literatura polska, aforyzmy
satyra
Ag2S

Specjalne, uzupełnione o 100 nieznanych aforyzmów wydanie Myśli nieuczesanych.

Tłumaczone na wiele języków, cytowane w renomowanych antologiach, Myśli nieuczesane stały się ulubioną lekturą artystów, naukowców i polityków.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4550/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4550/...»

książek: 1992
Wojciech Gołębiewski | 2014-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Bardzo dobrze, że to wyszło, a żle, że nie mam tego na własność. Bo „Myśli nieuczesane” w ogóle do normalnego czytania się nie nadają, a „wszystkie” /prawie 700 stron/ przekraczają możliwości szybkiego przyswajania każdego czytelnika. To trzeba mieć pod ręką i otwierać w dowolnym miejscu, gdy przyjdzie ochota na relaks.
Scharakteryzować ten zbiór można krótko: objaw przysłowiowej, błyskotliwej inteligencji żydowskiej, którą ja tak wysoko cenię. A, że Lec /1909-66/ to postać wyjątkowa, to radzę zajrzeć choćby do Wikipedii, bo ja podam tylko fragment paradoksów dotyczących jego osoby:
Lec to jednocześnie Żyd i baron lub baronet, zależnie od żródła, Stanisław Jerzy de Tusch-Letz, dalej działacz bolszewicki optujący za przyłączeniem zachodniej Ukrainy do bolszewickiej republiki USRR, major LWP, publicysta komunistyczny, attache prasowy PRL w Wiedniu w latach ...

Tę pozycje nie da się przeczytać 'na raz'. Trzeba ją dawkować sobie pomału, aby nie uciekły żadne nieuczesane myśli. Genialne i uniwersalne, na każdą porę dnia i nocy, bez względu na wiek.

Shino11 | 2014-10-06
Przeczytana: 06 października 2014

Zbiór zaskakujących przemyśleń, kreatywnych skojarzeń, zabawnych stwierdzeń, które pobudzają do refleksji, z którymi trudno się nie zgodzić i o których ciężko zapomnieć. Dlatego też warto do „Myśli nieuczesanych wracać”, ponieważ zawierają one kluczowe sentencje bliskie poglądom każdego z nas.
Mądrości są w nich tak upakowane, że nie męczą czytelnika, a zachęcają do czytania i wzbudzają żal, gdy odwraca się ostatnią stronę.
Stanisław Jerzy Lec nie tylko dzieli się przekonaniami, nastawieniem do świata, ludzi, ale w zabawny sposób tworzy wytłumaczenia zachowań, motywów, które są źródłem tego, co powierzchowne, widoczne, stanowi pierwszy plan.
Jest to obserwator, psycholog i optymista, który w komiczny sposób potrafi ukazać ludzkie problemy, wady.
I może warto zaszczepić się tym, by do niedoskonałości życia w taki sposób właśnie podchodzić.

nellanna | 2011-05-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Skarbnica wiedzy wszelakiej, sarkastycznego poczucia humoru i skrótów myślowych, jedynych w swoim rodzaju. Absolutny bestseller i lektura obowiązkowa dla ludzi myślących!

Ananke | 2012-01-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cytaty:
1. "A może Bóg sobie mnie upatrzył na ateistę?"
2. "Okno na świat można zasłonić gazetą".
3. "Niektórym ludziom należałoby wytoczyć proces myślenia".
4. "Głupota nie zwalnia od myślenia".
5. "W co wierzę? W Boga, jeżeli jest".
6. "To, że umarł, nie jest jeszcze dowodem, że żył".
7. "Bałem się zawsze nie nabitych karabinów. Rozbijano nimi głowy".
8. "Nie skostnieć, ale nie sflaczeć, trwać na posterunku, ale nie stać na miejscu, być giętkim, ale nieugiętym, być lwem czy orłem, lecz nie zwierzęciem, nie być jednostronnym, ale nie mieć dwóch twarzy, trudna rzecz!"
9. "Idziemy niewidomi przez ciemność, ale tą biała laską chcielibyśmy czasem zdzielić kogoś przez łeb".
10. "Bada się głębię rzucając w nią kamieniem".
11. "Ludzie byli dawniej bliżsi sobie. Musieli. Broń nie niosła daleko".
12."Chodź własnymi drogami nawet po obcych rajach".

Akemi | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015

mądre, ładne i... rozczarowujące. Pamiętam, jak kilka lat temu po raz pierwszy dopadłam Myśli w Bibliotece. Była to niewielka książeczka, która zachwyciła mnie ciętym językiem i celnością przekazu. Niestety "Myśli nieuczesane wszystkie" zostały uzupełnione o całą masę sentencji nijakich, mdłych i bez wyrazu. Niekiedy miałam nawet wrażenie, że czytam ciągle te same mądrości, tylko ukryte pod nieco inną maską. Potrzeba mi było wiele wytrwałości, żeby dobrnąć do końca i wyszperać spomiędzy całej masy stronic pojedyncze perełki Myśli.
Nie wspomnę już o tym, że w pewnym momencie, podczas lektury, mimowolnie nasunęło mi się skojarzenie z... polskim Paulo Coelho (dla dojrzalszych). Oczami wyobraźni już widziałam siebie tapetującą ściany pokoju "życiowymi" cytatami. Cóż... Cytując samego Autora: "I Bóg mówił cytatami".

polecać chyba jednak nie trzeba. W końcu to Stanisław Jerzy Lec.

| 2010-05-03

"Jest to książka, z której każdy cywilizowany, myślący człowiek powinien co wieczór przeczytać trzy lub cztery linijki, zanim zaśnie (jeśli w ogóle będzie mógł zasnąć)."
Umberto Eco
Mistrzostwem jest w paru słowach zawrzeć myśl, którą inni opisali by przy użyciu tysiąca słów.

Kazik | 2011-12-03

Biblia mistrzów ciętej riposty. Zbiór mądrości wszelakich. Mini-wydanie odpowiedzi na tematy dotyczące świata, życia, i całej reszty.
Tylko ta okładka brzydka jak... no, jak coś bardzo brzydkiego.

BetiFiore | 2013-03-02
Przeczytana: wrzesień 1994

Niezawodny sposób na zły humor - "Myśli nieuczesane" to zjawisko unikatowe w literaturze polskiej!

Kosa | 2012-08-05
Na półkach: Ulubione, Teraz czytam, Posiadam

Pozycji tej nie sposób zaliczyć do przeczytanych. Spoczywa u mnie na biurku, by być zawsze pod ręką, kiedy chcę do niej zajrzeć i przeczytać kilka linijek. Lec po mistrzowsku zawiera w jednym zdaniu wszystko, czego inni nie potrafią zrobić na wielu stronach.
Idealna na prezent. Ja swój egzemplarz dostałam od siostry, za co jej bardzo dziękuję :)