"Andromeda" znaczy śmierć

Seria: Srebrna Seria
Wydawnictwo: Amber
The Andromeda Strain
aredhela

Amerykański satelita wojskowy, zbierający z górnych warstw atmosfery próbki mikroorganizmów, spada nieopodal małej osady w Arizonie. Nazajutrz okazuje się, że prawie wszyscy mieszkańcy zginęli w tajemniczych okolicznościach. Przy życiu pozostały tylko dwie osoby - niemowlę i siedemdziesięcioletni alkoholik. Wyjaśnienie przyczyny ich ocalenia pozwoli uratować przed zagładą całą planetę.

źródło opisu: Amber, 1996

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

fik | 2018-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Książka ta to jak wykwintny obiad podany w barze pełnym szumowin, smakuje ale nie do końca.
- pomysł wyborny , zresztą jest to normalne u tego autora ( spodziewamy się inwazji z kosmosu z laserami, bombami a w rzeczywistości może to przebiegać inaczej)
- pisarz niesamowicie wzbudza w człowieku ciekawość - ca się stanie i czym to się skończy, czy znajdzie się rozwiązanie
- zawarte są tutaj bardzo śmiałe teorie naukowe ( co jest bardzo dobre )
ale
- żeby uwiarygodnić swoją opowieść pisarz pokazuje nam wyniki analiz badań lub zniszczeń sprzętu co niesamowicie zwalnia tempo akcji i irytuje mnie
- w niektórych miejscach książka zamienia się w suchą analizę naukową co też się nie podoba
Reasumując , wychodzę pojedzony jednak nie do końca zadowolony.

mariusz | 2014-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Książka może zmęczyć czytelnika zbyt szczegółowymi opisami z dziedziny mikrobiologii jak i bazy w której dzieje się akcja. Autor starał się być bardzo wiarygodny w tym co pisze jednak szczegółowość opisów zabiła fabułę. Polecam tylko wielkim miłośnikom science fiction.

tasiemiec | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Crichton to geniusz. Imponuje nie tylko pomysłem, ale także wiedzą na tematy, które porusza w swoich książkach. Nie inaczej jest w Andromedzie. Nie będę oszukiwał, w temacie mikrobiologi wiem tyle to nic, ale mimo to z wypiekami na twarzy przewracałem kolejne strony. Masa pomysłów oraz teorii skutecznie pobudzałą moją wyobraźnię, sprawiając, że jak najszybciej chciałem poznać zakończenie. Całkiem zwyczajne trzeba dodać, stąd 'tylko' 8/10, ale całą reszta to czysty, pisarski miód, nawet jeśli w międzyczasie trafiały się ciężkostrawne bryłki, w postaci czysto naukowych opsiów czy rysunków.

Betoniarka | 2017-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

To już moja szósta przygoda z Crichtonem i tak, jak większość poprzednich, bardzo udana. Podróże w kosmos i te załogowe i te bezzałogowe nie są już czymś niewyobrażalnym (choć w latach 60-tych, kiedy książkę napisano, pewnie odczucia były inne) i choć czasy się zmieniają, jedna kwestia jest niezmienna: a co, jeśli coś z kosmosu przywleczemy? Od czego wszyscy momentalnie padają trupem? Pan Crichton znakomicie sobie poradził z odpowiedzią na to pytanie. Polecam.

Wielu ludzi zarzuca Crichtonowi, że używa zbyt technicznego, nieprzyjaznego języka. Ja uwielbiam tak ćwiczyć zwoje mózgowe. Jeszcze raz polecam.

jadche | 2014-10-16

Klasyka technothrillera! Nie wiem, czy autorzy mieli kiedyś lepszą wyobraźnię, czy raczej to obecnie rzeczywistość przerosła fantazję - w każdym razie te starsze książki robią większe wrażenie od współczesnych, a Crichton należy do tych autorów, których zapamiętuje się na długo. Nowsze technothrillery wydają mi się jakieś takie przekombinowane, przedobrzone, wycudaczone w porównaniu z książkami mistrza tego gatunku.

Ciacho | 2011-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Klasyczny technothriller Crichtona w którym przybliża nam on historie szczepu Andromedy, który znalazł się na ziemi i sprawił niemało kłopotów wojskowym i naukowcom. Jak to zwykle bywa u Crichtona, książka ma techniczny charakter, pełno naukowych kwestii, zagadnień i procedur przedstawianych tak pisemnie, jak i graficznie, co zawsze mi się u niego podobało, bo miło jest patrzeć na ekran komputera, na którym pojawiają się różne,przedziwne często dane, i zdarza się,że nic nam one nie mówią. :P I jak to bywa na końcu zawsze rzetelnie przedstawione źródła,z których autor korzystał, co tylko podkreśla jego pisarski profesjonalizm.

Książka moim zdaniem dobra, bo autor nie pisze zwymyślanych bzdur, tylko przedstawia nam swoją, realną wersje wydarzeń tego, co może dotyczyć problemu badań nad możliwością istnienia życia pozaziemskiego. Momentami wydawało mi się to co prawda, sztywne,zwłaszcza postaci, a rzekome napięcie mi osobiście się nie udzieliło,ale cała reszta jest na dobrym...

słoneczko | 2015-11-26
Przeczytana: styczeń 2015

Dobry technothriller, ale liczyłem na coś więcej.

ppaulinaa | 2019-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2019

Wciągająca, mimo przydługich opisów technicznych. Ciekawy koncept i niesztampowa akcja. Minusik za tłumaczenie i redakcję, parę chochlików się wkradło.

lukaswilinski | 2018-08-14

Na wakacjach nie da się tego przebrnąć. Bez opisów, które wszyscy tu wspominają fabuły na 40 stron.
Tylko przysypiałem i się spaliłem na słońcu.

John | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Oczekiwałem czegoś więcej po tej książce , mało zaskakująca i mam niedosyt odnośnie dalszych losów pana który upodobał sobie fioletowy trunek...