Krótka historia opium

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
7 (11 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu
Sophy

Antidotum czy cichy zabójca? Mroczna historia błogosławionego, pożądanego i przeklętego narkotyku. Opium i jego pochodne – morfina i heroina – zniszczyły, upodliły, zdeprawowały lub zabiły liczne jednostki, rodziny, społeczności, a nawet całe narody. Jednak w tym samym czasie wielu lekarzy twierdziło, że bez cudownych skutków, jakie opium wywierało na ich pacjentów, nie byliby w stanie...

Opium i jego pochodne – morfina i heroina – zniszczyły, upodliły, zdeprawowały lub zabiły liczne jednostki, rodziny, społeczności, a nawet całe narody. Jednak w tym samym czasie wielu lekarzy twierdziło, że bez cudownych skutków, jakie opium wywierało na ich pacjentów, nie byliby w stanie wykonywać swojego zawodu, a żadna szanująca się placówka medyczna nie mogłaby funkcjonować bez środków odurzających.

Przez wiele lat pod pojęciem opium rozumiano mleczny sok wypływający z nacięć na owocach maku lekarskiego (makówkach). Toczono o nie wojny, pod nazwą laudanum opium wywierało też znaczący wpływ na europejską literaturę i sztukę. Jednak od połowy XIX wieku opium zaczęło oznaczać nie sok, lecz jego substancję czynną, alkaloid o nazwie morfina. Sto lat później z morfiny otrzymano pochodną – heroinę. Te zmiany wpłynęły na naturę uzależnienia, przekształciły postrzeganie opium przez opinię publiczną oraz stworzyły najsilniejsze organizacje przestępcze, jakie widział świat.

Zażywanie i nadużywanie tego specyfiku w istotny sposób wpłynęło na wydarzenia spoza świata medycznego, a wydarzenia pozamedyczne w równie istotny sposób kształtowały zażywanie i nadużywanie opium. Do dziś mak jest znaczącym graczem na arenie międzynarodowej, utrzymuje przy władzy albo obala rządy, wznieca konflikty, inicjuje wojny. Ta niezwykła książka prezentuje historię najbardziej fascynującego z narkotyków, od pierwszych dowodów uprawy maku przez mężczyznę z epoki kamiennej po dzisiejszy handel opium w Afganistanie.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: Internet

Szymon | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Dawno nie dowiedziałem się tylu ciekawych informacji, ile znalazłem w tej książce.

Znalazłem jeden błąd w tej książce a mianowicie według mojej wiedzy Rosjanie najechali Afganistan w 79roku a nie tak jak napisano w tej książce w 73...

CzytanieNaszymZyciem | 2018-05-06

Kolejną książką, którą chcę Wam dziś przedstawić jest "Krótka historia opium". Jest to jedna pozycja z całej serii pt. "Krótka historia...". Z serii tej znajdziecie historie m.in. o religii, ekonomii czy medycynie. Od razu mówię, że warto do nich zajrzeć! "Krótka historia opium" przedstawia dzieje tego dziwnego narkotyku, który kiedyś wcale nie był taki niebezpieczny... Autor opisał sposób, w jaki pozyskuje się opium oraz do czego ta substancja była używana i czy ma to swoje potwierdzenie w nauce. Nie mam wątpliwości co do tego, że Thomas Dormandy musi być naprawdę zafascynowany historią opium. W przeciwnym razie nie stworzyłby tak obszernego dzieła - bo "Krótka historia opium" wcale nie jest taka krótka... :) Autor przedstawił dzieje opium zaczynając od najstarszych czasów, a kończąc na czasach nam współczesnych. Jest to niezaprzeczalnie bardzo ciekawa lektura, nie tylko dla osób zainteresowanych tym tematem.

Zarówno "Stulecie trucicieli" jak i "Krótka historia...

Hubert | 2018-03-24

Jak na „krótką” historie w rozległy sposób są opisane dzieje opium, cóż w orginalnym tytule nic o zwięzłej syntezie nie ma-mamy tu 300 stron zapisanych małą czcionką. Autor, lekarz z wykształcenia, z pewnością zna temat,książka oryginalnie wydawana była pod patronatem Yale University, także jakość merytoryczna jest raczej pewna i w mojej opinii faktycznie stoi na wysokim poziomie. Także w zakresie czysto historycznym. Autor bardzo rozlegle potraktował temat. Mamy tu sporą dawkę historii medycyny, różnego gatunku walki antynarkotykowej, a także miejscami historie organizacji przestępczych, firm farmaceutycznych, polityki. Jest też, wg. mnie za dużo, sporo poświęcone miejsca naćpanym pisarzom różnego gatunku. Książka jest bardzo przyjemnie napisana. Nie mniej nie czyta się jak powieść-to jednak zapewne konsekwencja tematyki. Mając na uwadze jak to niszowy a jednocześnie istotny temat, książka zwraca ogromną dawkę wiedzy o ważnym obszarze naszej rzeczywistości. Polecam.

MegaMan | 2019-02-21
emisia | 2018-12-23