja
Wydawnictwo Adam Marszałek
2017-11-01
2017-11-01
9788380197701
Ballady ballada lutnia

Okładka książki Nowa Fantastyka 487 (04/2023) Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Tomasz Krzywik, Django Mathijsen, Luigi Musolino, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Catherynne M. Valente
Nowa Fantastyk... Ewa Białołęcka, Agn...
Okładka książki Gladiatorzy (Antologia opowiadań) Krzysztof Abramowski, Bartek Biedrzycki, Eugeniusz Dębski, Michał Gołkowski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Kowalski, Magdalena Kozak, Wojciech Okrutny, Hubert Olkowski, Andrzej Pilipiuk, Janusz Płonka, Marcin Podlewski, Michał Puchalski, Magdalena Ratajczak, Arkady Saulski, Michał Śmielak, Michał Śmietana, Aleksandra Staniewska
Gladiatorzy (A... Krzysztof Abramowsk...
Okładka książki Ja, legenda Marek Betlejewski, Jerzy Bogusławski, Michał Brzozowski, Sylwia Finklińska, Agnieszka Fulińska, Krzysztof Górski, Mateusz Hengier, Alicja Janusz, Kamil Kulig, Łukasz Kuliński, Filip Laskowski, Justyna Macina, Krzysztof Matkowski, Michał Pięta, Michał Puchalski, Krzysztof Rewiuk, Weronika Rydzewska-Seliman, Łukasz Skoneczny, Dariusz Skrzydło, Miłosz Śmiałek, Michał Stachnik, Katarzyna Szymonik, Magdalena Wilk, Michał Woźny, Marzena Zawierska
Ja, legenda Marek Betlejewski, ...
Okładka książki Fantazmaty 1 Piotr Borlik, Kamila Dankowska, Piotr Gruchalski, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Dawid Kain, Magdalena Kucenty, Kazimierz Kyrcz jr, Jacek Łukawski, Paweł Majka, Tomasz Przyłucki, Krzysztof Rewiuk, Ahsan Ridha Hassan, Marcin Rusnak, Andrzej W. Sawicki, Agnieszka Sudomir, Anna Szumacher, Alicja Tempłowicz, Istvan Vizvary, Michał J. Walczak, Dawid Wiktorski
Fantazmaty 1 Piotr Borlik, Kamil...

Debiutancki (2017) zbiór łączących się w całość opowiadań w świecie alternatywnego mniej więcej renesansu, z magią i mnóstwem muzyki (dla nas dawnej).

Na plus:

– Interesujący pomysł władających magią bardów.

– Autorka sama gra muzykę dawną i to się w tekście bardzo czuje: rodzaje utworów, instrumenty, cały ten klimat muzyczny to oryginalny znak szczególny cyklu.

– Dowcipna narracja (pierwszoosobowa, więc to też część kreacji głównej bohaterki).

– Wyraziste główne postaci – może uproszczone, ale „jakieś”.

– Kiedy jest mrocznie, to nastrój rzeczywiście malowniczy, chociaż tu można by pozwolić scenom dużo głębiej (nomen omen) wybrzmieć.

Na minus:

Recenzje w Esensji wymieniają te minusy szczegółowo (zalety również; żeby nie sprawić wrażenia, że tylko minusy) i czytając je, niechętnie, ale musiałam się zgodzić. Problem w tym, że może wcale nie chciałam, żeby mi nawet trafne uwagi psuły zabawę.

Owszem, jest miejscami zdecydowanie zbyt skrótowo. Dowcip jest może zbyt często prostą satyrą (choć mając narrację pierwszoosobową, trzeba cały czas pamiętać, że może to po prostu cecha Audrey, że widzi świat właśnie takim – jako materiał do prześmiewczej pieśni).

Ja na pewno wolałabym więcej tych fragmentów mrocznych (co jest moim subiektywnym chciejstwem),ale też czysto technicznie: opowiadania rzeczywiście powinny być nieco dłuższe, żeby płynniej następowała zmiana rejestrów narracji miedzy kpiną a grozą, a sceny akcji miały bardziej realistyczne domknięcia.

Konkluzja:

To debiut młodej autorki. Tu się jeszcze ho ho, ile może wydarzyć (na plus!),i przez te lata pewnie się sporo wydarzyło. Kluczowe jest dla mnie to, że jest w „Balladach” ta iskra Boża, ten błysk – coś, co w czasach, kiedy jeszcze selekcjonowałam teksty dla działu literackiego Esensji, zwracało uwagę na autora, nawet jeżeli opowiadanie było nierówne. To jest ta „wartość dodana”, której chyba wyuczyć się nie da. Można (zawsze trzeba, nieustannie) pracować nad warsztatem, ale musi być iskra.

Na plus:

– Interesujący pomysł władających magią bardów.

–...

Książka losowo wybrana z półki. Jestem całkiem usatysfakcjonowana tym wyborem, ale istnieją zgrzyty.
Książka jest zbiorem opowiadań połączonych postacią GB i czymś, co przypomina zarys fabuły. Niestety takie rozwiązanie sprawia, że ani opowiadania, ani "fabuła" nie wybrzmiewają dobrze.
Ciekawy setting, fajne podejście do idei bardów i alternatywnej historii, jednak autorka powinna jeszcze podszlifować warsztat.

Ciężko mi ocenić tę książkę. Spędziłam na lekturze parę miłych godzin, jednocześnie jednak widzę niedociągnięcia.
- widać dużą wiedzę autorki i o instrumentach, i o historii
- momentami książka naprawdę ma niesamowity klimat
- bardzo ciekawa wizja alternatywnej Europy - kocham takie rzeczy
- przesiąknięcie opowieści muzyką, co w przypadku historii o bardzie jest świetnym zabiegiem. Widać, że Audrey nie tylko gra dla zarobku, ona żyje muzyką
- świetny system magii bardów, cała kreacja przedstawicieli tej profesji, włącznie z trzecią częścią duszy należącą do Minstrela

Na minus:
- autorka ma pewien problem z finałami większości historii. O ile na początku buduje napięcie, o tyle przy końcu zwykle ono gaśnie. Przykładem jest dla mnie Al Vol! Opowiadanie zaczyna się świetnie. Audrey i jej mistrz jadą po traktach, grają pieśń, przekazując ją innym minstrelom, ci też ruszają w drogę, przekazując dalej historię, a w podróży nieustannie odstraszają upiory... Zbudowano tu napięcie i atmosferę, a końcówka okazała się rozczarowująca. Tak samo ostatnie opowiadanie - miało ogromny potencjał, który nie został do końca rozwinięty
- niektóre rozwiązania kłopotów za bardzo spadają z nieba
- momentami ogółem widać pewne niedociągnięcia, czy to w stylu, czy kreacji bohaterów (ciężko ich poznać, ciężko się do nich przywiązać, bo większość można opisać jednym zdaniem),czy w rozwiązaniach fabularnych.

To chyba pierwsza książka autorki. Mam nadzieję, że z każdym kolejnym utworem będzie lepiej - i że przogdy Audrey doczekają się jeszcze kontynuacji. Bo ten świat ma w sobie wielki potencjał. Oby został wykorzystany.

- widać dużą wiedzę autorki i o instrumentach, i o historii
- momentami książka naprawdę ma niesamowity klimat
- bardzo ciekawa wizja alternatywnej Europy - kocham takie rzeczy
- przesiąknięcie opowieści muzyką, co w przypadku historii o bardzie jest...

Bardzo barwnie opisana historia osadzona w alternatywnym renesansie z barwnymi postaciami, zdarzeniami i nie rzadko zabawnymi dialogami. Jednym z najlepszych elementów książki jest pomysłowość Autorki i sposób na opowiedzenie całej historii takie jak choćby wprowadzenie rodzimych religii do znanego nam świata zastępując chrześcijaństwo, oraz wprowadzając do alternatywnej Europy świat magii. Również bardzo miło jest czytać wydarzenia fabularne dziejące w Lublinie i w Zamościu tym bardziej, że sam pochodzę z tych rejonów za co Bardzo Dziękuję Autorce :)
Zarówno miłośnik historii, muzyki z dawnych czasów, fan fantastyki, rodzimowierca znajdzie coś dla siebie w tej niezwykle wciągającej książce :)

• 2017
  • Wydane w 2017 fantastyka
  • Pożyczone
  • Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Ballady ze spalonego traktu