Dziesięciu Murzynków

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Anna Klimek

Pierwotne wydanie książki "I nie było już nikogo" A. Christie.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Lekka lektura na koniec lata. Pozycja dwutytułowa. Ja zdecydowanie wolę ten tytuł. Powiem tak: może to jakieś czary-mary, może sentyment. Po latach można przeczytać ją powtórnie, a jest tak samo emocjonująca. Dziesięciu ludzi i ich demony na odciętej od świata wyspie. I dziecięcy wierszyk o Murzynkach działający jak samospełniająca się przepowiednia. I tajemnicze znikające figurki, które przyprawiają zainteresowanych o dreszcze. A moje emocje są pewnie trochę związane z bajką z dzieciństwa o dziesięciu bałwankach. Problem ten sam – bałwanki znikają jeden po drugim, choć przyczyna zgoła inna, pamiętam, że bardzo to przeżywałam.
Mimo, że dawno temu na pewno tę książkę czytałam i pamiętam, że bardzo mi się podobała, to jednak na szczęście zapomniałam jak się kończy, co przedłużyło mi przyjemność. Polecam. Agatha Ch.to jednak nie byle jaka marka.

EmmaB | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

Sama autorka przyznała, że napisanie tej historii było dla niej tak trudne, że aż fascynujące. Nie próbowałam nawet zgadnąć, jak rzeczy dziejące się na Soldier Island są możliwe. Wiedziałam jednak, że wyjaśnienie będzie całkiem logiczne. I tak było. Daję 10 gwiazdek, bo jeśli chodzi o klasykę kryminału, to jest to, w rzeczy samej, arcydzieło.

polisyndeton | 2018-08-18

Myślałam, że w książce, w której będzie aż tyle tajemniczych śmierci, każda kolejna będzie coraz bardziej przewidywalna, może nawet nudna. Nic podobnego. Agatha Christie potrafi opisać każdą historię w niesamowity sposób, tak też było i tym razem. Wszystko było skomplikowane, niejednoznaczne i nie sądziłam, że ta powieść może tak bardzo mnie pochłonąć. Próbowałam obstawiać sprawców, bądź też kolejne ofiary, nic z tego. Opowieść trzyma w napięciu i niepewności do samego końca.

surrealice | 2017-11-25
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Jedna z lepszych książek Christie... Drąży umysł i zapada w pamięć... Wspaniała opowieść o egoizmie i mrokach ludzkiej duszy. Tytuł został zmieniony w późniejszym czasie na "I nie było już nikogo", pomimo zmiany tytułu i figurek... opowieść pozostała wciąż ta sama. Polecam tym, którzy kochają Christie. Bardziej jednak polecam wszystkim, którzy nie mają przekonania do jej talentu/książek/etc. po "Dziesieciu Murzynków" uzależnicie się od niej i zaczniecie czytać wszystko tej autorki w poszukiwaniu świateł niezwykłości jej umysłu.

peppie | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Klasyka gatunku, krótka, trzymająca w napięciu.
Dużo lepsza, niż niektóre rozwlekłe współczesne kryminały.

Albertyna | 2018-03-22

Majstersztyk nie mogłam się oderwać, kiedy już wiedziałam kto zabija wszystko przewróciło się o 180 stopni.

dudu | 2018-06-24
Przeczytana: 2014 rok

Jest to z pewnością jeden z najlepszych kryminałów tej autorki oraz jeden z najlepszych, które czytałam.

Historia porywa od samego początku, a samo czytanie wzbudza w tobie tyle różnych emocji,że w pewnym momencie nie jesteś w stanie ich wszystkich "ogarnąć".
Autorka jak zawsze, zadziwia, szokuje i trzyma czytelnika w niepewności...

Co więcej moge powiedzieć, przekonaj się sam jak dobrą autorką kryminałów jest Aghata Christie!

lucas688 | 2018-01-17
Przeczytana: styczeń 2018

Kiedyś pewnie hit, niestety dzisiaj to już poniżej standardów. Z Poirot jest tak (przynajmniej u mnie) że po przeczytaniu dwóch czy trzech pozycji pozostałe widziane są już jako kolejne odmiany tego samego i nudne staje się zgadywanie kto zabił. Zmieniają się bowiem jedynie otoczenie i imiona bohaterów. To ja już wolę zobaczyć jak "robi" to David Suchet.

Agnes73 | 2018-03-23
Na półkach: W 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2018

Naprawdę nie wiem nad czym taki zachwyt. w mojej opinii książka przeciętna.

rudamaruda | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dziesięć osób zostaje zaproszenie na Wyspę Murzynków, gdzie kolejno wszyscy giną zgodnie z wierszykiem o Dziesięciu Murzynkach. Zabójca długo pozostaje nieznany, dopiero list w butelce ujawnia kto stał za zbrodniami (sędzia).
Czyta się rewelacyjnie, łatwo, szybko. Wciąga, daje się przeczytać w ciągu jednego dnia.