Morderca kobiet

Wydawnictwo: Ridero
Der Frauenmörder
kryminał retro
RoweryRetro

"Morderca kobiet" (oryg. "Der Frauenmörder") to jedna z najlepszych powieści kryminalnych Hugona Bettauera. Została ona przetłumaczona na język polski i wydana w Polsce po raz pierwszy i jedyny w 1930 roku. Czytelnik otrzymuje obecnie książkę przetłumaczoną prawie dziewięćdziesiąt lat później. Przekładu dokonano na podstawie oryginalnego tekstu zamieszczonego w sieci w ramach inicjatywy pod nazwą Projekt Gutenberg. Utwory udostępnione w tym projekcie nie są chronione prawami autorskimi, ponieważ nigdy nie były tymi prawami obłożone (najstarsze teksty) lub też prawa te wygasły.
Powieść Bettauera, inspirowana autentycznymi wydarzeniami z początku ubiegłego wieku — zamordowaniem w Paryżu dziesięciu kobiet przez Henri Désiré Landru, zwanego później „Sinobrodym” — szybko wciąga czytelnika w wartki bieg wydarzeń. Fascynująca, zagadkowa intryga, śledztwo prowadzone przez upartego komisarza śledczego o zagmatwanej przeszłości, historia pewnej niezbyt szczęśliwej miłości, to elementy, które docenią nie tylko wielbiciele powieści kryminalnych. Mimo że akcja książki toczy się w latach dwudziestych ubiegłego wieku, jest ona nadzwyczaj aktualna również prawie sto lat później. Oprócz wątku kryminalnego uważny czytelnik odnajdzie w tej historii wiele, niewidocznych na pierwszy rzut oka, smaczków literackich. Autor przemycił w treści książki nutę ironii, intelektualnego dowcipu, a także, nieco ukryty za biegiem głównych wydarzeń, obraz realiów społecznych i obyczajowych Niemiec po pierwszej wojnie światowej.

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Lady_Ivonna | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Znakomita! Przez duże "Z". Dawno już kryminał nie wciągnął mnie tak, jak ten.

adams101010 | 2017-11-15

Witam,
właśnie jestem po lekturze "Mordercy kobiet" Hugo Bettauera. Cóż, mam słabość do tego typu literatury. Wychowałem się na opowiadaniach Poego i powieściach o Sherlocku Holmesie. Tu widzę sporo podobieństw. Tajemnica, żmudne poszukiwania rozwiązania, intrygująca fabuła i zaskakujące zakończenie... To lubię. Powieść Bettauera jest zbudowana podobnie. Dodatkowym plusem jest niezaprzeczalnie barwne tło pokazujące realia życia w Niemczech początku XX wieku. Ciekawa lektura zarówno pod względem poznawczym, jak i fabularnym.
Dzieło Bettauera opowiada o poświęceniu, do jakiego zdolny jest ambitny artysta. I o cenie, jaką gotów jest zapłacić, by zwrócić na siebie uwagę. Niespełniony i niedoceniany pisarz to dość popularny motyw literacki. W książce niemieckiego autora rozwinięty został bardzo oryginalnie i przewrotnie. Jak wiele można poświęcić dla uzyskania należnego miejsca pośród wybitnych? Czy ludzkie życie nie jest ceną zbyt wygórowaną? Wiele pytań rodzi się podczas lektury....

anna_m | 2017-11-20

„Mordera kobiet” to z pozoru łatwa, prosta lektura, zabarwiona z lekka ironią, krzywe zwierciadło w które zerkamy i pod nosem się uśmiechamy – takie odniosłam wrażenie po przeczytaniu kilku pierwszych stron. Po chwili jednak uderza autentyzm treści, aktualność tematu mimo upływu lat: niesprawiedliwość sądów, pruderyjność, układy na wyższych szczeblach, niezaprzeczalny talent, który nie przebija się i najczęściej zostaje zmarnowany z powodu braku koneksji. Jak dalekie wydaje się ówczesne społeczeństwo i realia, a zarazem jak bliskie – takie refleksje naszły mnie po przeczytaniu całości.

Choć pierwszy raz miałam okazję obcować z twórczością Bettauer’a, po lekturze z chęcią sięgnęłabym po kolejne jego utwory. W moim odczuciu jest w tym także ogromna zasługa tłumaczenia, które współczesnym językiem oddaje jednak ducha minionej epoki. Niskie ukłony dla Tłumacza, któremu udała się zgoła niełatwa sztuka zainteresowania czytelnika, bowiem na swoim przykładzie mogę stwierdzić, że dzieło...

Katarzyna | 2018-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Książka „Morderca kobiet” to bardzo ciekawa powieść kryminalna, która trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron. Czyta się ją bardzo szybko. Główny wątek jest aktualny w dzisiejszym świecie pomimo, że książka została napisana prawie 100 lat temu. Z jednej strony jest to dobra i lekka rozrywka, z drugiej zaś książka zawiera ważne i aktualne treści dla współczesnego czytelnika. Powieść nie tylko dla miłośników kryminałów. Łączy w sobie wątek niespełnionej miłości, dążenia do sławy wbrew piętrzącym się przeciwnościom z inteligentną zagadką kryminalną. Do samego końca nie wiedziałam, jak się zakończy ta łamigłówka. Książka wyróżnia się na plus w zalewie dzisiejszej literatury sensacyjno-kryminalnej, pełnej okropieństwa, wulgaryzmów i seksu. Polecam, naprawdę warto.

Grażka | 2018-02-05

Książkę Hugo Bettauera przeczytałam jednym tchem. Pewnie nie będę oryginalna gdy powiem, że uwielbiam kryminały Cobena, Grishama, mrocznej Camilii Lacberg czy nieśmiertelnej Agaty Christie. Ale autor "Mordercy kobiet" ujął mnie swoim pomysłem na połączenie zagadki kryminalnej z wątkiem miłosnym - podając to wszystko bez okrucieństwa i wszechobecnych wulgaryzmów. Fabuła przykuwa uwagę aż do ostatniej strony a rozwiązanie zagadki jest zaskakujące - dla mnie to super lektura.
Ale takie wrażenia nie byłyby możliwe, gdyby nie praca Tłumacza, dzieki któremu całą historię czyta się nadspodziewanie "gładko". Używa języka zrozumiałego dla współczesnego czytelnika a jednocześnie potrafi przekazać nam klimat tamtych czasów.

RoweryRetro | 2018-03-27
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Książka dla tych, którzy uwielbiają zagadki w stylu „Kto zabił?” Tajemnicze zniknięcie niewinnych kobiet, niespełniona miłość, skrupulatny detektyw i brak jakichkolwiek śladów. Wszystkie tropy prowadzą na manowce. A w tle obraz tragicznej sytuacji Niemiec po pierwszej wojnie światowej. Autor z ogromną fantazją zwodzi czytelnika aż do ostatnich stron powieści. Czy doczekamy się rozwiązania tej łamigłówki? Klimaty z powieści kryminalnych Agaty Christie i Artura Conana Doyla w jednym. Czy są lepsze od nieśmiertelnej klasyki? Na to pytanie każdy odpowie sobie sam po przeczytaniu tej powieści. Książkę docenią również wielbiciele amerykańskich kryminałów, których akcja rozgrywa się na sali sądowej. Intelektualna rozgrywka między dobrem a złem. Kto zwycięży? Czy jest coś pomiędzy czarnym a białym? Niedostrzegalne szczegóły, wytrwałość w dążeniu do celu i intuicja odgrywają tu zasadniczą rolę. Czyta się szybko, książka wciąga z każdą kolejną stroną. Nieprzespana noc gwarantowana!
Twórczość...

Becia | 2018-02-25
Przeczytana: 05 lutego 2018

Książka łatwa i miła w odbiorze. Wartka akcja z podawanymi nowymi odkryciami ciekawej zagadki, która okazała się sprytnie przygotowaną intrygą dla promocji twórczości młodego artysty. Nie odebrałam jej jako kryminał pomimo, że sprawę rozgryza komisarz śledczy. No i potwierdza się, że dla prawdziwej miłości można zrobić bardzo dużo. Gdzieś w środku można się domyślić jakie będzie zakończenie sprawy, ale nie do końca się to sprawdziło, i dlatego koniec był zaskoczeniem. I to lubię!

sylwia1193 | 2017-11-06
Przeczytana: 01 listopada 2017

Do czego jest w stanie posunąć się człowiek pragnący sławy i pieniędzy? Trzymająca w napięciu książka, pełna zaskakujących zwrotów akcji spodoba się każdemu, kto choć trochę lubi kryminały. Mimo, że książka została napisana w ubiegłym wieku, nadaje się idealnie również dla młodego czytelnika. Sposób przetłumaczenia książki sprawia, że czyta się ją lekko, z chęcią i przyjemnością.

Gori | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Krótko, zwięźle i na temat - tak opisałbym swoją "przygodę" z książką Hugo Bettauer'a pt."Morderca kobiet".
Jeśli szukasz kryminału z intrygującą i nietypową fabułą to trafiłeś idealnie, ta książka jest dla Ciebie!

Zyga | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

„Zawodowy pornograf” albo „Kloaczny zwierz” to tylko dwa określenia, jakie udało mi się znaleźć w sieci na temat Hugo Bettauera. Czym pisarz, który żył ponad 100 lat temu, zasłużył sobie na te epitety? Czy tak kontrowersyjna postać mogła napisać interesujące współczesnego czytelnika książki? Czy tytułowy „Morderca” to pierwowzór samego autora? Te pytania nurtowały mnie, kiedy zabierałem się z lekturę „Mordercy kobiet”. Zaskoczenie, zainteresowanie i podziw – to kolejność myśli po przeczytaniu całości. Zapewne niektórych rozczaruję: Nie ma tu nic z frywolnych przygód Grey’a, natomiast sam autor miał tak bogaty życiorys, że nie dziwię się, iż uważany był w swoich czasach za jednego z najpłodniejszych pisarzy (w sensie literackim oczywiście :). Szkoda, że jego twórczość jest w Polsce praktycznie nieznana. Treści kryminału opowiadać nie wolno ale mogę zapewnić, że większość czytelników będzie podziwiała misternie skonstruowaną intrygę z rewelacyjnym zakończeniem. Rzec można historia,...