7,23 (301 ocen i 40 opinii) Zobacz oceny
10
10
9
46
8
72
7
91
6
52
5
24
4
1
3
2
2
3
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
山の音 (Yama-no oto)
data wydania
ISBN
8306006828
liczba stron
216
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodał
Mateusz

„Głos góry” to jedno z arcydzieł Kawabaty. Poprzez świat wspomnień i przemyśleń starego człowieka, który przeczuwa zbliżającą się śmierć, symbolizowaną tytułowym „głosem” góry, wyrażona jest gorzka mądrość życia. Wspomnienia jego dawnej, młodzieńczej miłości nakładają się na uczucie do młodziutkiej synowej, uczucie nie tylko fizycznej, lecz także estetycznej natury, a tłem ich jest drobiazgowy...

„Głos góry” to jedno z arcydzieł Kawabaty. Poprzez świat wspomnień i przemyśleń starego człowieka, który przeczuwa zbliżającą się śmierć, symbolizowaną tytułowym „głosem” góry, wyrażona jest gorzka mądrość życia. Wspomnienia jego dawnej, młodzieńczej miłości nakładają się na uczucie do młodziutkiej synowej, uczucie nie tylko fizycznej, lecz także estetycznej natury, a tłem ich jest drobiazgowy opis życia codziennego w tradycyjnej rodzinie japońskiej oraz świat marzeń i snów głównego bohatera.

 

źródło opisu: PIW

źródło okładki: PIW

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1147)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1388

Powieść ,,Głos Góry'' opowiada o mężczyźnie dobiegającym wieku starczego, świadomym nieuchronności śmierci, ale i również skutków podjętych przez niego wyborów. Główny bohater tejże książki o imieniu Shingo podświadomie wyczekuje dnia śmierci, za pomocą zmysłu słuchu odczytując pierwsze znaki zbliżającego się schyłku życia. Tytuł książki odnosi się do sytuacji, w której to mężczyzna dosłyszał dźwięk góry, jakoby będąc na pograniczu rzeczywistości i drugiego alternatywnego świata.

Mężczyzna stoi przed dylematem moralnym: czy ingerować w sprawy rodzinne, czy też pozwolić na rozwój rozgrywającego się wewnątrz jego domostwa dramatu. Niewygodne, niewypowiedziane na głos prawdy na temat bliskich, skrywane skrzętnie przez domowników doprowadzą do gorzkiej rodzinnej katastrofy, która odbije się dogłębnie na psychice Shingo. Wiodąca postać utworu uświadomi sobie w nękających ją wizjach, iż darzy niemożliwym uczuciem swoją własną synową, w której odnajduje wcielenie dawnej zmarłej...

książek: 951
adb | 2018-06-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 czerwca 2018

"Głos góry" budzi starzejącego się Shingo, ale nie jest to jedyny głos. Dołącza do niego głos samego Shingo, dla którego "głos góry" jest zwiastunem śmierci. [...]
Wbrew rozpowszechnionej opinii, życie w Japonii to nie tylko praca i karoshi, to też, a może przede wszystkim, chwile kontemplacji i refleksji. Kwitnące wiśnie i ich opadające na trawnik płatki czy ogromny kwiat słonecznika przykuwają uwagę bohatera. Las na horyzoncie, ptaki, kwiaty są źródłem zachwytu, refleksji i tematem rozmów.

Shingo rozmawia głównie z młodą synową. Dziewczyna jest dla niego uosobieniem piękna i wdzięku, więc właśnie jej pokazuje swój świat. Troska teścia ma być też osłodą nieszczęśliwego małżeństwa Kikuko z Shinuo. 62-letni ojciec czuje się odpowiedzialny nie tylko za błędy syna, unieszczęśliwiającego młodziutką żonę, ale i za los córki, której małżeństwo się rozpadło. Codzienne troski i codzienne zajęcia to jedno, problemy z pamięcią, zapowiadające rzeczywisty kres, to drugie. Oba tematy...

książek: 427
czytający | 2015-05-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 maja 2015

Po stoku góry niesie się głos starszego człowieka. A wraz z nim, echem odbijają się problemy zwykłej codzienności. Kiedy do wtóru zaczną im grać dzwony z buddyjskiej świątyni to można odnieść wrażenie, że filozofia zen to wszystko, co wystarczy aby ukoić lęki zmęczonego życiem człowieka. Jednak dochodzenie do kresu własnych przemyśleń nie jest wcale takie łatwe. To droga pełna obaw o najbliższych i o to, jaką spuściznę zostawi się po sobie. To przede wszystkim przekonanie, że ludzkie życie jest tak podatne na zmiany niczym malutki pyłek. A jego trwanie to kara, którą trzeba odbyć aby oddać się w końcu w ręce bogów.

Przyglądając się opadającym płatkom kwiatu wiśni i miłorzębu mogłem dostrzec, że przemijanie to ważny element prozy Kawabaty Yasunari. Kwitnące drzewa wprowadziły mnie w nastrój pełen życia i szczęścia. To wielce intensywne przeżycie, kiedy siedząc wygodnie z książką w ręku mogłem zostać wciągnięty w banalnie proste ludzkie odczucia. Przed moimi oczami błyskało wiele...

książek: 851
Katarzyna Bartnicka | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Wołanie góry słyszą ci, którzy maja niebawem umrzeć. Ale śmierć w tym wypadku ma znaczenie metaforyczne, chociaż jaki wpływ góra miała na Shingo Ogata do końca nie wiadomo, bo książka sprawia wrażenie, jakby nie miała początku i końca. Dostajemy fragment z życia rodziny Ogaty, obserwujemy jak zmieniają się nieznacznie relacje miedzy jej członkami. A to wszystko opisane z taka niezwykła delikatnością, jakby trzeba było uważać, by w słowach nie doszukiwać się zbyt wielu znaczeń. Trudno jest tę powieść oceniać bez znajomości kontekstu, bez poznania kultury i tradycji japońskiej, dla zwykłego europejczyka, ta powieść przedstawia niepełny obraz, którego luki zapewne mogłaby wypełnić wnikliwa wiedza o japońskich zwyczajach. W sumie to bardzo dobry początek, żeby tego dokonać, zanim samemu usłyszy się wołanie jakiejś góry.

książek: 601
kroofy | 2012-11-08
Przeczytana: 01 listopada 2012

Piękna opowieść o życiu starszego człowieka. O jego troskach, spojrzeniu na świat, który go otacza. Przepełniona dramatycznymi historiami.
Bardzo podobały mi się opisy przyrody, ciekawe, nie zanudzające i nie burzące opowieści. Niewielu autorów, których czytałam potrafiło w taki sposób jak Kawabata wrzucać opisy choćby ptaków na gałęzi czy drzew. Nie przepadam za takimi wstawkami, zwykle nawet te ładne są albo zbyt długie, albo przerywają akcję lub też do niczego nie prowadzą, a tutaj przyroda ma istotne znaczenie.
Książkę czyta się z przyjemnością, uderza w naszą wrażliwość. Ciekawi, a akcja wcale nie rozwija się w tak oczywisty sposób jakbyśmy się tego spodziewali.

książek: 3727
Grażyna | 2013-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak "Tysiąc żurawi...".
Ma swój specyficzny klimat, Kawabata pisze o trudnych relacjach międzyludzkich, a jednocześnie robi to lekko i z nostalgią.
Jego styl jest już dla mnie, po 2 przeczytanych książkach, rozpoznawalny. Nie będę jego wielką fanką, ale z pewnością zawsze chętnie coś przeczytam.

książek: 195
Michał | 2012-03-21

Yasunari Kawabata urodził się 1899 w Osace. Nie dane mu było szczęśliwe dzieciństwo. Jego rodzice zmarli kiedy miał cztery lata, trzy lata później z tego świata odeszła jego babcia. Jedyna siostra pisarza zmarła kiedy miał 11 lat. W wieku 15 lat Kawabata stracił dziadka. Wczesna śmierć najbliższej rodziny odcisnęła niewątpliwe piętno na jego życiu i twórczości.
W młodości dużo czytał, szczególnie pisarzy europejskich jak Joyce czy Strindberg. W czasie studiów na Uniwersytecie Cesarskim działał w środowisku literackim. Był jednym z założycieli pisma literackiego "Bungei Jidai". W 1931 roku ożenił się i zamieszkał w Tokio. Choć pierwszy sukces odniósł w 1925 roku autobiograficznym opowiadaniem "Tancerka z Izu" to jego największe dzieła powstały po wojnie. W 1968 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Cztery lata później, na wieść o samobójstwie przyjaciela, pisarza Yukio Mishimy - również popełnił samobójstwo.
Kawabata Nagrodę Nobla otrzymał za "mistrzostwo pisarskie, które z wielką...

książek: 584
Meszuge | 2018-08-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Nie. Nigdy więcej nie. I guzik mnie obchodzi, że to noblista*. Powieść jest tak nudna i mętna, że aż się dziwię, że dotrwałem do końca. Zapewne tylko dlatego, że krótka.

Akcja, o ile można tu mówić o jakiejkolwiek akcji, dzieje się w 1948 roku w rodzinie Ogata. Głównym bohaterem jest sześćdziesięciojednoletni Ogata Shingo. Oprócz niego w dramacie udział bierze jego żona (o rok starsza od męża i niezbyt ładna), syn Suichi z żoną Kikuko i córka Fusako. Suichi zdradza żonę, Fusako właśnie odchodzi od męża.

Prawdopodobnie głównymi motywami są: efekt przemijania, starzenia się (Shingo słyszy głos góry, co ma zwiastować rychłą śmierć – jak u nas pohukiwanie puszczyka), swoista rywalizacja, coś w rodzaju psychologicznej gry, między ojcem i dorosłym synem oraz problematyczne uczucia Shingo wobec synowej, a to w skomplikowanym wielce połączeniu ze wspomnieniami atrakcyjnej szwagierki, w której się durzył w młodości.

Shingo wraca do domu. Kupuje trzy ślimaki. Dlaczego akurat trzy, skoro...

książek: 601
Grot | 2016-07-09
Na półkach: Przeczytane

Powieść „Głos góry”, choć niedługa (około 230 stron) zawiera w sobie spory ładunek intelektualny. Centralnym problemem tam zawartym jest rozkład pożycia małżeńskiego i więzów rodzinnych. Etyka kontra aborcja. Konflikt sumienia pomiędzy wyborem dobra „legalnej” rodziny a dzieckiem pochodzącym z nieślubnego łoża. Motyw przewodni stanowi psychologiczna gra pomiędzy ojcem i synem, gdzie każdy w swoim życiu miał dość skomplikowane relacje z kobietami.

Są także w książce wątki poboczne. Pozwolę sobie przytoczyć historię starca Kitamoto – nie będzię to spoiler, gdyż jest to odrębna przypowieść, niestanowiąca głównego nurtu akcji powieści, zaledwie wzmiankowana krótko, lecz bardzo ważna, symboliczna. Ów mężczyzna chciał poprzez wyrywanie sobie siwych włosów z głowy przedłużyć sobie życie. Niestety ostatecznie wskutek tego sfiksował i umarł, osiągając w ten sposób efekt odwrotny do zamierzonego. Historia Kitamoto symbolizuje tragiczną, ludzką próbę uzurpacji sobie boskich atrybutów. Ten...

książek: 1734
Roman Dłużniewski | 2016-12-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Stary człowiek przygotowuje się do odejścia. Wspomina a jednocześnie stara się żyć każdą chwilą bezlitośnie upływającego czasu. Książka bardzo mi bliska ze względu na łączące mnie pokrewieństwo z tłumaczką.

zobacz kolejne z 1137 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd