Wrath of Empire

Okładka książki Wrath of Empire Brian McClellan
Okładka książki Wrath of Empire
Brian McClellan Wydawnictwo: Orbit Cykl: Bogowie Krwi i Prochu (tom 2) fantasy, science fiction
Bogowie Krwi i Prochu (tom 2)
Wrath of Empire
Orbit
2018-03-06
2018-03-06

Trzyma świetny poziom.

Trzyma świetny poziom.

Dla mnie rewelacja , jeszcze lepsza od części pierwszej. Trwa wyścig w poszukiwaniu magicznych kamieni . Znani z pierwszej części bohaterowie , każdy ze swoim zadaniem , muszą zmagać się z armią najeźdźców i ich magią. Pełna humoru , zwrotów akcji i do tego bardzo dynamiczna saga .
Chwila odpoczynku i biorę się za trzecią część . Ten cykl przekonał mnie do literatury fantasy .

2 tom trylogii przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Z przyjemnością dałem maksymalną ocenę. Znalazłem tam wszystko co tylko może fan magów prochowych znaleźć. Akcja, intryga, zwrot akcji. Arcydzieło w mojej skromnej ocenie.

Świetnie mi się czytało tą część i uważam, że jest końcówka tej części to najlepszy fragment całej serii.
Na plus:
+ wartka i pełna napięcia akcja
+ złożone intrygi, a także wątek śledztwa w śledztwie
+ ciekawi bohaterowie
+ bogaty świat pełen różnych wartości, ambicji, konfliktów, ciekawych miejsc, postaci. Kreacja jest tak dobra, że z łatwością chłonie się każdy aspekt
+ finał książki

Na minus:
- brak poprowadzenia opowieści z perspektywy jednej z głównych postaci

Na plus:
+ wartka i pełna napięcia akcja
+ złożone intrygi, a także wątek śledztwa w śledztwie
+ ciekawi bohaterowie
+...

Druga część Trylogii jest równie dobra jak pierwsza, coraz więcej wątków się łączy i tajemnic wyjaśnia, znów przypominają o sobie bohaterowie z Trylogii o Magach Prochowych. Wszystko to napisane doskonale, aż chce się czytać, postacie tak nakreślone, że jest to godne pozazdroszczenia. W drugim tomie akcja poprowadzona równie wartko co w pierwszym, trzeba tylko usiąść i znaleźć odpowiednio dużo czasu na czytanie beż żadnych przerw. Są to naprawdę godziny dobrze wykorzystane oby tak dalej.

Długo zeszło mi czytanie kolejnej części cyklu, bo kompletnie nie potrafiłam z początku mocniej wejść w klimat powieści i za ten stan rzeczy wypadałoby winić tutaj miejscami nijako i trochę mdło brzmiącą fabułę, która tak naprawdę dopiero pod sam koniec na dobre ruszyła z kopyta i zaczęło się w końcu robić arcyciekawie i bardziej dynamicznie.
Zaskoczył mnie wątek Ka - poel, bo od samego początku, jeszcze od cyklu Magów Prochowych, bardzo mnie ta postać ciekawiła i widać już horyzontalne zalążki głębszego wyjaśnienia pochodzenia tej tajemniczej postaci no ale o tym mam nadzieję przekonać się w ostatnim już, finalnym tomie i mam nadzieję, że tym razem naprawdę nie będę mogła oderwać się od lektury.

Zaskoczył mnie wątek Ka -...

Piąta odsłona przygód magów prochowych to jak dotąd najbardziej nijaka pozycja z całej serii. Póki co poszczególne tomy oceniałem jako "niezłe" lub "kiepskie" - ten jest po prostu średni. Nie ma tu koślawych dialogów i nieprzemyślanych wątków z najsłabszych książek McClellana, nie ma też jednak zaskakujących zwrotów akcji i angażujących rozstrzygnięć z tych najlepszych.

Może to być zatem okazją do opisania rzeczy, która od początku w tym uniwersum mi nie leżała, a w "Gniewie Imperium" stała się jeszcze bardziej widoczna. Otóż prezentowane wydarzenia są bardzo brutalne i bezkompromisowe, a moralne wybory niejednoznaczne. Jednocześnie jednak ton powieści jest dość lekki, a bohaterowie... nazbyt bezrefleksyjni: co do jednego zdają się akceptować swoją sytuację i nie przywiązują zbyt wielkiej wagi do niepowodzeń i tragedii dziejących się dookoła. To trochę tak jakby opowiedzieć historię z książek Martina czy Abercrombiego utrzymując przy tym klimat z pierwszych części "Harry'ego Pottera". Nie jest to może zabieg destrukcyjny z punktu widzenia powieści, ale za to powoduje pewien dyskomfort podczas czytania i utrudnia faktyczne przeżywanie perypetii głównych bohaterów.

Krótka piłka. Część druga. Fantasy z tej średniej półki. Ale czyta się dość płynnie. Co do fabuły to lekko powielane schematy ale nie razi to zbyt strasznie. Postacie wyidealizowane i brakuje tu jakiej świeżości. Ale autor jakoś daje radę to ładnie obtoczyć w coś nawet zjadliwego. Na ciekawe zwroty i zaskakujące momenty przestałem już liczyć dawno, kiedy każdy bohater magicznie się wyleczy ze wszystkiego co go nie zabije (a i z tym by pewnie sobie poradził) i w pojedynkę każdy da radę każdemu choćby i ich tysiące nawet było... Aż dziw, że jeszcze nikt karabinu maszynowego tam nie wymyślił... Mimo wszystko szósteczka skoro to przeczytałem i biorę się za ciąg dalszy.

Rozwinięcie 1 tomu akcja przyśpiesza czyta się coraz lepiej i zdecydowanie polecam :)

Druga część trylogii "Bogów krwi i prochu" trzyma poziom części pierwszej. Nasza trójka głównych bohaterów w różnych punktach kontynentu próbuje odnaleźć boski kamień i pokonać najazd Dynizyjczyków. Akcja mknie do przodu, mimo sporych rozmiarów książki czyta się bardzo szybko. Bohaterowie są bardzo dobrze opisani a postępowanie ich dobrze wyjaśnione. Pojawiają się kolejne znane osoby z pierwszej trylogii, co dodaje smaczku książce. Polubiłem ten świat i liczę na kolejne książki w tym świecie. Mimo, że przede mną jeszcze jedna ostatnia część, to już mi brakuje tych bohaterów i tego dobrze opowiedzianego świata. Polecam po raz kolejny książki tego autora.