Dolores Claiborne

Okładka książki Dolores Claiborne Stephen King
Okładka książki Dolores Claiborne
Stephen King Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska, Prószyński i S-ka Ekranizacje: Dolores (1996) Seria: Kolekcja Mistrza Grozy kryminał, sensacja, thriller
Kolekcja Mistrza Grozy
Dolores Claiborne
Albatros, Ringier Axel Springer Polska, Prószyński i S-ka
2017-10-18
2017-10-18
Tomasz Mirkowicz
Ekranizacje:
Dolores (1996)

Okładka książki Arcydzieła czarnego kryminału Robert Leslie Bellem, W.R. Burnett, James Mallahan Cain, Raymond Chandler, James Hadley Chase, Peter Cheyney, Carroll John Daly, Samuel Fuller, David Goodis, Peter Haining, Dashiell Hammett, MacKinlay Kantor, Stephen King, Elmore Leonard, Ross MacDonald, Ed McBain, Mickey Spillane, Quentin Tarantino, Jim Thompson, Cornell Woolrich
Arcydzieła cza... Robert Leslie Belle...
Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Siostrzyczki z Elurii Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Luke Ross
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...
Okładka książki W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan Burke, Michael Connelly, Thomas H. Cook, Nelson DeMille, Jeffery Deaver, Tess Gerritsen, Sue Grafton, Steve Hamilton, Edward D. Hoch, T. Jefferson Parker, Laurie R. King, Stephen King, Laura Lippman, Sara Paretsky, P.J. Parrish, Edgar Allan Poe, Peter Robinson, S. J. Rozan, Lisa Scottoline, Joseph Wambaugh
W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan...

Hejo~ dzisiaj powracam do Was z kolejną recką książki przeczytanej w ramach mojej życiowej przygody z twórczością Mistrza Stefana.

Tym razem cofamy się w czasie, aby razem z Dolores Claiborne przeżyć ponownie najtrudniejsze chwile w jej życiu. Życiu, które naszej bohaterki zdecydowanie nie rozpieszczało. Mąż, klasyczny nierób, był główną bolączką i genezą wszelkich trudności jakie ją spotkały. Aby zarobić na edukację i podstawowe potrzeby bytowe swoich dzieci, Dolores prawie całe swoje życie przepracowała jako pomoc domowa, a potem opiekunka pewnej bogatej kobiety. Kobiety, która pewnego dnia zmarła w dziwnych okolicznościach, a Dolores posądzono o spowodowanie tej śmierci. Jedyną opcją wyjścia z tej sytuacji jest przyznanie się do innej zbrodni z przeszłości. Razem z Dolores przeżywamy więc historię jej życia ponownie, aby zrozumieć co doprowadziło ją do momentu, w którym zaczyna się cała opowieść.

Jak wiecie, książki mistrza biorę takimi jakie są, bez uprzedniego zapoznania się z ich opisem… Jakież było moje zdziwienie jak dotarło do mnie, że tym razem mam do czynienia z monologiem jednej postaci. W dodatku takim, którego nie podzielono na rozdziały. Bałam się, że jednak ta lektura będzie dla mnie przez to mozolna, a okazało się, że dawno nie czytałam czegoś, co wciągnęłoby mnie aż tak bardzo.

Całość to świetne studium psychologii kobiety, matki i jednocześnie morderczyni. Istna spowiedź, w której nie sposób się nie zatracić. Mamy tutaj rys psychologiczny małej, hermetycznej społeczności zamieszkującej niewielką wyspę. Proces jaki zachodzi w człowieku wystawionym na najtrudniejsze próby. Decyzje, jakie musi podjąć, aby obronić to co jest najcenniejsze. Całość napisana tak, że czujecie wewnętrzną walkę, frustrację i totalnie jesteście w stanie utożsamić się z bohaterką.

Dla mnie mocne ⭐4/5⭐ i szczere polecanko~

Świetnie napisana książka, jedna z moich ulubionych pozycji Kinga.

Świetnie napisana książka, jedna z moich ulubionych pozycji Kinga.

Tak jak Kinga nie trawię i wręcz z zasady nie tykam się już jego książek, tak Dolores Claiborne była światełkiem w tunelu (krótko, bo z 'literaturą' Kinga się już nie poprzytulałem, ale była) - urzekła mnie sama koncepcja tego, że książka jest transkryptem, i spisanie tego w ścianę tekstu i kompletny ciąg bardzo przypadło mi do gustu.

Plot jest supi, narracja bardzo klimatyczna, styl też. Fajne. Takie niczego sobie.

Plot jest supi, narracja bardzo...

Książka cudowna, akcja która cały czas nabiera tempa. King w pewnym momencie książki nawiązuje do Gry Geralda gdzie jest podobna problematyka. :)

Lubię trochę innego SKinga. Mroczniejszego i straszniejszego. Takiego jak Miasteczko Salem;) Tu raczej nie będziemy się bać. Studium kobiecej psychiki-z perspektywy żonatego faceta interesujące:) Tak czy inaczej. Szybko się czyta i wciąga od samego początku.

Długo nie mogłem przekonać samego siebie żeby sięgnąć po tę książkę z powodu tego, że jest napisana w formie monologu. Gdy skończyłem czytać nie mogłem uwierzyć, że jest taka dobra.

Bardzo przyjemnie się to czytało. Nie było tu żadnych fajerwerków, czułam po prostu, że czytam spowiedź kobiety, która jest już zmęczona duszeniem w sobie kilku spraw ze swojego życia. Nie była to ani zła książka ani strasznie dobra, po prostu taki mocny średniak.

Długo zwlekałam z przeczytaniem "Dolores Claiborne", mimo jej interesująco brzmiącego opisu. Głównie przez brak podziału na rozdziały. Wyobrażałam sobie, że czytanie będzie przebiegało żmudnie, jak w przypadku innych podobnie skonstruowanych książek, które choć mam zaczęte dawno temu, to do dziś czekają na przeczytanie. W końcu jednak ciekawość wzięła górę i postanowiłam zmierzyć się z historią głównej bohaterki. I przepadłam. Bo od opowieści, którą tytułowa Dolores snuje na komisariacie policji, nie da się oderwać.

Poznajemy Dolores, w chwili gdy zostaje podejrzana o zamordowanie swojej podopiecznej - Very Donovan. Przesłuchiwana w tej sprawie na policji Dolores, wprawdzie nie przyznaje się do zabójstwa, ale wyjawia coś innego, jeszcze bardziej szokującego. Oto, trzydzieści lat temu zabiła ona swojego męża. I tyle wiemy z opisu książki. Więcej oczywiście nie zdradzę. Należy samemu odkryć tajemnice Dolores, które ta bohaterka odsłania przed policjantem Andy'm i stenotypistką Nancy.

Stephen King stworzył opowieść, będącą w zasadzie monologiem głównej bohaterki, gdyż dialogów jest tu bardzo mało. Osoby postronne wysłuchujące jej historii nie odzywają się, a o ch obecności wiemy jedynie z tego, iż bohaterka czasami zwraca się do nich lub czasem odpowiadała im na pytania. Czytelnik może się tylko domyślać po odpowiedzi Dolores jak brzmiało zadane jej pytanie.

Książkę czyta się szybko i jedynie obowiązki skłaniały mnie do tego, by ją odkładać. W przeciwnym razie przeczytałabym ją dużo szybciej niż w miesiąc. Historia Dolores wciąga, a czytelnik chce więcej i więcej. I otrzymuje to "więcej", bo nawet jeśli już wydaje się, że wszystko wiadomo, to King serwuje nam zwroty akcji i kilka zaskoczeń.

Polecam ten tytuł nie tylko fanom Kinga, ale też tym, którzy lubią thrillery ale nie lubią nadmiaru w książkach nadmiaru policyjnego śledztwa i dywagacji policjantów oraz tym, którzy nie przepadają za zbyt dużą ilością dialogów w książkach. I, oczywiście polecam każdemu, kto lubi wciągające, dobrze napisane historie. Ta jest bardzo dobra.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Koty kurzu znajdą się pod każdym łóżkiem, a i poczciwa kobiecina ma swoje mroczne tajemnice.

Pomysł dobry. Monolog bohaterki okej, ciekawy w formie, ale czegoś zabrakło. Dla mnie tylko 5,5/10. Byłam zawiedziona i w trakcie, i na końcu, ale to przez wysokie wymagania co do Kinga.

Vera – strasznie irytująca, ale taka właśnie miała być.

Po książkowe i filmowe posty zapraszam na mój psi bookstagram:

Vera – strasznie irytująca, ale taka właśnie miała być.

Po książkowe i filmowe posty...

Bardzo dobra książka na jedno posiedzenie. Powieść raczej obyczajowa niż dreszczowiec. Zakończenie jest akceptowalne z nutką zaskoczenia. Szybko, łatwo i przyjemnie mimo, że tam jest o bardzo poważnych sprawach.

• Stephen King
  • King