I Have Lost My Way

literatura młodzieżowa
Viking Books for Young Readers
2018-03-27
2018-03-27

Z twórczością pani Gayle miałam możliwość zetknąć się pięć lat temu, przy okazji cyklu Jeśli zostanę, który nie bardzo mnie zachwycił stąd taka długa przerwa. Tak samo wtedy jak i dziś nie potrafię odnaleźć się w literaturze młodzieżowej. Niestety mimo najszczerszych chęci Nie wiem, gdzie jestem to książka, która nie przypadła mi do gustu.
Freya, Harun i Nathaniel to trójka obcych sobie osób, których losy przypadkowo zostają ze sobą splecione. Każde z nich ma swoje problemy, z którymi w pojedynkę nie potrafi sobie poradzić. Wszystko zmienia się za sprawą przypadkowego spotkania, które rzuci nowe światło na ich dotychczasową codzienność.
Gayle tą książką nie odkryła Ameryki. O młodzieżowych problemach już napisano tyle książek, że tylko znane nazwisko może spowodować, że dana lektura się przebije. Mnie ta fabuła do siebie nie przekonała. Zabrakło mi szerszej charakterystyki postaci, i postawienie mocniejszego akcentu na problemy jakie w tej książce zostały poruszone. Zabrakło konkretów, a to rzutuje na ogólny obiór. Ode mnie 3/10.

Freya, Harun i Nathaniel to...

Cała książka to tak naprawdę wydarzenia jednego dnia - tego przełomowego, który odmieni życie trójki przypadkowo poznanych osób.

Los krzyżuje drogi Frei, Nathaniela i Haruna w Central Parku, gdzie dochodzi do małego wypadku. Od tej chwili kurczowo trzymają się swojego towarzystwa, jakby było to ich ostatnią deską ratunku przed upadkiem. Żadne nie chce odejść do swoich spraw, dlatego pomagają sobie nawzajem, jednocześnie stawiając czoła własnym wyzwaniom.

Gayle Forman znana jest ze swoich młodzieżówek, najsłynniejszą z nich jest chyba "Zostań, jeśli kochasz". Tym razem historia także dotyczy młodych, ale dotyka problemu nas wszystkich, bez względu na wiek.

Motywem przewodnim książki jest samotność. Każde z tej trójki ma zupełnie inny problem, jednak łączy ich właśnie to - z jakiegoś powodu są samotni i borykają się ze stratą. Ratując przypadkowo spotkaną osobę tak naprawdę chcą uratować siebie.

"Nie wiem, gdzie jestem" to pokrzepiająca opowieść o odwadze, strachu i tęsknocie, a także o tym, jak drobny gest i zaufanie mogą przywrócić wiarę w dobre zakończenie! 😊

To już moja 8 książka Gayle Forman. Początek bardzo ciężko mi się czytało do tego stopnia, że do książki wróciłem po paru miesiącach. Po przebrnięciu początku historia trojga obcych sobie ludzi dosyć mnie wciągnęła. Jedno przypadkowe spotkanie może bardzo zmienić życie. Niby banał, ale historia ciekawa. Plusem książki jest też to, że porusza wiele ważnych tematów.

Książka raczej ze średniej półki jak dla mnie.
Brakowało tego czegoś, no i jakoś mnie nie urzekła.
Pełno jest tego typu historii/historyjek i niestety, ale jakoś nie podpasował mi styl pisania tej znanej mi już wcześniej autorki...
Troszkę się nawet zawiodłam.
Jestem na nie, ale nie neguję chęci innych co do zagłębienia się w tę historię !!!
Może w sam raz komuś podpisuje:)

Książka raczej ze średniej półki jak dla mnie.
Brakowało tego czegoś, no i jakoś mnie nie urzekła.
Troszkę się nawet zawiodłam.
Może w sam raz komuś podpisuje:)

Początek był ciężki, nie mogłam przejść pierwszych stron i byłam zniechęcona do dalszego czytania, ale bardzo się cieszę, że podeszłam do tego zaczęłam więc skończę. Historia Frei wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie czytając targały mną różne emocje i myśl co będzie dalej! Dla mnie jest to wyjątkowa i zupełnie inna historia niż inne napisane przez tę autorkę. Bardzo chętnie bym przeczytala dalsze dzieje, co się wydarzyło z tą trójka nieznajomych! Polecam!

Książka raczej średnia, do przeczytania w kilka godzin. Pełno jest takich historii i niestety, ale nie zobaczyłam w niej nic odkrywczego.

Zamykając oczy widzimy o wiele więcej, gdyż wtedy pozostałe zmysły budzą się do życia i z takim zaangażowaniem ich właśnie czytałam kolejną historię, a mianowicie ,, Nie wiem, gdzie jestem - Gayle Forman ".
Opowieść o miłości, bólu, stracie, przyjaźni i o magicznej sile przeznaczenia, która potrafi odbudować siebie na nowo i ,, zalepić" nawet najbardziej rozdarte rany.

Czytając tę powieść miałam przyjemne ciepło i nadzieję w sercu, jeśli z początku nie możesz poczuć akceptacji ze strony najbliższych to ta Magia, która krąży wokół Nas może jednego dnia podsunąć ci zupełnie obcą ci osobę, która w jednej chwili będzie w stanie zrozumieć i zaakceptować Cię takiego jakim jesteś bez żadnego powodu.

[...] Każdy z nas kiedyś umrze. To jedyna pewna rzecz w życiu, a także jedyna, która łączy nas ze wszystkim, co istnieje na tej planecie [...] ~ dzięki temu utwierdziłam się w przekonaniu, że trzeba żyć szczęśliwie i w pełni, być za to wdzięcznym każdego dnia i traktować jak zaszczyt, o wiele większy niż zdobycie nagrody Nobla.

P. S. To jedna z tych powieści, które motywują, dają odpowiedzi i powera do samoakceptacji, kochania wpierw siebie, gdyż to daje moc miłości do dzielenia się nią z innymi 🤗

Nie jest to najlepsza książka Gayle Forman, jaką czytałam. Napisana nieco dziwnym stylem, choć mimo to nie czytało mi się jej ciężko.
Opowiada o trójce obcych sobie młodych ludzi, których los łączy przez zupełny przypadek.
Freya to młoda dziewczyna, która urodziła się, by śpiewać. Ma szansę na wielką karierę, jednak w dniu nagrań debiutanckiej płyty z niewiadomych powodów traci głos.
Harun nie wie, jak powiedzieć rodzinie o swoich marzeniach i orientacji seksualnej. Sprawę dodatkowo komplikuje jego pochodzenie i religia, jaką wyznaje.
Nathaniel przyleciał do Nowego Jorku, by zrealizować swój desperacki plan.
Jak się okazuje, łączy ich o wiele więcej niż przypadkowe spotkanie. Kilka godzin, które spędzą razem wywróci ich życia do góry nogami.
Chociaż to książka dla młodzieży polecam ją każdemu, kto czuje się samotny ,także będąc wśród ludzi, nie potrafi uporać się z tęsknotą i stratą. Książka, która pozwoli zrozumieć, że dzięki miłości możemy odkryć w sobie siłę oraz drogę, którą chcemy podążać.

Doskonała. Dawno nie czytałam czegoś co tak bardzo mnie poruszy. Polecam każdemu.

Historia nawet ciekawa, ale jakoś szczególnie mnie nie porwała. Na jeden raz może być, porusza bardzo ważne tematy.

• Przeczytane w 2019