Ostatnie tchnienie

2017-10-06
Dorota Stadnik
Dobra córka

Okładka książki Cleaning the Gold Lee Child, Karin Slaughter
Cleaning the Gold Lee Child, Karin Sl...
Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...

Krótka historia, ale jakże dająca w swoim wymiarze spojrzenie na kunszt autorki. Jakie to jest gęste, jakie prawdziwe i jakie wnikliwe studium osobowości psychopatycznej. Karin Slaughter, to Marka przez duże M.

przyzwoity prequel "Dobrej córki" stanowiący odrębną historyjkę, zaznajamiającą z bohaterkami i podsycającą ciekawość właściwej powieści, ale bez tej pozycji nic z treści "Dobrej córki" się nie traci.

Bardzo krótka historia, akcja dzieje się w jeden dzień, Młoda dziewczyna okazuje się być zupełnie inna osobą, której udaje się wyprowadzić dobrą prawniczkę na manowce. Książkę czyta się w miarę dobrze, choć przyznam, że mnie tą historia jakoś super nie porwała.

Króciutkie opowiadanie z bohaterami Dobrej Córki. Fajne.

Króciutkie opowiadanie z bohaterami Dobrej Córki. Fajne.

17/2019

17/2019

Karin Slaughter słynie z tego, że lubi zapewniać swoim czytelnikom szereg mocnych wrażeń w trakcie lektury. Emocjonalny rollercoaster zaserwowany w trakcie czytania Dobrej córki sprawił, że miałam ochotę na więcej wrażeń. Ostatnie tchnienie to prequel wspominanego thrillera, który stanowi przedsmak tego, co wydarzy się w życiu Charlotte Quinn. Dobra córka była perfekcyjna w każdym calu i długo szukałam substytutu, który zapewniłby mi porównywalną porcję mocnych wrażeń. Na Ostatnie tchnienie natrafiłam całkiem przypadkiem, ale wiedziałam, że z tą historią muszę koniecznie się zapoznać.

Do akcji wkracza Charlotte Quinn, młoda prawniczna tak dobrze mi znana z lektury Dobrej córki. Kariera kobiety powoli się rozkręca, szkoda tylko, że rozwój zawodowy nie jest powiązany ściśle z jakże potrzebnym zastrzykiem gotówki. Broni szemranych przestępców, którym powinęła się noga w trakcie wykonywania nielegalnego procederu, kobieta czuję, że ma misję do wykonania. Dla Charlotte praca nie sprowadza się tylko do wykonywania kolejnych, często monotonnych obowiązków zawód prawnika od zawsze był jej marzeniem, które udało się w końcu po kilku trudnych latach zrealizować. W wyniku niecodziennych okoliczności trafia do niej osierocona nastolatka z niecodzienną prośbą. Flora postanawia uzyskać sądowe orzeczenie o samodzielności, które pozwoli jej się uwolnić od toksycznych dziadków. Korzystny wyrok w sprawie pozwoli jej samodzielnie zarządzać własnym funduszem powierniczym założonym przez firmę transportową po wypadku, w którym tragicznie zginęła matka dziewczyny.

Czytając miałam wrażenie, że Karin Slaughter chciała trochę inaczej poprowadzić tę historię. Autorka słynie z ostrych i bezkompromisowych scenariuszy, które zadowalają najbardziej wymagającego czytelnika. Ostatnie tchnienie zostało napisane bardzo zachowawczo bez efektu wow, tak dobrze znanego z pozostałych książek Karin Slaughter. O samej Charlotte nie dowiecie się za wiele. Jej życie prywatne pozostanie dla czytelnika tajemnicą (z kilkoma drobnymi wyjątkami). Psychologia postaci została zepchnięta a boczny tor na rzecz pewnego przedstawienia/ Fabuła skupia się na historii Flory, które pokazana została z kilku różnych perspektyw. Pierwotnie dziewczyna ukazana została jako dobra uczennica i uczynna scautka, której nie da się nie lubić. Do bólu słodka i pomocna dziewczyna dziwnym trafem wzbudza zaufanie Charllie serwując przy okazji kilka ckliwych historyjek. Wraz z rozwojem fabuły Flora niebezpiecznie się zmienia. Pytanie tylko dlaczego?

Książka nie do końca mnie zachwyciła. Znając scenariusz zaserwowany w Dobrej córce oczekiwałam prawdziwych fajerwerków, a otrzymałam co najwyżej ciekawą intrygę. Pomysł był moim zdaniem genialny i trzeba było go pociągnąć dalej, ale Karin Slaughter uśpiła go z premedytacją kończąc najważniejsze wątki w najmniej spodziewanym momencie. Charakterystyka postaci ograniczona została do kilku suchych faktów, co utrudniało mi wczucie się w stany emocjonalne wprowadzanych bohaterów. Miałam nadzieje, że wątek wysublimowanej psychomanipulacji w wydaniu Flory zostanie pociągnięty dalej, niestety tak się nie stało. Książkę czyta się dobrze, na całe szczęście nie zabrakło charakterystycznego dla thrillera napięcia i aury niedopowiedzeń. Jako całość historia intryguje, ale biorąc pod uwagę poziom rozwoju poszczególnych zdarzeń czytelnik może czuć się trochę rozczarowany. Książka napisana została w podobny sposób do innych pozycji autorki, z zastrzeżeniem, że jest zdecydowanie mniejszych gabarytów. To lekka i przyjemna lektura na jeden wieczór, spodoba się szczególnie fanom autorki, jak i tym z Was, którzy podobnie jak ja pokochali Dobrą córkę.

Ostatnie tchnienie stanowi przedsmak wydarzeń zaserwowanych w Dobrej córce. W mojej ocenie to poprawnie skonstruowany thriller, któremu zabrakło kilku mocniejszych elementów. Cieszę się, że kolejny raz miałam okazje spotkać się ze swoimi ulubionymi bohaterami. Jak dla mnie to idealna propozycja dla wrażliwszych czytelników, którzy lubią śledzić zmienne stany ludzkiego umysłu. Polecam!

Nowela, do przeczytania przed tomem "Dobra córka

Nowela, do przeczytania przed tomem "Dobra córka