Wróżda

Wydawnictwo: Marcin Sindera
Klusinkson

Zemsta trawi ciało jak jad. Rozprzestrzenia się po organizmie i niczym niepowstrzymana krąży we krwi, wędrując do najważniejszych tkanek. Zemsta zagnieżdża się w mózgu, który nie pozwala o niej zapomnieć. Zatruwa serce, które boli na wspomnienie krzywdy. Przyśpiesza oddech. Docierając do mięśni, zaciska boleśnie pięści. Ciało nie odpowiada na zemstę, tak jakby to robiło przeciwko jadowi żmii czy pszczoły, lecz kumuluje truciznę i pozwala jej wzrastać tak długo, aż ta przemieni się w energię napędzającą życie człowieka.

Nazywał się Draconis. Był Sklavenem, spłodzonym z ludzką kobietą, potomkiem boga Żmija. Postanowił odebrać ziemię, która została mu skradziona, odzyskać godność, którą zdeptano, odpłacić wrogowi, który zranił do krwi. Niósł ze sobą ogień i miecz — narzędzia, którymi leczył truciznę zagnieżdżoną w swoim sercu. Miał prawo do dokonania na wrogu wróżdy. Był chory na zemstę.

"Wróżda" to powieść historyczno-fantastyczna. Wydarzenia opisane w książce mają miejsce w okolicy warownych grodów w Gieczu i Gnieździe, przed panowaniem pierwszych Piastów. W tych niespokojnych i brutalnych czasach, Draconis potomek boga Żmija, powraca na ziemię swoich przodków, aby odzyskać z rąk słowiańskiego kniazia Popiołowłosego odebrane mu dziedzictwo. Serce głównego bohatera zatrute jest nienawiścią, a on sam pragnie dopełnić wróżdy, czyli krwawej zemsty rodowej.

źródło opisu: Opis okładkowy, https://crowdmade.pl/wrozda

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Trucizna zemsty

Potężny wojownik Draconis, syn boga Żmija, powraca na ziemie przodków w poszukiwaniu zemsty za śmierć całego rodu. Przemierza przepastne puszcze, aby dotrzeć do Gieczy i dokonać wróżdy na zabójcy rodziny. Ale zabicie zdrajcy nie wystarczy, najpierw trzeba zdobyć jego zaufanie i stopniowo to jemu odebrać wszystko, co dla niego cenne.

„Wróżda” opowiada o potężnym woju chorym na zemstę. To historyczna fantastyka, według filmiku promocyjnego „mroczna i brutalna”. Jest tu przeklęty miecz, skąpany we krwi smoka. Są rusałki, topielce, wilkołaki i inne stworzenia ze słowiańskich wierzeń. Jest znakomita okładka (zwłaszcza obwoluta!), pasujące do klimatu ilustracje, intrygujący tytuł, świetny opis okładkowy – czy to nie wystarczająca zachęta? Obok takiej książki nie można przejść obojętnie, prawda? Jeśli się z tym zgadzacie, podobnie jak ja, daliście się nabrać.

Marcin Sindera wziął sprawy w swoje ręce i zamiast liczyć na przychylność wydawców zorganizował na wspieram.to akcję mającą na celu zebranie funduszy na wydanie swojej powieści. I osiągnął ten cel w 187%, zdobywając niemal 19 000 zł na piękne wydanie książki, która ma w ten sposób szansę zyskać pozytywne recenzje czytelników i obudzić zainteresowanie większego wydawnictwa – plan genialny.

Tyle że mimo świetnego pomysłu i dużego potencjału rezultat nie zachwyca. Próby stylizacji wypadły nieprzekonująco, a rytm tekstu jest monotonny, z przewagą prostych zdań i niepotrzebnych wyjaśnień oczywistych kwestii. To książka jednego bohatera, który ma jedną misję, właściwie bez wątków pobocznych czy ciekawie nakreślonego tła. Draconis przez większą część powieści zbyt łatwo zdobywa to, czego chce, a kobiety niemal ustawiają się w kolejce, żeby zaspokajać jego potrzeby. W rezultacie zapowiadanym „mrocznym i brutalnym” scenom brak napięcia i pomysłowości, wydarzenia po prostu następują jedne po drugich, bez większej refleksji ze strony głównego bohatera. Może tylko końcowy zwrot akcji zasługuje na pewną uwagę.

Trzeba przyznać, że książka doczekała się kilku pozytywnych a nawet pełnych zachwytu recenzji vlogerów, więc być może trafi w gusta części odbiorców, chociaż porównanie głównego bohatera do Hrabiego Monte Christo czy stwierdzenie, że autor „wygryzł Sapkowskiego” to już gruba przesada.

Agnieszka Kruk

Romanoff | 2018-03-16
Przeczytana: 01 marca 2018

Wróżda jest TYM typem książki. TEN typ, czyli pociągająca, piękna pozycja, która tylko czeka na przeczytanie, a gdy się za nią zabieramy, okazuje się, że nie udało się wykorzystać drzemiącego w historii potencjału :(

Nie lubię takich sytuacji, bo zwyczajnie jest mi przykro, gdy w moje łapki wpada takie dzieło. Zawsze wtedy sobie wyliczam — może książka powinna być dłuższa, może lepiej opisy planowania zmienić w rzeczywistą akcję, a bohatera wystawić na większą próbę?

Wróżda cierpi niestety na te kilka dolegliwości, które po wyleczeniu mogłyby zaowocować kompletnie innym rodzajem lektury. Bo pod względem językowym i stylistycznym jest naprawdę dobrze! Szkoda tylko, że niektóre zabiegi i wywody kompletnie nie pozwalają czytelnikowi wciągnąć się w losy Draconisa i polubić jego i otaczającego go świata trochę bardziej.

Książkomaniacy | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Witajcie. Widzę, że mi się przyglądacie... Nie jestem zwyczajny, co? Tak, macie rację. Nie jestem normalnym człowiekiem. Jestem Sklavenem. Zostałem spłodzony z ludzką kobietą i potomkiem boga Żmija. Moim głównym celem jest zemsta. Nie spocznę dopóty, dopóki nie odbiorę skradzionej mi ziemi i nie odzyskam godności. Nie zapomniałem też o najważniejszym, o nie nie - o przelaniu krwi wroga... Mam prawo do dokonania wróżdy i skorzystam z niego. Sięgnijcie po książkę i dajcie się porwać, wejdźcie razem ze mną mojego świata. Świata przepełnionego słowiańskim klimatem, magią i dziwnymi stworzeniami. Gwarantuję ogrom emocji...

"Wróżda" to książka, która zachwyca, szokuje i zabiera czytelnika w niesamowitą podróż. Wyjątkowe połączenie powieści historycznej i fantastycznej. Niczym świetna kombinacja kultowej "Gry o tron" i "Wiedźmina", który zyskał światową sławę. Warto posunąć się do stwierdzenia, że te tytułu mogą okazać się passe, a "Wróżda"...

Lantret | 2017-12-17

Przy książce tego typu nie da się odejść od skojarzenia z klasykiem gatunku czyli Wiedźminem. Fantastyka z motywami słowiańskimi cóż wszyscy to już znamy ale każdy z autorów rozwiązuje ten temat na swój sposób. Wróżda jest nudna i nie ma w niej nic odkrywczego. Książek mówiących o zemście jest wiele a ta tutaj powieść mogłaby się skończyć po stu stronach, została jednak sztucznie przeciągnięta. Wróżda jest lepsza od Wiedźmina? No chyba nie ale zerżnięta z wiedźmina to już prędzej. Nawiązania są wyraźne np. główny bohater - nieludź o żółtych ślepiach, rzucający aksji na lewo i prawo, któremu nie groźne są żadne stworzenia nocy. Na plus są ilustracje <3 i język czyta się to jakby chłop ze wsi pisał. Przy słowiańskich klimatach, dawnych czasach i żyjących w tej książce prostych ludziach jest to dobry zabieg. Nic mnie jednak tutaj nie intryguje. Zostało mi 100 str do końca i zmęczę bo może zakończenie sprawi, że zmienię zdanie. Chociaż zakończenie można przewidzieć po pierwszym...

CzytanieJestSpoko | 2018-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2018

Zwrócę jednak uwagę, iż jest to debiut i czasem to widać. ,,Wróżda'' nie należy co prawda do tytułów, gdzie możemy książkę zacząć i skończyć w kilka godzin. Warto jednak zwrócić uwagę na dbałość o szczegóły i - czasem aż przesadną - drobiazgowość z jaką autor podszedł do napisania tej historii.

Jeżeli jednak miałbym wskazać najlepszy moment, to byłoby nim niezwykle pouczające i naprawdę dające do myślenia spotkanie ze Śmiercią. Zakończenie natomiast jest zrobione w takim momencie, w jakim nie powinno się robić zakończeń. Książka aż prosi o jeszcze kilka stron, bądź nowelkę, która wyjaśni to, co się stało. A może będzie kontynuacja?

Muszę wspomnieć o narracji. Teoretycznie jest ona trzecioosobową; w praktyce jednak nazwałbym ją narracją drugoosobową, bo mimo, iż to nie Draco opowiada o tym, co się dzieje, to zawsze patrzymy na świat zza jego pleców. Świetnie widać to na przykładzie spotkania z Wiedźmą, gdzie opis tego co było potem dostajemy z ust Czarownicy. Co ciekawe zabieg tym...

SwarmOfBees | 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

Mam z tą książką problem. Z jednej strony pomysł na fabułę mi w pełni odpowiada - oto opowieść osadzona w czasach przed chrztem Polski, kiedy na naszych ziemiach żyły liczne plemiona rządzone przez kniaziów z obwarowanych grodów, gdzie w jeziorze można spotkać rusałkę, a w lesie strzygę, wilkołaka czy wąpierza. Kocham takie klimaty. W dodatku nie można powiedzieć, że w tej książce nie ma akcji, bo byłoby to kłamstwo. Dzieje się dużo, są pewne zwroty akcji, wydarzenia mają ciąg przyczynowo-skutkowy i wszystko w sumie składa się na logiczną całość. Motyw postępowania bohatera jest prosty - pragnie on zemsty (tytułowej wróżdy) za wymordowanie swojej rodziny na jednym z kniaziów.
Tylko czemu, kurcze, jest to podane w taki mdły sposób? Nie rozumiem jak książka tak naszpikowana akcją jest w stanie być tak nudnawa. Poza pojedynczymi momentami los bohaterów był mi całkowicie obojętny. W sumie to poza główną postacią w ogóle nie znamy reszty. Nie wiemy co czują, niektóre ich decyzje są dla...

Fl0w3r | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Zdecydowanie słowiańska atmosfera jest największym atutem - tym książka ocieka. Styliazacja historyczna miesza się tutaj z słowiańskimi legendami i nadaje unikalność całej pozycji. Dla fanów gatunku (heroic fantasy- z wszystkimi zaletami i wadami) oraz słowiańszczyzny - pozycja obowiązkowa.

Tomasz | 2018-05-30
Przeczytana: 29 maja 2018

Historia wciąga. Świat, pełen słowiańskiej mitologii jest po prostu przepiękny. Jedyne zastrzeżenia, jakie mogę mieć pewne niedociągnięcia w warsztacie, które można wybaczyć z uwagi, ze to debiut. Czekam na kolejną książkę.

Adrian Kopp | 2017-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Sam zamysł na powieść może niezbyt odkrywczy, ale zachęcający. Świat pewnej magii, dawnych Słowian, brutalności i silnych emocji. Miałem jednak wrażenie, że wszystko jest "nie do końca". W języku pojawiają się próby stylizacji na dawną mowę, ale te próby są "nie do końca". Bohaterowie mają być dosyć złożeni i wciągający czytelnika w swój świat, ale są "nie do końca". Fabuła ma zakręcać i zaskakiwać, ale robi to "nie do końca". Brutalność i seks miał być silną stroną powieści, ale jest w samej książce "nie do końca". Mam wrażenie, jakby autor bał się nieco pójść silnie w konkretnym kierunku, przez co otrzymaliśmy pozycję z niezłym potencjałem, może nieco wtórną, ale z możliwościami - dobrym światem, podejściem do magii, możliwościami bohaterów... Szkoda, że po drodze te możliwości zostały wykorzystane "nie do końca".

Bran | 2018-10-18
Przeczytana: 15 października 2018