Jack Reacher. Zasady

2017-11-08
2017-11-08
Marzena Wasilewska

Okładka książki Sekret Andrew Child, Lee Child
Sekret Andrew Child, Lee C...
Okładka książki Bez planu B Andrew Child, Lee Child
Bez planu B Andrew Child, Lee C...

Okładka książki Nieuchwytny David Ellis, James Patterson
Nieuchwytny David Ellis, James ...
Okładka książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010 Gary Alexander, R.A. Allen, Doug Allyn, Matt Bell, Jay Brandon, Lee Child, Phyllis Cohen, John Dufresne, Lyndsay Faye, Gar Anthony Haywood, Jon Land, Dennis Lehane, Lynda Leidiger, Phillip M. Margolin, Chris Muessig, Mary Stewart Atwell, Albert Tucher, Kurt Vonnegut, Joseph Wallace, Mike Wiecek, Ryan Zimmerman
Najlepsze amer... Gary Alexander, R.A...
Okładka książki Na wagę złota Lee Child, Karin Slaughter
Na wagę złota Lee Child, Karin Sl...

Bardziej ciekawostka niż pełnoprawna książka zawierająca życiowe motta Reachera, jego sposoby na przetrwanie czy inne metody na ogarnianie problemów. Nie należy traktować tego jako pełnowartościowy poradnik, gdyż większość porad dotyczy samego Reachera np. jak wygrać bójkę z 5 przeciwnikami. W prawdziwym życiu nikt nie ogarnie takiej walki. Co nie zmienia faktu, że niektóre jego porady faktycznie są życiowe. Sama książeczka jest bardzo fajna. Taki mini-almanach wiedzy o Reacherze.

Jestem fanem Reachera, ale nie da się inaczej ocenić głupoty tej książki. Jedyny plus taki, że można ją przeczytać w mniej niż 2 godziny. Pozdrawiam osobę z wydawnictwa Albatros, która w 'zabiegu artystycznym' pod rzekomo skreślonym tekstem czasem pisała normalne słowa, a czasem 'jkjglj' chyba już od niechcenia :D

Klasyka.

Klasyka.

Zbiór cytatów i nawiązań do fragmentów książek z serii, niby autorstwa samego Reachera. Zwykłe odcinanie kuponów.

Nazwałbym to raczej książeczką ze względu na jej rozmiary, bo liczy tylko 160 stron. Myślę, że jest przeznaczona przede wszystkim dla fanów Jacka Reachera. Osoby, które nie znają byłego żandarma pewnie nie przyjmą jej dobrze i przede wszystkim mogą jej nie zrozumieć. Dlatego radzę, żeby poznanie z Reacherem zacząć od powieści z fabułą. Tutaj mamy zbiór zasad, którymi kieruje się w życiu major. Pojawiają się też króciutkie informacje na temat np. Pentagonu czy West Point. Nie będę opisywał Jacka Reachera, po prostu mocno zachęcam, żeby zapoznać się z twórczością Lee Childa. :) Na koniec pozwolę sobie przytoczyć kilkanaście cytatów.

„Jestem człowiekiem z zasadami. Jeśli ludzie dają mi spokój, ja też daję im spokój. Jeśli nie, odpłacam im tym samym”.
„Miej nadzieję na najlepsze, szykuj się na najgorsze”.
„Dłuto wbite w tył twojej głowy naprawdę może ci zepsuć dzień”.
„Uwielbiam kawę. Jeśli tylko mam okazję, wlewam ją w siebie jak alkoholik wódkę”.
„Nie można wyrzucać moich przyjaciół z helikoptera i dalej żyć, i jeszcze o tym opowiadać”.
„Powiedz, że policzysz do trzech – wal przy dwóch”.
„Nigdy się nie wściekam. Jestem bardzo łagodnym facetem”.
„Walczyć z Reacherem to tak, jakby ciśnięto w ciebie pracującą piłą łańcuchową”.
„Twoje wielkie, miękkie serce któregoś dnia cię zabije, Reacher”.
„Według mnie, Reacher jest typem gościa, który widzi wszystko pięć sekund wcześniej niż inni”.

Miły dodatek dla wielbicieli Jacka Reachera. Zbiór zasad, którymi się kieruje i których nie łamie główny bohater książek Lee Childa. Do tego kilka cytatów oraz zdań których nigdy Jack by nie wypowiedział.

Nie wiem co ma na celu wydawanie czegoś takiego, szkoda papieru.

Nie wiem co ma na celu wydawanie czegoś takiego, szkoda papieru.

Jeśli, podobnie jak ja, jesteście fanami cyklu książek Lee Child’a p Jacku Reacher’ze, ta książka będzie dla Was zabawnym dodatkiem do tych „męskich” opowieści. To też ciekawy pomysł na prezent, szczególnie dla faceta. To specyficzne kombo łączące cytaty z książek Child’a z niby-poradnikiem przetrwania w stylu Reacher’a.

Mamy tu podział na wiele konkretnych rozdziałów, takich jak „Wybierz broń”, „Jazda autostopem”, „Jedzenie”, czy… „Higiena osobista”. Niektóre wskazówki faktycznie mogą się czasem przydać, ale jednak większość należy potraktować z przymrużeniem oka. Chociaż nigdy nie wiadomo, czy komuś nie przyjdzie się zmierzyć z kilkoma przeciwnikami na raz w walce wręcz. Warto wtedy wiedzieć, jaką strategię zastosować, by wyjść z tego starcia obronną ręką…

Jak sam tytuł wskazuje, i co podkreśla sam Lee Child we wstępie, jest to zbiór zasad wyznawanych przez Jacka Reacher’a. To postać fikcyjna, ale bardzo szczególna i wyjątkowa. Wrodzone cechy charakteru oraz nabyte doświadczenie ukształtowało go w dość specyficzny sposób. Stał się, moim zdaniem, najbardziej męskim z męskich bohaterów książkowych. Silny, przystojny, odważny i honorowy. Na dodatek inteligentny i super sprawny fizycznie. Jedynym jego mankamentem, ale i cechą szczególną, jest nieumiejętność zapuszczenia korzeni pozostania dłużej w jednym miejscu. To typ wiecznego wędrowca – włóczykija. Najważniejsze, że gdziekolwiek się znajduje, przestrzega zawsze swoich zasad.

Komu polecam tę pozycję? Fanom Reacher’a, chociaż bardziej jako egzemplarz kolekcjonerski, uzupełniający, bo żadnych nowych faktów, opowieści i niespodzianek w niej nie odkryjecie. A także osobom, które szukają ciekawych, pełnych humoru niby-poradników. To taki „Survival według Reacher’a”. Z pewnością kilka razy podczas lektury się zdziwicie i niejednokrotnie uśmiechniecie pod nosem, a być może nawet parskniecie śmiechem w głos.

Mamy tu podział na wiele konkretnych rozdziałów,...

Cytaty wyrwane z kontekstu dobrze zbilansowanej książki wiele tracą w odbiorze
Tylko dla największych fanów.

Cytaty wyrwane z kontekstu dobrze zbilansowanej książki wiele tracą w odbiorze
Tylko dla największych fanów.

• Lee Child

Dodaj cytat z książki Jack Reacher. Zasady