1 111
Dolores Claiborne
Avenarok

Wysepką Little Tall wstrząsa wiadomość o zabójstwie bogatej Very Donovan. Główną podejrzaną jest jej wieloletnia opiekunka, Dolores Claiborne, która miała powody, by nienawidzić chlebodawczynię. Ale jej nie zabiła, tak przynajmniej twierdzi. Po czym, wprawiając w zdumienie przesłuchującego ją komendanta policji, przyznaje się, że przed prawie trzydziestu laty zamordowała męża. W długim monologu opowiada o tym, co zdarzyło się w roku 1963 podczas zaćmienia Słońca, wyjaśniając tajemnicę zniknięcia Joego St. George’a, która przez trzy dekady nurtowała mieszkańców wyspy.

źródło opisu: https://literia.pl/dolores-claiborne-4485

źródło okładki: https://literia.pl/dolores-claiborne-4485

wiech | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Uff!... co za historia! Słów mi brak!
To jeden wielki monolog – niezwykłej kobiety.
Jej spowiedź – jej konfesjonał.
Mrożąca historia życia - w obłędnej narracji.
Zimna, surowa – przerażająca, makabryczna.
King zadziwił mnie wyjątkowym stylem.
Ale nade wszystko zadziwił mnie postacią, którą stworzył.
Doskonale wtargnął w psychikę odważnej, silnej kobiety.
Żony. Matki. Morderczyni.
Książka może rodzić wiele pytań o moralność.
O to, jak daleko można się posunąć, by chronić tych, których kochamy.
To nie jest horror, to też nie jest powieść grozy, choć nie brak w niej scen przerażających.
I prawdopodobnie to jedna z najbardziej niedocenianych książek Króla.

Znacie Dolores Claiborne? Jeszcze nie? To najwyższy czas się zapoznać!
Historię Dolores trudno jest mi oceniać, łatwiej było jej wysłuchać, a dokładniej czytać. W końcu to książka.
Cała opowieść to monolog głównej bohaterki, która, jeżeli zechcecie, opowie i Wam o swoim życiu. Brzmi dość nudno, ale nie dajcie się zmylić. Bo życie Dolores Claiborne było pełne emocji, niekoniecznie tych pozytywnych.
Czy to usprawiedliwia fakt, że zabiła swojego męża? Tego nie wiem, ale może Wy znajdziecie odpowiedź na to nurtujące pytanie.
Dzień, w którym zgasło słońce, znów ujawni swoje tajemnice.

„Dolores Claiborne” to podobna liga jak „Misery” i „Gra Geralda”. W tej książce znajdziemy wiele powiązań szczególnie z tą ostatnią, od zaćmienia słońca po… nie zdradzę nic więcej, bo zepsuję Wam przyjemność z czytania.
Tak jak w przypadku wymienionych przeze mnie tytułów, również tym razem ta prosta historia bardzo przypadła mi do gustu. King bardzo dobrze wybrnął z problemu, jakim niewątpliwie było...

Aneta Wiola | 2018-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2018

„NIE, NIE JESTEM Z KAMIENIA”
Dolores Claiborne przez lata służyła w domu bogatej wdowy Very Donovan. Kiedy ta ulega śmiertelnemu wypadkowi, kwestionuje się jej niewinność. Dolores ma dość pomówień i prześladowań, zmierza na komisariat, by wyznać prawdę. Ku wielkiemu zaskoczeniu przyznaje się do zabójstwa z premedytacją, jednak to nie Vera była ofiarą. Dolores Claiborne zamordowała własnego męża.

„Jakie tak naprawdę jest czyjekolwiek małżeństwo, do jasnej cholery? Wszystkie się różnią, ale możecie mi wierzyć, ani jedno nie jest takie, jak się wydaje innym. To co widzą ludzie, i to, co rzeczywiście dzieje się między małżonkami, to dwie różne strony medalu.”

Na samym początku, jak już wiedziałam (albo przynajmniej tak mi się zdawało), z jaką historią mam do czynienia, moja pierwsza myśl brzmiała „jak na rany koguta, King ma zamiar rozprawić się przez całą książkę z wyznaniem głównej bohaterki?”. Bo tak naprawdę opowieść Dolores to nic innego, jak historia jej małżeństwa oraz...

gwiazdka | 2014-05-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 17 maja 2014

No właśnie, „Dolores Claiborne" jest świetnym argumentem na poparcie mojej tezy, że King jest mistrzem powieści obyczajowych. W książce nie ma żadnych niewyjaśnionych zjawisk, tajemniczych obiektów czy istot z innego świata. Wszystko realne i do bólu prawdziwe, jednocześnie, może niewielki, jednak dobrze napisany kawałek prozy, wycinek z życia codziennego tytułowej Dolores, w dodatku w niecodzienny sposób przedstawiony, bo w pierwszej osobie liczby pojedynczej w formie zeznania- spowiedzi. Forma dodaje smaczku całości, a treść nie pozostaje daleko z tyłu. Tak więc mamy tutaj historię życia kobiety oskarżonej o zabójstwo swojej pracodawczyni. Przesłuchanie na policji zamienia się na wyznanie popełnienia zupełnie innej zbrodni, której tłem jest historia żony, matki, kobiety.

Czytając „Dolores…" chwilami zapominałam, że książkę napisał facet, moim zdaniem świetnie poradził sobie z psychiką głównej bohaterki, co prawda nie subtelnej arystokratki, ale kobiety pracującej, mocno stojącej...

marcin | 2018-03-19
Przeczytana: 2018 rok

"Dolores Claiborne" to pozornie banalna opowieść o przeciętnej kobiecie,która przez całe swoje życie zmagała się z przeciwnościami losu. O takich historiach w zasadzie słyszy sie na codzień,zwykła proza życia. Jest to powieść obyczajowa o dokonywaniu wyborów,o miłości i poświęceniu o sile woli i przełamywaniu własnych słabości i moim zdaniem jedna z najbardziej niedocenianych książek Kinga.Ciekawy jest już sam sposób narracji,forma monologu ,która w zasadzie przypomina spowiedź. Tą powieścią S.King udowadnia jak wnikliwym jest obserwatorem,jakim inteligentym jest człowiekiem i jak doskonale potrafi opisywać ludzką psychikę. Zresztą King to bardzo wszechstronny pisarz który doskonale ptrafi żonglować różnymi gatunkami literackimi przez co Jego powieści są tak różnorodne i nietuzinkowe.
"Dolores Claiborne "to powieść piękna,bardzo wzruszająca,bardzo prawdziwa i autentyczna, sklaniająca do refleksji o nas samych,ile jesteśmy wstanie znieść i co zrobić dla tych których ...

ChicaDeAyer | 2015-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Stephen King znowu pokazuje swoją inną twarz - to jest aż fascynujące, z jaką łatwością ten autor żongluje gatunkami i nie odbija się to na efekcie końcowym. Może dlatego, ze zasadniczym plusem Amerykanina jest to, ze potrafi skutecznie spoić czytelnika z książką przez sam charakterystyczny dlań sposób snucia dobrej opowieści. Tym razem przekazał pałeczkę swojej bohaterce, dlatego też czytamy swoistą spowiedź tytułowej Dolores Claiborne, relacjonującej koleje swego niełatwego życia. I coś w tej pozycji nie ma żadnych zjawisk paranormalnych czy krwawej jatki, to człowiek nie jest w stanie oderwać się od lektury dopóki zwieńczenia tej historii nie pozna.

Jedna z niewielu książek Kinga, której wcześniej nie przeczytałem.
Kolejna, może mniej znana niż Carrie, czy Christine kobieta w tytule.
King pokazał, że jest mistrzem nie tylko w horrorach, ale i dramat psychologiczny nie jest mu obcy.
Plusy:
- ciekawa fabuła, spowiedź niezwykłej kobiety;
- idealny pomysł i realizacja, zmusza do refleksji;
- prawie cała książka to monolog Dolores, a czyta się rewelacyjnie;
- głębokie wnikniecie w psychikę matki i żony (studium osobowości kobiety lat 60-tych),
- smutna historia - samotność, strach, lęk, traumatyczne przeżycia;
- nikt nie wie co się dzieje za „zamkniętymi drzwiami” u sąsiada;
- pokazanie, że dla tych których kochamy zrobimy wszystko;
- czy zbrodnię można usprawiedliwić;
Minus – szkoda, że tak krótka.
Ogółem książka bardzo dobra.
Polecam.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„CAŁUJCIE MNIE W DUPĘ!”
„Czasem trzeba być bezduszną jędzą, żeby dać sobie radę w życiu. Czasem tylko to daje ci siłę...” Czasem nawet trzeba podjąć trudną decyzję lub zabić i właśnie wtedy przydaje ci się „bezduszna jędza” - którą jesteś.

Dolores Claiborne przedstawia nam swoją historię życia.
Jest opryskliwa, pyskata, zaniedbana i zniechęca do siebie wszystkich.
Zabiła męża... a po blisko 30 latach mieszkańcy Little Tall Island nareszcie dowiadują się co się stało Joemu.
A wszystko zaczęło się gdy jej pracodawczyni – Vera Całuj-Mnie-W-Tyłek – umiera, a Dolores staje się podejrzana o morderstwo.
„Wszystko co robiłam, robiłam z miłości.”
I tak poznajemy ciemną stronę kobiecej psychiki, którą to King nam zaprezentował.

„Dasz się nabrać raz, zmądrzeć szybko czas. Dasz się nabrać dwa razy, jesteś cymbał bez skazy.”
Stephen King = wspaniała książka! Chyba więcej nie muszę mówić... Polecam!

Madi | 2014-01-10
Przeczytana: 2011 rok

Ulubiony autor-wszystkie jego książki oceniam dość wysoko -i ta również do nich należy.Choć w większości powieści Kinga dominuje horror,to "Dolores..." jest typowym thrillerem psychologicznym-z resztą moim ulubionym gatunkiem literackim.
Główna bohaterka zabiła męża-dlaczego?- sama opowiada historię swojego smutnego życia.
Mimo tragedii jakiej dokonała Dolores od samego początku da się lubić, wzbudza nasze współczucie i sympatię.
Jak daleko może się posunąć kobieta w obronie swoich dzieci?-"Wszystko to co robiłam,robiłam z miłości"
Super powieść.Super stworzony psychologiczny portret kobiety.REWELACJA!

P.S.Film również świetny(trochę inny od książki),ale książka jednak bardziej trzyma w napięciu.

Marzena | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Byłam autentycznie zaskoczona, kiedy zdałam sobie sprawę z tego, w jaki sposób Autor przedstawia historię Dolores Claiborne - 254 strony czystego, niczym niezmąconego monologu - może wprowadzić w osłupienie, naprawdę.
I dokładnie tak było ze mną, wytrzeszczyłam oczy ze zdziwienia, po czym pojawiła się obawa, że lektura będzie ciężka w odbiorze ( tzn. przez ciągły monolog, nie przez wytrzeszcz ). Ale przegoniłam obawy i oczy wróciły na swoje stałe miejsce a ja już teraz wiem jak świetnym pomysłem było pozwolić Dolores mówić...
Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak dogłębnie King jest w stanie wejść w psychikę bohaterki i sprawić żebym i ja mogła znaleźć się tam w środku i poczuć to co ona, a dokładnie tak było.
Do czego zdolna jest kobieta, żeby bronić swoich dzieci i siebie?
Weźcie do ręki "Dolores Claiborn" a z pewnością się dowiecie, dowiecie się także czegoś o sobie, ponieważ nie sądzę abyście ją potępili...