Narodziny Międzymorza
historia
Mariadora

Przedstawiona Czytelnikowi praca nie jest systematycznym, całościowym wykładem dziejów wschodniej części Europy w późnej starożytności i we wczesnym średniowieczu, a jedynie analiza historyczną procesów geopolitycznych (geohistorycznych) powstania ojczyzn oraz kształtowania państwa tworzących istniejący do dzisiaj system polityczny Międzymorza. Kraje i ludy wyłaniały się z mgły terra incognito, dołączając do wspólnej historii najpierw śródziemnomorskiego świata antycznego, a następnie formującej się Europy; tak wyznaczono wschodnie granice cywilizacyjne naszej części świata. Procesy integracyjne, w których następstwie formowały się osobne państwa i wspólna res publica christiana stworzyły Europę, w której dzisiaj żyjemy. Inwazja mongolska - fala sięgająca aż do granic Cesarstwa, wybrzeży Adriatyku i gór Grecji, a następnie cofająca się do dorzecza Wołgi - zamknęła epokę i obszar formowania cywilizacji europejskiej. Nim to nastąpiło, parę stuleci wcześniej ludy i narody zbudowały geopolityczną strukturę tej unikalnej przestrzeni, a w jej ramach wybitego w tytule pracy Międzymorza.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=3049

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/books/covers/3049.jpg