89 wierszy

Wydawnictwo: a5
wiersze, zbiór poezji,
poezja
jusola

Nowe wydanie opublikowanego po raz pierwszy w kwietniu 1998 roku ostatniego osobistego wyboru wierszy Zbigniewa Herberta, który można odczytywać jako jego testament poetycki. Wiersze pogrupowane są tematycznie, według schematu zagadnień, do których autor najczęściej nawiązywał. I. - Postój - Posłaniec - 17 IX - Raport z oblężonego Miasta - Fotografia - Przebudzenie - Mona Liza - Nasz...

I.

- Sekwoja
- Potęga smaku
- Pan Cogito i wyobraźnia
- Do rzeki
- Elegia na odejście pióra atramentu lampy
- Tarnina
- Krajobraz
- Małe serce
- Rovigo
- Przesłanie Pana Cogito
- Kamyk

Satomi | 2019-04-14

Herbert moim mistrzem - piękne metafory, wspaniały język i bogactwo podejmowanych tematów. Książka na zawsze!

pierzyna | 2018-06-28

Póki co Herbert jest jedynym poetą, który do mnie trafia. Ma specyficzny, ale dość prosty w odbiorze język i w jego poezji widać ogrom doświadczeń i przemyśleć. Jedyny tomik wierszy, który czytałam dla przyjemności, a nie z przymusu.

Hamlet | 2018-03-10
Przeczytana: 10 marca 2018

Zbigniew Herbert. Mój mistrz. Mój autorytet. To dzięki Jego wierszom pokochałem poezję. To one mnie ukształtowały. A oto jeden z tych najwspanialszych, który stał się moim życiowym mottem.

Przesłanie Pana Cogito

Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu
po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę

idź wyprostowany wsród tych co na kolanach
wsród odwroconych plecami i obalonych w proch

ocalałeś nie po to aby życ
masz mało czasu trzeba dac świadectwo

bądź odwazny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to sie liczy

a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze
ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych

niech nie opuszcza cię twoja siostra Pogarda
dla szpiclów katów tchórzy - oni wygrają
pojdą na twój pogrzeb i z ulgą rzuca grude
a kornik napisze twój uładzony życiorys

i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy
przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie

strzeż sie jednak dumy niepotrzebnej
oglądaj w lustrze swa blazeńską twarz...

Dejw | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

Utwierdziłem się w przekonaniu, że Herbert był geniuszem. Jeśli nie obiektywnie, to przynajmniej moim prywatnym geniuszem. Nie znam i chyba już nie poznam poety, który byłby mi bliższy duchowo i intelektualnie niż on, który trafia w moje serce i umysł równie perfekcyjnie jak on - oddając moje myśli, ubogacając mnie, stanowiąc drogowskaz i autorytet. Finalnie - ten zbiór jest dla mnie wyborem tego co najlepsze z najlepszego polskiego poety (choć niektórych moich ulubionych jego utworów tu brak, ale to już subiektywny wybór samego autora, więc uszanuję to w pełni ;)). "89 wierszy" będzie dla mnie kompendium i mapą w dalszych herbertowskich poszukiwaniach i podróżach po jego twórczości, a także jej kwintesencją, po którą będę po wielokroć sięgał.

Kot Astronauta | 2016-12-23

Zbyś jak zwykle czule głaszcze moje serce piękną codziennością, choć właśnie tego codziennego głaskania za mało, a mityczno-epickiego za wiele. Lepiej wyważony tomik dałby więcej radości, choć ten i tak daje jej wiele.

mieszka | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

Posiadam całkiem sporą półeczkę z poezją. Dawno na nią nie zaglądałam. Dziś wyciągnęłam Herberta. Nie posiadam Kanonu na koniec wieku, ale że moja książeczka jest mocno starsza, a też jest wyborem poety, dlatego tu o tym piszę.
Wiersz dziś znany pod tytułem "Przesłanie Pana Cogito", był wydany w roku 1973 jako "Przesłanie" (z tego czasu pochodzi mój tomik) w rozdziale Wiersze nowe. Zdziwiło mnie to nieco, ale tomik "Pan Cogito" z całą pewnością był redagowany później, więc nic dziwnego, że tak dobry wiersz został do niego włączony.
Moim ulubiony wierszem nadal pozostaje "Kamyk". Jest w nim tyle perfekcji i wyważenia!

Katedra | 2015-10-11

Wspaniała poezja Zbigniewa Herberta, którą można przeczytać tysiąc razy i za każdym razem znaleźć w niej coś nowego. To nie tylko wiersze, ale też rozważania filozoficzne.
To mój ulubiony poeta, a jego wiersze zawsze mam pod ręką by móc do nich zajrzeć, w każdej chwili.

Hubert | 2015-07-28
Przeczytana: 2013 rok

Wszytko co dobre z Herberta.

Maniera | 2015-07-08

Herbert to wiersze tęsknoty. Nawet, kiedy pisze o wartościach, wydają się one oderwane od rzeczywistości i nieosiągalne. Pozycja nie tyle do przeczytania od deski do deski, bo nie o to chodzi, ale raczej do przejrzenia od czasu do czasu i zerknięcia na to, co czytelnika aktualnie może zainspirować, jeśli chodzi o uczucia cholernie wzniosłe. Herbert brzmi tak, jakby nigdy się nie splamił pospólstwem i dążył do tego, aby nawet zgniłe jabłko określać słowami typu "gorzka słodycz przemijania".

kubax84 | 2015-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Herbert.

Kocham tego człowieka. Podziwiam tego Artystę.
W kraju, gdzie wszyscy wokół ulegali lub tłamszeni przez złych uciekali, on pozostał na posterunku, nie dopuszczając do swego serca, duszy, światopoglądu propagandy i racji niezgodnych z jego moralnością.
Naturalną, prawą moralnością należy podkreślić. Zwłaszcza piękny i klarowny jest jego manifest, testament - "Przesłanie Pana Cogito". Proszę przeczytać i nauczyć się na pamięć, ja nic więcej w tym temacie nie jestem stanie powiedzieć.

Można by powiedzieć, iż Pan Zbigniew walczył o prawa człowieka, ukazując (także na swoim przykładzie) bezsens niektórych z podejmowanych wtedy, i dzisiaj także działań, oraz chaos, wprowadzany przez ludzi złych. Wszystko to przekazane zostało językiem symboli, chociaż czasami dosłownym, zrozumiałym, ale nie prostackim, a znów czasami wymyślnym, oderwanym od ziemi, ale nie bezsensownym i przekoloryzowanym.

Można by powiedzieć, że poeta-twórca był patriotą. Ja i biografie zgadzamy się z tą...