Tron we krwi. Sekrety polityki Kremla

Czerwone i Czarne
2017-09-13
2017-09-13
literatura polska Kreml Rosja polityka Putin biografia

Książka raczej dla fanów polityki zza wschodniej granicy. Dość szczegółowy opis sytuacji na Kremlu, sojuszy i "kos" w czasach putinowskich.
Przewija się sporo nazwisk, które zwykłemu zjadaczowi chleba nie za wiele będą mówić (ale muszą bo bez tego ani rusz).

Książka nie daje informacji, które pomogą zrozumieć chory umysłu Putina i motywów którymi się kieruje.

Język i sposób opowieści nie jest zbyt wciągający.

Myślę, że są lepsze książki na ten temat, poszukam. ;)

Jak dla mnie najciekawsze wątki to czeczeński i syryjski, które pozwalają wyobrazić sobie geopolitykę regionu....

Trzeba przyznać, że jest to wartościowa książka. Autor przybliża nam wiele politycznych (i nie tylko) zagrywek prowadzonych przez Putina i jego świtę. Na swój sposób jest to jednak trudna książka- można rzec, że wielowątkowa. Autor przytacza mnóstwo postaci, czasami skacze z tematu na temat- co sprawia, że czasami trudno się w tym wszystkim połapać. Zabrakło mi w tej pracy również przypisów. Autor przytacza nam wiele dialogów, ale nie są one poparte żadnym źródłem. W związku z tym zachodzi pytanie: Czy aby na pewno miały one miejsce? Czy są tylko fantazją autora stworzoną na bazie jakichś szczątkowych informacji?

Przeczytałam jednym tchem. Nawet jeżeli wydarzenia opisane w książce mogą nie do końca być prawdziwe. Chociaż mam wrażenie, że większość to jednak prawda.
Jednak nie zmienia to faktu, że czyta się tę książkę jak doskonałą książkę sensacyjną z ciągłymi zwrotami akcji i niespodziewanymi wydarzeniami.
Osobiście najbardziej wstrząsnęły mną opisy operacji wyzwolenia szkoły w Biesłanie.

Osobiście najbardziej wstrząsnęły mną opisy operacji wyzwolenia szkoły w...

Książka co najmniej dobra i godna polecenia osobom niezaznajomionym z arkanami rosyjskiego modelu uprawiania polityki. Oprócz ciekawych opisów wybranych posunięć w polityce zagranicznej Rosji, przedstawionych od kremlowskiej kuchni, znajdziemy też relacje z wewnętrznych rozgrywek rosyjskiej elity władzy.

Dobra choć trudna książka. Nie jest to co prawda pełna biografia Putina, a jedynie skrótowa charakterystyka jego postaci oraz jak to autor zgrabnie określa, mechanizmów sprawowania władzy. Kuczyński opisuje drogę Putina na szczyt i przybliża czytelnikowi metody działania jakimi kieruje się Prezydent Federacji Rosyjskiej. Ze wszystkich opisanych wydarzeń takich jak zabójstwa przeciwników, powiązania z oligarchami, działalność w administracji w Petersburgu, wojna w Czeczenii, atak na teatr w Dubrowce, wydarzenia w Biesłanie, angaż w sytuację na Ukrainie, aneksja Krymu i działania wojenne w Syrii, Putin jawi się nam jako bezwzględny polityk, dążący do realizacji celów za wszelką cenę. Jest niczym dyktator, który nie liczy się z ludzkim życiem, a służby specjalne traktuje jak swoje prywatne komando śmierci. Czytając książkę trzeba się skupić bo autor niestety pisze nudnym językiem choć w kilku miejscach udało mu się tak napisać wybrane części rozdziałów, że czytanie nawet bardzo wciągało. Brakowało mi trochę więcej odniesień źródłowych bo opisane informacje i postawione tezy w tej książce są bardzo odważne. Dla mnie to pierwsza książka o Władimirze Władimirowiczu i na pewno sięgnę po więcej. W biblioteczce mam już Korporację zabójców" Pribyłowskiego, "Rosję Putina" Anny Politkowskiej oraz "Strongmana" Angusa Roxburgha (paradoks jest taki, że z tej trójki żyje już tylko Roxburgh). Myślę, że ta książka jako rozwinięcie biografii innych autorów to nie będzie czas stracony.

Ciekawa pozycja dla osób, które chciałby dowiedzieć się czegoś o Putinie, jego ambicjach i sposobie ich realizacji. Jednak jest jedna rzecz, która mnie mocno irytowała, tj. brak jakichkolwiek przypisów albo chociaż sformowania na początku/końcu książki, że przytoczone dialogi były oparte na faktach albo, że jest to założenie autora i tak mogło to wyglądać. Przez brak takiego wyjaśnienia, Kuczyński sporo traci na wiarygodności.

Ciekawa pozycja, po przeczytaniu nie mam złudzeń na temat Putina. Sam styl niezbyt łatwy do czytania, bardziej przypomina sprawozdanie. Fragmenty dotyczące nazwisk i lat były trudne do przejścia.

Nie jest to biografia władcy kremla. Jest to książka skupiająca się na opisanie zakulisowych rozgrywek politycznych na kremlu tz. "walk buldogów pod dywanem" I robi to w sposób bardzo dobry.

Taka jak ON. Trzyma na dystans, czuć wyższość i chłód, ale w sposób intrygujący. Boisz się, ale chcesz więcej.

Bardzo szczegółowo opisane kulisy dojścia do władzy Putina. Zaczynając od początków jako mer Petersburga, po prace w FSB, wojnę w Czeczeni, oraz kończąc na dojściu do szczytu władzy.

• Reportaż
  • Rozważam zakup