Die Dame vom See

Tłumaczenie: Erik Simon
Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 7)
Wydawnictwo: dtv
2 695
3 628
3 076
2 933
Pani Jeziora
niemiecki
Karodziejka

Der fulminante Abschluss der Hexer-Saga Ciri, Prinzessin von Cintra und Schützling des Hexers Geralt von Riva, ist auf geheimnisvolle Weise in eine fremde Welt versetzt worden. Dort trifft sie auf einen jungen Ritter namens Galahad, der sie für die Dame vom See hält und dem sie ihre Geschichte erzählt: Die Kriege und Machtkämpfe, die seit Langem tobten, haben ihren Höhepunkt erreicht....

Der fulminante Abschluss der Hexer-Saga

Die Kriege und Machtkämpfe, die seit Langem tobten, haben ihren Höhepunkt erreicht. Vilgefortz mit seinen Helfershelfern stellt sich zur Schlacht, bei der viele von Geralts Gefährten ihr Leben lassen müssen. Und es droht neue Gefahr in Gestalt des Kaisers Emhyr von Nilfgaard. Er wird von derselben uralten Prophezeiung geleitet, die auch das Handeln von Vilgefortz und Ciri bestimmte. Wiewohl im Besitz überwältigender Übermacht, scheut Emhyr bei der Konfrontation mit Geralt und Ciri vor der letzten Konsequenz zurück: Denn mit Ciri verbindet ihn mehr als nur die alte Weissagung ...

źródło opisu: https://www.dtv.de/buch/andrzej-sapkowski-die-dame-vom-see-24817/

źródło okładki: https://www.dtv.de/buch/andrzej-sapkowski-die-dame-vom-see-24817/

Gosia | 2016-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 maja 2016

Ostatnia część sagi o wiedźminie. Wyjaśnienie losów Geralta z Rivii, czarodziejki Yennefer, Ciri, Jaskra i wielu innych postaci ze świata ludzi, elfów, krasnoludów i czarodziejów.
Spora część książki to opis wojny Nilfgaardu i Północy. Trochę mało o wiedźminie i Ciri. I to jedyny zarzut wobec tej części.
Styl Sapkowskiego jak zwykle zachwyca, a jego specyficzny humor ubarwia narrację.
Szkoda, że to już koniec. Chyba długo w polskiej literaturze nie powstanie równie rewelacyjna saga.

I kolejny tom za mną... A "Pani Jeziora" upewniała mnie w przekonaniu, że to jedno z lepszych zakończeń serii, jakie kiedykolwiek spotkałam.

W końcu nadszedł wielki finał, a wszechpotężny i nieśmiertelny wąż Uroboros w końcu ugryzł swój ogon i zamknął pętle czasu stając się i będąc nieśmiertelnością.

Cóż...
Co mogę napisać. Niepowtarzalne, małe i wielkie przygody prowadzą naszych bohaterów do wielkiego finału, gdzie każdy będzie musiał zapłacić cenę swojego przeznaczenia.
Przed Ciri, Yennefer, Geraltem i innymi bohaterami mnóstwo wyzwań, wyrzeczeń, wyborów i emocji, które idealnie uzupełniają się na tle wojny pomiędzy Nilfgaardem i Północnymi Królestwami. A krwawa jatka zaspokoi nawet najwybredniejszych czytelników.
Dla jednych Chaos skończy się szczęśliwie, dla innych niekoniecznie, ale z pewnością nie zabraknie chwil wzruszeń, niepewności, smutku i radości.

Podsumowując...

Mało jest tak rewelacyjnych sag fantasy, które zapadają w pamięć na długo i do których po pewnym...

Karol | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sapkowski postanowił zamknąć swoją sagę w całości, i kto wie czy to nie największa wada tej książki. Zamknięcie zazwyczaj skupia się na głównych bohaterach i to im poświęca najwięcej czasu, tymczasem tutaj wiele stron zostało poświęcone postaciom pobocznym, historiom które były tylko tłem w poprzednich częściach. Oczywiście są to fantastyczne smaczki gdy pomyśleć ile czasu autor poświęcił bohaterom drugo, a często i trzecioplanowym, ale wydaje mi się że cierpi na tym trochę główny wątek. Można było chyba poświęcić kilka kartek więcej dla Geralta, Yen i Ciri kosztem tych mniej znanych postaci. Poza tym kapitalna praca - kończy się wielka wojna, obserwujemy jak wychodzą z tego wszystkie królestwa, co dzieje się zaraz po zawieszeniu broni. Bardzo podoba mi się wykorzystanie wątku podróży Ciri po różnych miejscach i czasach, świetnie komponuje się to z całą fantastyką serii. Jak zawsze Sapkowski staje na wysokości zadania dostarczając nam masę emocji(ach, to zakończenie), humoru,...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„- A którego z nich, powiedz, można ukatrupić za pomocą zwierciadła?
- Każdego. Jeśli walnąć prosto w łeb.”
I na sam koniec Sapkowski nie szczędzi nam humoru. Była „Ania z Zielonego Wzgórza’, był i „Harry Potter”, to i na „Wiedźmina” przyszła pora. Niestety już ostatnia… jednakże nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
„To było za nimi.
A przed nimi było wszystko.”
Ciri – przez elfy zwana Panią Jeziora – po przejściu przez wieżę trafia do innego wymiaru. Do elfów. Jednakże wszystkim chodzi tylko o jedno – o jej dziecko. I to nie tylko elfom, wszyscy chcieliby wykorzystać Lwiątko.
Geralt jak zawsze wraz z kompanią szuka swego Przeznaczenia. Choć na pewien czas zaszyje się w pewnym królestwie, gdzie główną gwiazdą jest Jaskier. Pozna kobietę i dopiero naprawdę ważna wiadomość jest w stanie oderwać go od tamtej rzeczywistości.
A Yennefer, zapytacie, co z nią? Siedzi przetrzymywana w lochu.
Jednak pomimo licznych trudności, nareszcie uda się wszystkim spotkać. Tylko jaką cenę...

Józef Śliwiński | 2010-10-17

Fatalne zakończenie jednej z najlepszych sag światowej fantasy.

Canis | 2015-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2015

"Coś się kończy, coś się zaczyna"

Jako fanka fantastyki, chyba nikogo nie zaskoczę, jeżeli w mojej kolejnej (już siódmej) opinii dotyczącej sagi o Wiedźminie tak się nachwalę, że aż się popluję. Kocham te postaci, ten świat, humor i akcję. Nic na to już nie poradzę. Będę kochać tę serię w nieskończoność, podobnie jak wąż Urobonos, zwinąwszy się w kształt ósemki wgryziony zębami we własny ogon, będący nieskończonością. Ten tom wyjątkowo zaskakuje. Szczególnie podobał mi się pobyt kompanii w Toussaint. To była czysta poezja. Mając na myśli księcia Juliana, "Łasiczkę" oraz błędnego rycerza Reynarta na wierzchowcu Bucefale... Oczywiście jak większości osób mniej podobało mi się samo zakończenie powieści, ponieważ zamiast odpowiedzi, pozostałam z samymi pytaniami. Racja, "Pani Jeziora" kończy się w mało wytłumaczalny sposób, chociaż powstała mi w głowie już jakaś moja teoria dotycząca tych wydarzeń, ale nie chcę tutaj spoilerować. :) Mam nadzieję, że wszystko zostanie wyjaśnione w...

Piąta część przygód Geralta z Rivii to wyjaśnienie wszystkich wydarzeń i zawiłości, które dotąd pojawiły się w życiu bohaterów. Tutaj ostatecznie dowiadujemy się, jak potoczą się losy Ciri, czy Geralt i Yennefer zdołają pielęgnować swoją miłość i czy światem rządzić będą siły dobra czy zła. W większości lektura jest wciągająca, akcja płynie wartko, a mistrzowskie opisy walk urozmaicają czytanie. Styl Sapkowskiego ma wyjątkową ekspresję, z którą nie spotkałam się jeszcze u żadnego z polskich pisarzy (choć, w gruncie rzeczy, nie czytałam książek zbyt wielu z nich) i należy mu się za to niewątpliwa pochwała – w końcu takie właśnie detale są wyznacznikiem pisarskiego kunsztu.
Odkładając wszystkie plusy na bok, nie mogę pozbyć się wrażenia, że mam co do „Pani Jeziora” trochę mieszane uczucia. Z jednej strony – całe mnóstwo świetnych, trzymających w napięciu opisów bitew, ucieczek, rozstrzygających rozmów i odrobinę ckliwych powrotów, a z drugiej… mało wiedźmina w wiedźminie, mało...

Michał Nosorowski | 2014-01-23
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Sapkowski jak zwykle oczarowuje czytelnika wielowątkową fabułą. Nic nie jest przewidywalne, ani pewne. Czytając książki Sapkowskiego zdałem sobie sprawę, że czytelnik nie musi być najważniejszy. Nie musi wszystkiego wiedzieć, niektóre pytania pozostają bez odpowiedzi. Losy niektórych bohaterów pozostaną już chyba na zawsze tajemnicą. Podsumowując Sagę o Wiedźminie, stwierdzam, że jest to pozycja obowiązkowa dla polskiego czytelnika fantasy. Jestem zadowolony, że Sapkowski zaprosił mnie do swojego świata. Cieszę się, że poznałem walecznego Geralta, Barda Jaskra, przepiękne czarodziejki, głośnych krasnoludów i walecznych elfów. Każdy z nas jest w stanie dodać jeszcze sporo pozytywnych komentarzy. Jednym słowem - Diament. Diament polskiej literatury. Ostatnia nadzieja, by zachęcić zmniejszającą się liczbę czytającej młodzieży. Ode mnie zasłużone 10/10. Pozdrawiam i zachęcam do przeczytania wszystkich części o Rzeźniku z Blaviken.

Aleksandra | 2018-06-07

"Pani Jeziora" to ostatnia część serii o Wiedźminie. Piszę ostatnia, ponieważ "Sezon Burz" traktuję jako dodatek do całego cyklu, po który z pewnością sięgnę.

Geralt w dalszym ciągu szuka swojej podopiecznej. Yennefer, katowana, za wszelką cenę próbuje ocalić swoją przybraną córkę. A Ciri trafia do miasta elfów i przemieszcza się pomiędzy światami i czasami.

"Pani Jeziora" posiada wszystkie cechy poprzednich tomów, które sprawiły, że cykl o Geralcie stał się tak popularny: wartką akcję, znanych bohaterów i niepowtarzalny styl Sapkowskiego. Dodatkowo autor serwuje nam sporo przeskoków chronologicznych, dzięki którym na pewne sprawy możemy spojrzeć z innej perspektywy oraz lepiej poznać ulubionych bohaterów oraz garść zwrotów akcji. W "Pani Jeziora" wszystkie wątki się łączą w całość. Mamy także sporo śmierci, śmierci, które wstrząsają, smucą i wywołują bunt przeciwko losie, który autor zgootował bohaterom. Ale tak to już jest, że wojna nie obywa się bez ofiar...

Zakończenie mnie...

sai | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

Koniec... szkoda nie tego się spodziewałem po ostatnim rozdziale. Przygodę z Wiedźminem będę wspominał naprawdę bardzo dobrze. Kiedyś wrócę jeszcze raz do tej książki, tego jestem pewien. Geralt to na pewno postać która zagości wśród tych ulubionych nie tylko moich ale większości czytelników. Przekonałem się później do Ciri, choć w zasadzie i tak więcej wolałbym akcji z udziałem Naszego głównego bohatera. Dużo można by jeszcze napisać ale nie chcę tutaj spoilerować, ażeby Ci co dopiero zaczynają ten tom mieli większą satysfakcję z przeczytania tej wspaniałej sagi. No nic jeszcze raz napiszę że trochę smutno po tymże zakończeniu. Czas zabierać się za Sezon Burz który już zagościł w Mojej bibliotece. Wiedźmina zaś naprawdę polecam każdemu kto fantastykę lubi, i umila sobie książką te szarą jesienna pogodę.