War Storm

Okładka książki War Storm Victoria Aveyard
Okładka książki War Storm
Victoria Aveyard Wydawnictwo: HarperTeen Cykl: Czerwona Królowa (tom 4) fantasy, science fiction
Czerwona Królowa (tom 4)
War Storm
HarperTeen
2018-05-15
2018-05-15
Inne

Zabieg, który podobał mi się w poprzednim tomie - narracja z perspektywy nie tylko Mare w tym tomie uważam za niewypał. Za dużo było rozdziałów z innej perspektywy a stosunkowo mało z perspektywy Mare. Owszem wnosiły one nowe, głębsze spojrzenie na historię, ale brakowało mi głównej bohaterki w tej części.
Fabularnie tom ciekawy - dobre wyważenie między akcją a "obyczajówką" ale niektóre rozdziały urywają się w połowie akcji i nie są kontynuowane - dowiadujemy się po fakcie o skutkach ale nie widzimy jak do niech doszło. Trochę tak jakby autorka wiedziała, że w danej scenie (np. walki) konkretna strona ma wygrać ale nie wie jak poprowadzić akcję w kulminacyjnym punkcie więc urywa rozdział i w następnym mamy inną perspektywę z której dowiadujemy się, że wygrali jedni a nie drudzy. Dodatkowo niektóre sceny są napisane w taki sposób, że ciężko wczuć się w dane wydarzenia - czytałam po kilka razy nie mogąc zrozumieć co autorka ma na myśli i co właściwie dzieje w danej scenie.
Jedna scena była w ogóle napisana jakby nie przeszła przez korektę - Cal zasypia gdy jego głowa dotyka poduszki, a następnie przez dwie strony prowadzi rozmowę z Mare leżąc w łóżku i dopiero potem zasypia.
Dodatkowo rozdziały z perspektyw różnych bohaterek brzmią bardzo podobnie do siebie. Niby mają inne moce, doświadczenie życiowe, cele itd. ale im dłużej poznajemy ich losy tym bardziej są do siebie podobne. Czasami gdy były fragmenty pozbawione imion i była scena walki miałam wątpliwość z perspektywy kogo jest teraz opowiadana. Na początku historii były one bardzo różne, motywowały je inne emocje/cele. Ale w tym tomie wszystkie trzy stały się bardzo do siebie podobne.
Mimo wszystko uważam ten tom za udane zakończenie serii. Większość wątków jest zakończona ale pozostaje w niektórych aspektach możliwość wyobrażenia jak potoczą się dalsze wydarzenia pomiędzy poszczególnymi bohaterami.

Fabularnie tom ciekawy - dobre wyważenie między akcją a...

Długa. Biedny Maven.

Długa. Biedny Maven.

Jak dla mnie dobre zakończenie serii i muszę przyznać, że ja nie odczuwałam jakiegoś przeciągania fabuły, tak jak się obawiałam po innych opiniach. Naprawdę przyjemna seria, poza drugą częścią, która z jakiegoś powodu mi nie podpasowała.

No niestety, ale kiepskie zakończenie serii. Chciała ta seria dużo, ale wyszło to mdło i nieciekawie. Bohaterka bardziej rozmyśla nad sowimi uczuciami do facetów niż na zmianie czegoś w państwie choć postrzegana jest jako twarz rebelii. Nijacy bohaterowie, nijakie zakończenie, nijaka fabuła i jakże nijaka seria. Nie polecam, nie warto tego czytać, bo w żadnej w kolejnych książek nie jest lepiej czy ciekawiej.

Niestety seria wypada spadkowo. Czwarty tom był niepotrzebnie długi, przeciągany, rozwijany o nudne fragmenty i ponownie zawierał zmiany perspektyw, które działały mało pokrzepiająco do dalszego czytania. Zmęczyłam to zakończenie, a szkoda, bo pierwsze dwa tomy naprawdę mnie zaciekawiły i wciągnęły. Liczyłam na dużo więcej niż dostałam… a raczej na więcej interesującej treści, bo obojętności nie można zarzucić trzeciemu i czwartemu tomowi. Mało wyrazistych postaci, których można darzyć głębszymi emocjami bądź sympatią, przez co ciężko się brnie przez tego kolosa. Naprawdę czuję, że zmarnowano potencjał tego świata i taka ocena ze względu na sentyment do początków.

Najlepsza część całej tej serii. Nie no cudowne. Ale nadal mam pustkę po śmierci Mavena. Pomimo, że zabijał i torturował ludzi, jest moją ulubioną postacią.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nieco lepsza od poprzedniej części, ale mam wrażenie jakby była pisana w pośpiechu, jak gdyby autorka chciała jak najszybciej zakończyć cały cykl. Zakończenie zupełnie nie jest satysfakcjonujące, wiele wątków teoretycznie jest zakończonych, ale nie zupełnie domkniętych. Nie wiemy na przykład, jak zakończyła się wojna z Lakelandią - czy królowa tylko się wycofała na jakiś czas, czy może zupełnie zrezygnowała z próby podboju Norty? Gdyby nie ostatnia część, "The Broken Throne", która mam nadzieję lepiej zamknie cały cykl, byłabym mocno rozczarowana. Tak samo jak opisem ostatniej potyczki z Mavenem - pomysł na bitwę niezły, ale moim zdaniem lepiej byłoby go wykorzystać z jakąś mniej znaczącą postacią.

Ale się dłużyła...
Książka nie potrzebnie jest taka długa i wiele wątków zostało bez sensu dodane..
Jest to jedna z najsłabszych części z całej serii.
Gdyby była o 1/4 krótsza, a nużące wątki usunięte, czytałoby się o wiele lepiej.

Nic więcej nie mam do zarzucenia. Całą serię bardzo lubię!

Ale się dłużyła...
Jest to jedna z najsłabszych części z całej serii.

Nic więcej nie mam do zarzucenia. Całą serię bardzo lubię!

Oczywiście nie jest ona tak samo wybitna jak pierwsza cześć ale i tak zostanie w moim serduszku. BIEDNY MAVEN NIE LUBIE CIE JUZ VICTORIA

W tym tomie kontynuowany jest podział narracji i dodatkowo są rozdziały, które opisywane są przez Cala czy Mavena. Nadal podtrzymuję opinię, że nie jest to udany zabieg. Książka jest zdecydowanie za długa i jest to sztuczne przeciągnięte. Autorka opisuje ubiór głownych bohaterów tyle razy, że w pewnym momencie zaczęło mnie to nużyć. Samo zakończenie miałkie i bez polotu. Nie dało się wyczuć dylematu Cala i przez to duża część akcji jest trochę "na siłę". Po bardzo dobrym pierwszym i drugim tomie od trzeciego zaczęła się równia pochyła. Cieszę się, że udało mi się przebrnąć przez ten ostatni tom.