Siedem lat w Tybecie

Tłumaczenie: Ewa Waldeck-Kurtyka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Sieben Jahre in Tibet
Ciacho

Austriacki alpinista Heinrich Harrer w 1939 roku wyruszył z niemiecką wyprawą w Himalaje. Niestety plany zdobycia Nanga Parbat pokrzyżował wybuch II wojny światowej, która zastała podróżników w Indiach. Po internowaniu przez Anglików Harrer próbował wielu ucieczek z obozu, aż w końcu dopiął swego – w 1944 roku z Peterem Aufschnaiterem dotarli do odciętego od świata Tybetu. Spędzili w tym...

Spędzili w tym niezwykłym miejscu zwanym dachem świata kilka lat, aż do komunistycznej inwazji Chin. Opisywany w autobiograficznej książce Harrera Tybet to tradycyjne, zamknięte na cywilizację zachodnią państwo, w którym czas i tradycja działają zupełnie inaczej. Autor miał okazję nie tylko poznać tę egzotyczną dla Europejczyków kulturę, ale też zaprzyjaźnić się z XIV Dalajlamą.

„Siedem lat w Tybecie” – zekranizowana w 1997 roku z Bradem Pittem w roli głównej – to opowieść o magicznym świecie i tradycji, które już nie istnieją. Pozwala powrócić do ich magii i zrozumieć Tybet na nowo.

źródło opisu: Zysk, 2017

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Czytałam tę książkę już baaardzo dawno, ale zrobiła na mnie ogromne wrażenie. No i film, też świetny. Właściwe po obejrzeniu filmu sięgnęłam po wspomnienia autora. Polecam do przeczytania, bo naprawdę warto...

Happy Reader | 2018-04-12
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Tuż przed wybuchem II wojny światowej austriacki alpinista i narciarz Heinrich Harrer dołączył do niemieckiej wyprawy w Himalaje. Wybuch wojny zastał ich w Indiach, gdzie zostali internowani. Jednak Harrer nie wyobrażał sobie życia za kratkami – wielokrotnie podejmował próby ucieczki z obozu i w końcu się udało. W 1944 r. wraz z Peterem Aufschnaiterem po długiej i niebezpiecznej wędrówce dotarli do Tybetu – państwa niemal hermetyczne odizolowanego od reszty świata. Początkowo uciekinierzy spotkali się z nieufnym przyjęciem i dopiero po wielu dramatycznych przejściach udało im się zdobyć akceptację Tybetańczyków, a Harrer został nauczycielem i przyjacielem duchowego przywódcy Tybetu – Dalajlamy.
Harrer spędził w Tybecie 7 lat, w czasie których był świadkiem wydarzeń społeczno – politycznych w tym kraju oraz przemiany Dalajlamy z nastolatka w duchowego przywódcę narodu. Tybet stał się dla Harrera domem, a jego kultura, tradycja i polityka zaczęły coraz bardziej fascynować...

Grażyna | 2011-05-28
Przeczytana: 27 maja 2011

bardzo dobra książka podróżnicza, dokumentalna i chociaż na obecną chwilę już nie odkrywcza to na pewno warta przeczytania

KiNGa | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Dach świata przyciąga swoją magią, tajemnicą, niedostępnością. Tym bardziej przyciągają prawdziwe relacje ludzi, którzy tam byli i widzieli wszytko na własne oczy.

Jest to autentyczna historia o tym kraju, ludziach i jego tradycjach opowiedziana przez kogoś kto wsiąknął w tą kulturę, było mu dane poznać ich codzienność i przez jakiś czas być Tybetańczykiem. Jest to 7 lat z życia Heinrich’a Harrer’a i Peter’a Aufschnaiter’a, którzy znaleźli się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie, tj. byli w Indiach w 1939 roku gdy wybuchła wojna, co automatycznie spowodowało, że wylądowali w obozie dla internowanych. Udało im się uciec z obozu i przedostać się do Tybetu, ale była to droga pełna głodu, chłodu i niebezpieczeństw.

Historia jest niesamowita, ponieważ Tybet, jaki opisuje Heinrich Harrer, to hermetyczny kraj, pozostający głęboko w tradycji i broniący jakichkolwiek wpływów z zewnątrz. Tym bardziej niezwykłe, że bohaterom w końcu udało się przekonać Tybetańczyków, że nie są...

Karolina | 2010-09-16
Przeczytana: 27 lipca 2010

Coś da każdego, kto lubi biografie, prawdziwe historie czy poznawanie innych kultur. Początek książki był dla mnie wprawdzie nieco nużący (opis próby dostania się do Tybetu przez Indie) i wciąż narzekałam, że nie ma żadnych dialogów, ale później, gdy już Harrer znalazł się w Himalajach - mimo że dialogów wcale nie przybyło - opowieść mnie wciągnęła.

Harrer nie sili się na wyjaśnianie najdrobniejszych legend i symboliki obrzędów Tybetańczyków. On je po prostu przeżywa tak jak przeżyłby to każdy Europejczyk zwyczajnie je obserwując i starając się zrozumieć wszystko na swój sposób. Wspaniała lektura zachowująca choć kawałek zniszczonej kultury Tybetu.

tazi | 2013-07-15

Pamiętniki austriackiego himalaisty z pobytu w Tybecie, w ostatnich latach przed inwazją komunistycznych Chin na ten kraj. Książka pokazująca niezwykły świat, kulturę popadającą w zapomnienie. Książka piękniejsza od filmu.

Hubs | 2018-02-15
Przeczytana: 10 lutego 2018

Czy pamiętasz przygody Tomka Wilmowskiego? A może trochę chłopaków od Niziurskiego, przygoda, palcem po mapie, a później na przełaj gdzieś wyprawy w nieznane? Czytając "Siedem lat w Tybecie" czułem się trochę jakbym czytał tamte książki przygodowe z dzieciństwa - czyli cudownie. Choć oczywiście to tylko subiektywne odczucia.

Heinrich Harrer, światowej już sławy alpinista, zostaje internowany w Himalajach w roku 1939. Jako Austriak i obywatel państwa będącego w stanie wojny z Wielką Brytanią, zostaje umieszczony w obozie w Indiach. Po kilku latach ucieka z przyjacielem i razem przedostają się do Tybetu. Po setkach kilometrów przygód i znojów, -40 C mrozu, napadów bandytów, głodu i wycieńczenia, docierają do Lhasy, miasta wówczas zamkniętego dla cudzoziemców. Poznają język, kulturę, a po pewnym czasie stają się, swego rodzaju, lokalnymi celebrytami (okropne słowo, bueeh). Przez lata zmieniają swoje spojrzenie na Tybet, ale i sam Tybet - prowadzą prace ogrodnicze i inżynierię...

Nagzymsie | 2018-09-14

Książka jest lepsza niż film. Jest bardzo dobrze napisana, ale oczekiwałem po niej czegoś więcej. Autor nie przedstawia siebie w niej jako egoisty - jak jest ukazany w filmie. Jest to ciekawa wędrówka do innego świata. Z wieloma cennymi informacjami o ówczesnym Tybecie. To, że nie używano tam koła. Lub, że przeciętna długość życia Tybetańczyka wynosiła około 30 lat. Ludność cierpiała powszechnie na choroby weneryczne, chirurgia nie była stosowana, większość zwłok ćwiartowano na żer dla ptaków. Powszechnie stosowano ziołolecznictwo i amulety ochronne. Powszechna była pańszczyzna. Ciekawostką są dip-dopowie, żołnierze-mnisi. O Dalajlamie jest tu mniej niż w filmie.

wiesia | 2018-08-06

Prosty język i suche fakty .Pierwszy raz to piszę: bardziej polecam film :( niż książkę.

Thalita | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

O książce „Siedem lat w Tybecie” słyszałam dużo, lecz nigdy wcześniej nie miałam okazji jej przeczytać. Dlatego też gdy w moje ręce wpadło jej najnowsze wydanie nie traciłam chwili i zabrałam się za lekturę.
Autorem, narratorem, a zarazem głównym bohaterem jest Heinrich Harrer (1912-2006), austriacki alpinista. W 1939 roku wyruszył on w Himalaje by zdobyć szczyt Nanga Parbat. Niestety, plany pokrzyżował mu wybuch II wojny światowej, który zastał go w Indiach. Jako Austriak, członek sojuszniczego Niemcom narodu, szybko został schwytany i zamknięty w obozie dla jeńców (Indie były wszak wówczas częścią Wspólnoty Brytyjskiej, a więc należały do krajów alianckich). W obozie tym spędził 3 lata, wielokrotnie próbując ucieczki. Wreszcie – w 1944 roku – jedna z nich powiodła się i udało mu się przedostać na terytorium Tybetu. W tym momencie zaczęła się jego 7-letnia przygoda z tym pięknym regionem.

Po powrocie z Tybetu Heinrich Harrer postanowił spisać swoje...