Reformacja. Rewolucja Lutra

Wydawnictwo: Helion
historia
dertihab

Pięćset lat temu, dokładnie 31 października 1517 roku, Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, mających być podstawą do debaty o sprzedawanych przez Kościół odpustach. Datę tę uznaje się za początek reformacji. Na rewolucję tę wpłynęły zarówno deprawacja Kościoła rzymskiego, jak i nowożytne przemiany społeczeństw europejskich, w szczególności niemieckiego. Luter postawił ostrą diagnozę — w Kościele, a zwłaszcza w Rzymie, pleni się bezbożność i niemoralność. Zasiadający wówczas na Tronie Piotrowym Leon X nie posypał głowy popiołem, lecz obłożył Lutra ekskomuniką i ogłosił, że jest on wcielonym diabłem. Jednak to Marcin Luter miał rację — kolejni papieże i wyżsi rangą duchowni byli przeważnie zdemoralizowani i postępowali nie jak duszpasterze, lecz jak bezwzględni władcy świeccy.

Tymczasem będące następstwem reformacji wojny religijne sprawiły, że liczba okrutnych przestępstw jeszcze wzrosła, pozycja kobiet wcale się nie poprawiła, a protestanci polowali na czarownice z nie mniejszą żarliwością niż katolicy. Wiek XVI był epoką, w której w środowiskach przestępczych ukształtował się „wzorzec” seryjnego mordercy. Za wieloma łupieżczymi zabójstwami owych czasów wcale nie stały gangsterskie szajki, a raczej samotni, stroniący od ludzi przestępcy, którym do „szczęścia” potrzebne były jedynie mord i seksualne zniewolenie kobiety. To jeden z mniej znanych, ale niewątpliwie wartych uwagi skutków reformacji i kontrreformacji.

źródło opisu: http://editio.pl/ksiazki/reformacja-rewolucja-lutra/lurefo.html

źródło okładki: http://editio.pl/ksiazki/reformacja-rewolucja-lutra/lurefo.html

MM1990 | 2018-09-17
Przeczytana: 17 września 2018

Pozycja wydana z okazji ubiegłorocznych obchodów pięćsetlecia reformacji próbuje ująć temat całościowo, przedstawiając nie tylko postać samego Marcina Lutra, lecz przede wszystkim kontekst czasów w których przyszło mu żyć. Tym samym sporą część "Reformacji. Rewolucji Lutra" zajmuje zarys historii degeneracji Kościoła, przeciwko której wystąpił on wraz ze swoimi słynnymi tezami. Nie jest to więc klasyczna biografia inicjatora reformacji, ale właśnie publikacja przybliżająca ówczesną historię chrześcijaństwa.

Czyta się ją zresztą bardzo dobrze, ponieważ mimo nagromadzenia faktów napisana jest przystępnym językiem. Irytujący może wydawać się jednak brak korekty książki, ponieważ co chwila mamy do czynienia z literówkami, o błędach w datach historycznych nie wspominając. Sebastian Duda wydaje się też zbyt często cytować wcześniejsze publikacje o Lutrze, tym niemniej może wydawać się to po części zrozumiałe, ponieważ powstało ich co niemiara, lecz większość z nich wydano dawno temu i...

michnar3 | 2018-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia, 2018
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Sebastian Duda w swojej książce w ciekawy sposób podejmuje temat reformacji. Bardzo dokładnie wprowadza czytelnika w genezę zjawiska i pomaga zrozumieć mentalność XVI-wiecznych Europejczyków. Przedstawia spójnie zarówno doczesną, jak i teologiczną motywację każdego luterańskiego postulatu. W niezwykle barwny sposób odmalowany zostaje klimat reformacji, jej wpływy na Europę i ludzi. Ukazane są zarówno argumenty "za", jak i "przeciwko", nie jest to pozycja w jakikolwiek sposób stronnicza. Bije obiektywizm, a przede wszystkim pomysł na publikacje - jak w 2017 roku opublikować coś o reformacji, co będzie świeże i dobre? Właśnie w ten sposób. Polecam książkę z czystym sumieniem.

Martins | 2018-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Kolejna z pozycji wydanych w roku 500-lecia reformacji, tym razem jest to spojrzenie autora związanego z "Tygodnikiem Powszechnym" i miesięcznikiem "Więzi" czyli z kręgiem tzw. katolicyzmu otwartego. Książka nie jest typową biografią Lutra, przedstawia bowiem jego działalność na szerokim tle, przedstawiając zarówno przyczyny oraz skutki jego wystąpienia. Nie małą część książki zajmuje właśnie przedstawienie podłoża reformacji i jej sukcesu czyli przedstawienia kryzysu Kościoła (od soboru w Konstancji i spalenia Jana Husa), problemów teologicznych trapiących Lutra i jemu współczesnych, a także politycznych rozgrywek pomiędzy monarchami europejskimi, które również odegrały niebagatelną rolę dla rozłamu w Kościele Katolickim. Narracja książki jest doprowadzona do śmierci Lutra, w posłowiu Duda opisuje jeszcze bezpośrednie i bardziej długofalowe skutki reformacji, przybliżając jeszcze pokrótce działalność Jana Kalwina. Pomimo, że w spojrzeniu autora da się wyczuć co najmniej delikatne...

Petroniusz | 2018-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2017, Reformacja
Przeczytana: listopad 2017

Świetna publikacja, napisana tak, by przybliżyć ewolucją duchową wielkiego reformatora. Jest to zatem analiza dojrzewania Lutra do wielkich wyzwań swoich czasów. Napisana ze znastwem teologii, co powoduje że książka nie jest tyko wykładem historycznym, ale także niezłym traktatem. To ważne, gdyż pisząc o reformacji w kontekście wielkiej polityki, sporów, wątków społecznych, łatwo zapomnieć że najważniejszą namiętnością była religijność i fakt że spór oparł się o wiarę, był tak istotny.
Autor doskonale też czuje epokę, dziś łatwo przejść obojętnie obok rytualnych zapisów o "skorumpowanym papiestwie" i niskim poziomie księży, Autor pokazuje jednak niezwykle obrazowo kontekst epoki. Uważam że w tego typu publikacji nigdy dość przypominania tego kontekstu. Jednocześnie Autor stara się zachowywać maksymalny obiektywizm i widzi też pomyłki reformatora - który nie był przecież świętym (i współcześni protestanci go nie czczą - to ważne rozróżnienie)

Jest to zatem książka o Lutrze, ale...