Pinokio

Okładka książki Pinokio Małgorzata Strzałkowska
Okładka książki Pinokio
Małgorzata Strzałkowska Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Disney Złota Kolekcja Bajek (tom 41) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Disney Złota Kolekcja Bajek (tom 41)
Hachette Polska
2017-01-01
2017-01-01
9788328208650

Marzeniem starszego pana jest to, aby spod jego ręki ożyła pacynka i stała się jego wesołym życiowym towarzyszem, synkiem, którego nigdy nie miał. Jego życzenie się spełnia, ale młody Pinokio jeszcze nie wie, że jego kompletna transformacja nastąpi pod warunkiem, że przez jakiś czas będzie grzeczny, posłuszny i kierował się głosem sumienia.
Początkowo Pinokio myśli, że jest w stanie podołać zadaniu, ale zewsząd pojawiają się pokusy, którym niestety ulega. Co więcej, w chwilach jego kłamstwa, momentalnie rośnie mu drewniany nos. Przychodzi w końcu ostateczny czas próby. Gepetto oraz jego zwierzątka zostają połknięte przez wieloryba. Pinokio nie namyślając się długo, rusza mu na ratunek..

Czasami z pozoru błahe prośby okazują się wygórowane i przerastają. Człowiek nieustająco wystawiany jest na różnego rodzaju próby, z których albo odniesie zwycięstwo, albo poniesie sromotną klęskę. Każdego dnia człowiek dokonuje wyborów słusznych według jego opinii.  Kieruje się przy tym rozsądkiem, a wszelkie wybory poddaje rachunkowi sumienia. Nikt nie narzuca człowiekowi tego, jak ma postępować w życiu, bowiem sam decyduje o tym, co podchodzi pod kategorię dobro i zło.

Początkowo Pinokio myśli, że...

Lata mijają, a z czasem człowiek znajduje się w takim miejscu, gdzie próbując zrozumieć niektóre rzeczy musi się trochę cofnąć.

Pinokio to postać, którą znałam i nie lubiłam. Taki oto niegrzeczny pajacyk, który nie zważał na to, iż inni chcą dla niego jak najlepiej. Do dzisiaj nie widziałam bajki, ale przeczytawszy książkę poczułam dopełnienie. Może dla kogoś to błahe historyjki, ale dla mnie mają wielkie znaczenie.
Polubiłam Pinokia za to, że całym sercem wiedział, kto jest dla niego najważniejszy i kogo kocha, mimo że był tylko marionetką wykonaną z drewna.

• Złota Kolekcja Bajek Disneya
  • Disney Złota Kolekcja Bajek