Spektrum. Leonidy

Cykl: Spektrum (tom 1)
Wydawnictwo: Driada
Leoniderne
L_Settembrini

Leonidy to pierwsza część serii SPEKTRUM, w której przyjaźń, miłość i ważące na całym życiu wybory splatają się w teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. Do zalet „Spektrum. Leonidy” należy zaliczyć prosty, przystępny język, intrygującą fabułę i paranormalną otoczkę, która budzi zainteresowanie znacznej części czytelników literatury Young Adult. Nie bez znaczenia są również entuzjastyczne...

Do zalet „Spektrum. Leonidy” należy zaliczyć prosty, przystępny język, intrygującą fabułę i paranormalną otoczkę, która budzi zainteresowanie znacznej części czytelników literatury Young Adult. Nie bez znaczenia są również entuzjastyczne recenzje, które książka otrzymała w rodzimym kraju.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Czas i przestrzeń w feerii barw

Wszystko zaczyna się od niepokojącej przepowiedni niewidomej żebraczki: nadchodzi horror vacui. Potem pojawiają się koszmary, ale prawdziwe problemy zaczynają się, kiedy sny przenikają do rzeczywistości. Nagle szkolni prześladowcy stają się najmniejszym zmartwieniem Emi i jej przyjaciół – teraz zagraża im coś o wiele mroczniejszego, a nowe moce otwierają przed nimi co prawda wspaniałe możliwości, ale mogą na nich również ściągnąć poważne niebezpieczeństwo.

„Leonidy” to pierwszy tom serii „Spektrum” młodej duńskiej pisarki, Nanny Foss. Dużą część książki stanowi właściwie wprowadzenie do serii: poznajemy bohaterów, ich charaktery i relacje. Prawdopodobnie każdy młody czytelnik znajdzie w którejś z postaci coś z siebie: nieśmiała Emi każdą wolną chwilę poświęca rysowaniu, poważny, niewidomy Alban jest dla przyjaciół ostoją spokoju, jego brat Linus pasjonuje się światem nauki, barwne rodzeństwo Pi i Noa rozsadza energia i chęć działania, a Adriana to pozornie typowy klasowy kujon, ale i ona skrywa w sobie o wiele więcej. Razem tworzą prawdziwie wybuchową (dosłownie!) mieszankę. Dzięki tajemniczemu artefaktowi otwierają się przed mini możliwości, o jakich dotąd nie śnili, ale czy ośmielą się po nie sięgnąć? I czy będą mieli wybór?

Początkowo akcja krąży wokół typowych problemów młodzieży: szkoła, przyjaciele, budzące się uczucia, codzienne problemy. Z czasem wyraźnie przyspiesza i komplikuje się, prowadząc bohaterów na coraz niebezpieczniejsze ścieżki. Trzeba przyznać, że pozostawia też pewien niedosyt, część wątków zostaje skwitowana stwierdzeniem „dowiecie się później” albo „teraz nie mogę tego wyjaśnić” i pozostaje jedynie liczyć na satysfakcjonujące rozwinięcie w kolejnych tomach. „Leonidy” przedstawiają wydarzenia widziane oczami Emi, następne części prawdopodobnie ukażą dalsze losy bohaterów z perspektywy kolejnych postaci, co daje nadzieję na złożoną, różnorodną opowieść.

„Spektrum” stanowi w Danii fenomen wydawniczy i zyskało dużą popularność wśród młodzieży. Ciekawa jest już sama możliwość poznania duńskich realiów, odmiennego systemu edukacji i stylu życia. Wątek fantastyczny opiera się na elementach fizyki i astronomii, budząc (miejmy nadzieję) zainteresowanie nauką. Pierwszy tom jest zdecydowanie obiecującym wprowadzeniem młodych czytelników w świat science-fiction.

Agnieszka Kruk

Patronaty tygodnia

Pomimo tego, że jest dopiero połowa listopada, to w naszych patronatach czuć już bożonarodzeniową atmosferę! Sprawdźcie koniecznie co przygotowaliśmy dla was w tym tygodniu i może któryś z tytułów nada się na prezent dla bliskiej osoby...