Jezus z Nazarethu. Tom I-II

Cykl: Jezus z Nazarethu (tom 1-2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
religia
MuMin84

Wcześniej o Jezusie mogliśmy przeczytać w powieściach Renana, Ricciottiego czy Ropsa. Jednak dopiero powieść Romana Brandstaettera zachwyciła czytelników atmosferą miejsca, czasu i tradycji żydowskiej. Zadziwiający jest portret psychologiczny Chrystusa - Boga i Człowieka. Księga pierwsza, „Czas milczenia”, opowiada o zdarzeniach, które miały miejsce od zapowiedzi narodzenia Jana Chrzciciela...

Zadziwiający jest portret psychologiczny Chrystusa - Boga i Człowieka. Księga pierwsza, „Czas milczenia”, opowiada o zdarzeniach, które miały miejsce od zapowiedzi narodzenia Jana Chrzciciela do pobytu Jezusa na pustyni. Księga druga, „Czas wody żywej”, to zapis dalszych wydarzeń aż do śmierci Jana Chrzciciela. Autor przedstawia tu pierwsze miesiące publicznego nauczania Jezusa i pierwsze zatargi z faryzeuszami. W Księdze trzeciej, „Czas chleba i światła”, autor przedstawia zdarzenia pomiędzy ścięciem św. Jana Chrzciciela a ostatnim tygodniem życia Jezusa. Dzieło kończy Księga czwarta „Pełnia czasu”, opowieść oparta na ewangelicznej relacji Jana. Nadchodzi godzina goryczy, lęku i opuszczenia: wydarzenia Wielkiego Tygodnia, ale po nim poranek Zmartwychwstania i Wniebowstąpienie.

Pisarz zawarł w powieści całe dotychczasowe doświadczenie literackie, swoje przeżycia religijne oraz żywą wiarę w Jezusa-Mesjasza.

Przed śmiercią wyznał: Wielkie dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom upewnia mnie w przekonaniu, że moje "odejście" od judaizmu, moja ,,zdrada", jak to chcieliby widzieć niektórzy, nie jest odejściem w znaczeniu dosłownym. Ja dotykam obu krańców łuku. Ja czekam na ten wielki Most. Chciałbym postępować tak jakby mieszkał we mnie Bóg.

źródło opisu: Wydawnictwo M, 2015

źródło okładki: wydawnictwom.pl

anika | 2014-11-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014

Najlepsza powieść o Jezusie, jaką czytałam. Widziałam tych ludzi, te uliczki, te wydarzenia, które opisuje, a przy tym zrozumiałam wreszcie niektóre obyczaje żydowskie – Brandstaetter wywodził się z rodziny żydowskiej, wobec czego dobrze je znał.
Podczas lektury nasyciłam się też słowem - Brandsteatter mistrzowsko się posługuje językiem i można się zachłysnąć polszczyzną w najczystszym wydaniu czytając jego powieść.

Marzena | 2011-04-10

Jedna z książek do których wracam i od których nie mogę się uwolnić.
Niezwykłe połączenie literatury, poezji, wiary i wiedzy o czasach Jezusa Chrystusa.Chrześcijanin powinien ją przeczytać, bo pozwala lepiej zrozumieć Jezusa jako Żyda a wszyscy inni dla jej walorów literackich. Dodatkowo pisana tak pięknym językiem jakiego właściwie już się nie spotyka.
Uwaga czytanie jej to ryzyko, bo dotyka samego dna serca.

Ta powieść jest arcydziełem. Postać Jezusa z Nazaretu jest zarazem całkowicie zgodna z ortodoksyjną wiarą chrześcijańską (co odróżnia ją od znanego skądinąd utworu Szlomo Asza "Mistrz z Nazaretu"), a przy tym jakże mocno, z ogromną wrażliwością i wyczuciem piękna osadzona w tradycji żydowskiej. Bohaterowie noszą żydowskie imiona, obserwujemy ich codzienne, małe, wielkie i największe sprawy przez pryzmat tego kim byli, jaka była ich kultura i rzeczywistość Izraela pod rządami Rzymian. Jest tu teologia, jest historia i poezja. Taką powieść mógł napisać tylko żyd, który stał się chrześcijaninem, przy czym w jakiś sposób żydem być nie przestał.

Dawid Gawałkiewicz | 2018-05-12
Przeczytana: 12 maja 2018

Jeju, ale to było dobre. Nie powiem, że lepsze niż Biblia, ale wciąż na baaaardzo wysokim poziomie. Nigdy nie byłem w Izraelu,a po lekturze czuje jakbym tam był... w 30 roku po Chrystusie ;)

Nagzymsie | 2018-12-27

Jest to jakieś arcydzieło. Jednak nie odpowiada mi maniera z jaką pisze Brandstaetter, jego sposób narracji. I nie wszystkie fragmenty do mnie przemawiają. I tyle. W tej wersji Józef nie jest dużo starszy od Maryi. Jezus jest bardziej pracownikiem rolnym niż cieślą. Może i słusznie. Po śmierci Józefa porzucił zawód cieśli i pracował jako najemnik rolny. Jezus był rolnikiem, chłopem, wieśniakiem - i to widać w słownictwie jakim się On posługuje. Mamy tu też bar micwę Jezusa. Qumran. Postać Judasza też mnie nie przekonuje. Inne z kolei pomysły autora przyjąłem z uznaniem. Na przykład fragment o monetach, którymi Rzymianie zmusili Żydów do posługiwania się lub o opętanym z Gerazy i demonie wpędzonym w świnie - imię Legion. Kilkadziesiąt lat później Legio X Fretensis, z dziką świnią na proporcach zniszczy Jerozolimę. Książkę kończy śmierć Jana Chrzciciela.

Zuela | 2016-10-04

Oj ciążka lektura.Po dwóch pierwszych tomach padłam.Cięzki język,trudna nazewbictwo.Po prostu poszerzone fragmenty biblii opisujące dzieje Jezusa

FelisCatus | 2017-06-21
Przeczytana: czerwiec 2017

Sięgnęłam do tej książki po powrocie z Ziemi Świętej, która zmieniła moje dotychczasowe zapatrywanie na sprawy naszej wiary. Czytałam ją bardzo długo i być może tak właśnie powinno się tę powieść czytać. Ja osobiście pierwszy raz zetknęłam się z przedstawieniem życia Chrystusa ujętego od strony jego żydowskiego pochodzenia, a więc Jego korzeni. Ukazanie życia Jezusa Chrystusa w społeczności żydowskiej, w jej obyczajach, zwyczajach i religii, niesamowicie poszerza optykę związaną z korzeniami naszej wiary. To książka do przeżywania - chwila po chwili wydarzeń, które doskonale znamy z biblii - i chłonięcia ich z nowej perspektywy, z perspektywy ówczesnych realiów oraz zasad panujących w starożytnym Izraelu znajdującym się pod protektoratem rzymskim. Poznanie warstwy historyczno-obyczajowej tamtych czasów to dla mnie klucz do głębszego zrozumienia Pisma Świętego. Roman Brandsteatter, jako konwertyta i wybitny znawca Biblii, doskonale przedstawia zwyczaje żydowskie i pomaga zrozumieć...

dervorin | 2018-03-19

Dzieło wybitne, przybliżające zwyczaje, kulturę i historię narodu wybranego. W dodatku pomaga nam lepiej zrozumieć Jezusa Chrystusa. Każdy następny tom lepszy od poprzedniego. Tom trzeci to majstersztyk.

Piotr Fras | 2010-08-15
Przeczytana: 2006 rok

W 2006 r. przeczytałem drugi raz. Niesamowite, mistyczne wręcz wrażenie podczas lektury.

sPinacz | 2017-10-02

To jedna z tych książek, o których nie można powiedzieć, że się je przeczytało - to jedna z tych, którą powinno się czytać raz w roku. Korzystałam z niej przy okazji dłubania doktoratu. Doskonała również dla każdej osoby zainteresowanej tematyka biblijną - dla pogłębienia wiedzy i lepszego rozumienia tekstu biblijnego. Autor patrzy na Jezusa z punktu widzenia konwertyty. Zna doskonale tradycje żydowskie, w których się wychował, a sercem ukochał naukę Jezusa. Rozwinięcie fabuły - apokryficzność - dodaje blasku, odpowiada na pytania, które często sobie zadajemy i czasem zaskakuje (bo naprawdę wielu osobom wydaje się, że zwiastowanie to Maryja na klęczniku - jakby w tamtych czasach były klęczniki - i jasnowłosy młodzieniec w zbroi) :)