Łódź 370

Båt 370
uchodźcy
literatura faktu
beata

Przez niebezpieczne morza między Turcją, a Grecją przeprawiają się tysiące łodzi, a każda z nich pełna ludzi uciekających przed wojną i prześladowaniami. Wszystkich ich napędza marzenie o bezpiecznej przyszłości w UE. Ale przypadek łodzi 370 jest zupełnie wyjątkowy. Ta historia jest symbolem niszczenia świata na naszych oczach, tak jak 3-letni Alan Kurdi stał się symbolem wszystkich dzieci...

Ta historia jest symbolem niszczenia świata na naszych oczach, tak jak 3-letni Alan Kurdi stał się symbolem wszystkich dzieci umierających na Morzu Egejskim.

Dzięki dociekliwym wywiadom i intensywnym badaniom, autorzy zebrali świadectwa tego, co działo się na ciemnym oceanie z łodzią wypełnioną ludźmi. W sprawę uwikłani są prawnicy i sądy w Wielkiej Brytanii, Turcji, Rosji i Libii.

Ale książka jest również bardzo osobistym portretem dwójki zwykłych ludzi, bez doświadczenia w szpiegostwie, egzekwowaniu prawa lub dyplomacji, którzy decydują się na starcie z przemytnikami, skorumpowaną policją, oraz śmiertelnym zagrożeniem. Ich podróż i praca zamieniają się w gorączkowy thriller, w którym ujawnia się tajemnica morderstw z politycznymi podtekstem.

Książka wyjaśnia kluczową część największego globalnego kryzysu uchodźców w naszych czasach. Podnosi głosy ludzi, którzy zostali utopieni i rzuca światło na wielomilionowy przemysł, w którym przemytnicy i politycy z Turcji i UE grają w grę geopolityczną… ludzkim życiem.

źródło opisu: Wydawnictwo Agora

źródło okładki: Wydawnictwo Agora

annishere | 2018-06-17
Na półkach: Przeczytane, Mam

Książkę widziałam w rękach osób, które parają się promowaniem czytelnictwa. Wiązałam z nią duże nadzieje, ponieważ temat aktualny, poruszający i niezwykle bolesny biorąc pod uwagę wiele tragedii z uchodźcami w tle. A jednak, bardzo się rozczarowałam. Za dużo emocjonalnych wątków opisujących relację głównych bohaterów, za dużo wątków rodem z thrillera, które niestety zupełnie odrealniły problem uchodźców. Książka pachnie mi spłyceniem prawdziwej tragedii tylko po ty, by otoczka gorącego tematu sprzedała dość banalne i tanie romansidło.

W kontekście ludzkiego cierpienia, obojętności, poważnego problemu geopolitycznego koncentrowanie się głównie na emocjach głównej bohaterk (żyjącej zresztą w zupełnie innej rzeczywistości)jest dla mnie literackim nietaktem.

Mariolka | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Od połowy to nawet zaczyna mieć chwilami gęstość. Generalnie mamy do czynienia z amatorską manierą autorów, opowiadania nie tyle o ludziach z zatopionej łodzi, co o sobie i swoich przeżyciach. Uchodźcy i ich dramat są tylko tłem, pretekstem do egzaltacji rozpieszczonych wychowanków bezpiecznej Europy, którzy postanowili wziąć się za „poważny temat”. Coś tam im się udało, ale nie powiem, że wiele, zwłaszcza, że długo trzeba się przedzierać przez banialuki.

Jarek1983 | 2018-04-13
Przeczytana: 15 marca 2018

Temat uchodźców jest ważny i na czasie. Nie dziwi więc, że reporterzy interesują się sprawą i piszą kolejne książki. Nikt nie ma idealnej recepty na rozwiązanie tej kwestii. Nie mają jej też Annah Björk, Mattias Beijmo. Ich książka „Łódź 370” zaskakuje, ale raczej w stronę rozczarowania. Powodem głównym jest to, że autorzy stawiają siebie na planie pierwszym. Ich perypetie w dotarciu do prawdy kompletnie przyćmiewają autentyczny ludzki dramat. Irytujące jest narzucanie sensacyjnej narracji. Nie twierdzę, że tak nie było albo że groza mogła być mniejsza. Nie o to chodzi. Wygląda to na robienie z siebie bohaterów kosztem ofiar. A to już wzbudza niesmak.

zetbasia | 2018-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2018

Losy uchodźców z krajów dotkniętych wojenną zawieruchą. Uciekają przed głodem, biedą, śmiercią, szukają bezpieczeństwa i lepszego życia dla swoich dzieci. Wyprzedają wszystko by zdobyć pieniądze na przeprawę morską do Europy, ale nie wszyscy docierają na drugi brzeg.
Czy politycy z Turcji i UE, w cichej zmowie z przemytnikami, przyglądają się obojętnie gdy giną dzieci, kobiety ? Czy tak wygląda pomoc?

Olga Kowalska | 2017-12-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reportaż
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Nie ulega wątpliwości, że autorzy wykazali się dużym poświęceniem, żeby opisać historię Łodzi 370. Niestety każda kolejna strona wywoływała we mnie nieodparte wrażenie, że oczekują od czytelnika podziwu, co rodzi zupełnie odwrotny skutek. Opisane w książce zdarzenia tracą na wartości właśnie przez dziesiątki wtrąceń, w których autorzy podkreślają, że opłacają swoje podróże z własnych pieniędzy, że jedzą pierwszy ciepły posiłek od tygodnia, że zostawili swoje dzieci w Szwecji, a nawet - że tak pilnie muszą odebrać telefon, że stawiają siatki z supermarketu na mokrym chodniku.

W dobrym reportażu o poświęceniu autora i jego przeżyciach zawsze można czytać między wierszami. To poświęcenie wsiąka w zebrany materiał i w historię, jaka z tego materiału się układa. Nie potrzebuje oddzielnych zdań, oddzielnych akapitów i analizy kryzysu, jaki rodzi się w związku autorów.

"Łódź 370" to niestety zupełnie inna półka.