Mój Alex

2017-11-14
Olga Gałek
young adult romans

📖🐲
Sama historia jest prosta i dająca jako taki komfort, bo od początku wiadomo, kto jest kim i jak to się skończy, więc można czytać bez strachu, że w międzyczasie wkroczy prawdziwe, brutalne życie, aczkolwiek końcówka jest zbyt dramatyczna jak na to, że dosłownie nawet dziecko z przedszkola domyśliłoby się co i jak. No, ale jeżeli tego właśnie aktualnie szukacie, to raczej się nie zawiedziecie. Jednak to co zrobiła tłumaczka i redaktorzy z wydawnictwa (w ogóle ktoś to raz przeczytał ze zrozumieniem?),to jakaś masakra teksańską piłą mechaniczną. W cenie okładkowej prawie 40 złotych!!!! I dlatego nie mogę dać więcej niż 3, bo tego miejscami nie da się czytać.

Przykład, żeby nie być gołosłowną:
Cała, długa wiadomość, w której chłopak próbuje namówić dziewczynę na obejrzenie wybranego przez niego filmu. Na koniec mamy takie zdanie: "Przesyłam ci aktualnie cielęce oczy." (w oryginale jest puppy eyes i chodzi o usilne proszenie, więc aż się prosi żeby dać "Przesyłam ci właśnie oczy kotka ze Sherka", bo aktualnie moim zdaniem też brzmi dziwnie, ale to zdanie jeszcze od biedy może być, dopiero to, co następuje później to klasyczny przypadek a-co-tam-nie-rozumiem-o-co-chodzi, no ale nie zapytam innych-kolegów np. na grupie tłumaczy na FB, tylko walnę tłumaczenie 1:1, tłumacząc pojedyncze słowa).
Oryginał: "Gee, drop hints, much?"
Tłumaczenie: "O rany, jakieś wskazówki, dużo?"
No więc w tym zdaniu chodzi o to, że koleś zalewa ją mało subtelnymi wskazówkami, jaka powinna być jej odpowiedź, a dodanie "much" na końcu to taka ironiczna konstrukcja znacząca "nie za dużo tego?".

Przykro, że znowu włączył mi się tryb edytora i to już na 19 stronie książki.

Bogini translacji! Co tu się od...ło? Jest dopiero strona 34, a few blocks from here to oczywiście kilka bloków stąd. Pracownicy raportują do przełożonego (a wystarczyło spojrzeć do słownika, a tam "podlegają"). Ochroniarze krzyczą na punków, że dotykają eksponatów. Jak metale albo raperzy to robią, to jest spoko, nawet jeżeli to małolaty lub łobuzy. No i oczywiście na plaży jest "sklep dla serwerów" (str. 49). 😱😱😱 "Ten kot nie odpowiada ci, bo on jest ona." (str. 51). A divorce lawyer to drodzy Państwo "rozwiedziony prawnik". Natomiast w kasetce kasjerki mamy rachunki (helloł, bills - banknoty może, czyż nie?). No ludzie, trochę szacunku dla czytelnika, tym bardziej, że na prawie każdej stronie jest jakiś błąd — a to literówka, a to jakieś słowo za dużo albo za mało, idiom przetłumaczony w stylu "something is not yes". Może to translator robił, bo w 2019, kiedy to wydawali, jeszcze maszynowe tłumaczenia były dosyć przaśne. KOSZMAR! Wydawnictwo powinno się tego wstydzić i czym prędzej usunąć ten półprodukt z rynku i zastąpić go porządnie zredagowaną wersją. Zastraszające jest to, że ta tłumaczka ma kilkanaście książek na koncie. Ciekawe, czy wszystkie są tak skopane, czy tylko ta jedna była "wypadkiem przy pracy".

📖🐲

Moze i przewidywalna ale fajnie spedziłam z nia czas. Polecam

Moze i przewidywalna ale fajnie spedziłam z nia czas. Polecam

Muszę przyznać, że jest to bardzo fajna książka bardzo młodzieżowa, więc do starszych czytelników, tak jak w moim przypadku, może nie do końca przypasować.

Miła historia i przewidywalna.
Przyjemna w odbiorze książka młodzieżowa.
Cudowna lektura.

Miła historia i przewidywalna.
Przyjemna w odbiorze książka młodzieżowa.
Cudowna lektura.

Książka fajna na odmóżdżenie. Fakt, motyw tajemincy zaczyna i kończy się na opisie z tyłu książki - rozwiązanie nasuwa się samo. Pod koniec bohaterowie bawią się w przeciągnie liny oraz w podchody, co mnie osobiście frustruje. Mimo wszystko jest przyjemna, a cytaty do danego rozdziału nadają klimat.

Miło spędzony czas, na odprężenie jak znalazł. Niemiłosiernie wkurzały mnie literówki i zwyczajne błędy ortograficzne, że o koszmarnym, żywcem translatorowym tłumaczeniu nie wspomnę. Myślę, że spodoba się osobom 13+.

Większość osób mówi, że książka była przewidywalna i muszę się zgodzić. To jest minus i tak naprawdę jedyny w całej książce. Bardzo ciekawa fabuła; daje mi vibe wakacji; więc teraz idealnie; aby ją przeczytać na działce, czy w ogródku i oderwać się na momemt od rzeczywistości.

Kolejna książka wydawnictwa Amber z okropnym, koślawym tłumaczeniem i literówkami.

Wkurzyłam się na tę książkę. I to dlatego, że mi się podobała.

Oczywiście przewidywalna, że o ja Cię! Ale i tak wciągająca, i tak się miło czyta i nawet się człowiek zaśmieje parę razy. To co mnie osobiście dobiło, to końcówka. Nawet nie tyle ostatni rozdział, co ostatnie kilka rozdziałów. Z pewnością dało się to wszystko przeprowadzić znacznie lepiej.

Skoro i tak się każdy domyśla o co tu chodzi, to przynajmniej rozwiązanie mogłoby być jakieś ciekawe. Ale nie jest. Jest nudne i drażni człowieka. I się ma wrażenie, jakby czytelnik był traktowany, jak idiota.

Pierwsze 80% polecam, ale końcówka niewarta zachodu.

Wkurzyłam się na tę książkę. I to dlatego, że mi się podobała.

Skoro i tak się...

Była przewidywalna, ale pomimo tego świetnie się ją czytało. Jest lekka idealna na odstresowanie, a do tego szybko się ją czyta.

• Romans