Teksty z Filokalii. Pseudo-Antoni Wielki, Izajasz Anachoreta

Okładka książki Teksty z Filokalii. Pseudo-Antoni Wielki, Izajasz Anachoreta św. Izajasz Anachoreta, Pseudo-Antoni Wielki
Okładka książki Teksty z Filokalii. Pseudo-Antoni Wielki, Izajasz Anachoreta
św. Izajasz AnachoretaPseudo-Antoni Wielki Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC religia
religia
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
2017-01-01
2017-01-01
Cezary Dobak
Filokalia

Jest to zbiór krótkich sentencji, coś w rodzaju "Rozmyślań" Marka Aureliusza. Niepozorna, ale zaskakująco dobra lektura. Pseudo-Antoni w rzeczywistości mógł być neoplatońskim filozofem, jedynie powierzchownie zchrystianizowanym, czy może nawet zchrystianizowanym przez "przepisywaczy", jednak dzięki temu jego dzieło zyskuje walor eklektyczny, dobrze ukazuje kompatybilność filozofii antycznej z chrześcijaństwem.

„Teksty z Filokalii” są z pewnością wymagającą lekturą dla ludzi, którzy są otwarci na podjęcie trudnej walki o lepsze „ja”. Moim zdaniem gra jest warta przysłowiowej świeczki, chociaż nie jest to przepis na proste i bezstresowe życie. Nie o to jednak chodzi. Świadomość siebie i własnych niedomagań nie jest łatwa do udźwignięcia, ale to jedyna droga do wyplenienia złych nawyków i skłonności, które oddalają nas od tego, co najważniejsze – relacji z Bogiem.

Pełna recenzja książki na stronie:

• Mądrość grecko-rzymska
  • Zainteresowany
  • Monastycyzm
  • Teologia
  • Medytacja (hezychazm)

Pseudo-Antoni Wielki Teksty z Filokalii. Pseudo-Antoni Wielki, Izajasz Anachoreta Zobacz więcej