rozwińzwiń

Atlas architektury Warszawy

Okładka książki Atlas architektury Warszawy Juliusz Chrościcki, Andrzej Rottermund
Okładka książki Atlas architektury Warszawy
Juliusz ChrościckiAndrzej Rottermund Wydawnictwo: Arkady sztuka
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
sztuka
Wydawnictwo:
Arkady
Data wydania:
1977-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Data 1. wydania:
1978-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8301088362
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dobra kultury i problemy własności. Doświadczenia Europy Środkowej po 1989 roku Fero Alexander, Algis Balezentis, Paulina Buchwald-Pelcowa, Franciszek Cemka, Aliaksiej Chadyka, Nawojka Cieślińska-Lobkowicz, Grażyna Czubek, Gražina Dremaite, Tibor Fedor, István Fodor, Dorota Folga-Januszewska, Gábor Galik, Hans-Joachim Hinz, Pavel Jirásek, Patricia Kennedy Grimsted, Zigmantas Kiaupa, Jerzy Kichler, Piotr Kosiewski, Serhij Kot, Wojciech Kowalski (prawnik), Stanisław Krajewski, Jan Kudrna, Jan Kuklík, Krzysztof Hubert Łaszkiewicz, Jaroslav Lobkowicz, Astid Müller-Katzenburg, Ágnes Peresztegi, Jacek Purchla, Zygmunt Rakowiecki, Andrzej Remin, Andrzej Rottermund, Stefan Turner
Ocena 7,5
Dobra kultury ... Fero Alexander, Alg...
Okładka książki Klasycyzm i klasycyzmy Waldemar Baraniewski, Jolanta Chrzanowska-Pieńkoś, Barbara Dąb-Kalinowska, Tadeusz M. Jaroszewski, Jerzy Kowalczyk, Anna Lewicka-Morawska, Krzysztof Lipka, Urszula Mazurczak, Tomasz Mikocki, Waleryj Mrozow, Katarzyna Nowakowska-Sito, Waldemar Okoń, Robert Pasieczny, Andrzej Pieńkos, Maria Poprzęcka, Andrzej Rottermund, Elżbieta Wolicka
Ocena 6,5
Klasycyzm i kl... Waldemar Baraniewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
291
255

Na półkach:

Lubię pozycje o Warszawie. Na architekturze znam się, przyznajmy szczerze, średnio (chociaż też nie jest tak, że wiem jakoś specjalnie mało) - ale ponieważ staram się uczyć coraz to nowych rzeczy, sięgnęłam i po ten atlas.

Dzieli się on na dwie zasadnicze części. Pierwszą jest skrótowe omówienie rozwoju przestrzennego Warszawy, jak również rozwoju architektury i budownictwa w tym mieście. Skrótowe, bo to około 50 zaledwie stron, a przecież o architekturze można by napisać bardzo wiele. Autorzy przyjęli następujący podział czasowy i tematyczny: architektura do początku XVII wieku; barok wazowski; barok za panowania Jana III; późny barok za Sasów; między barokiem a klasycyzmem; warszawski klasycyzm lat 1780-1800; sentymentalizm, początki neogotyku, egzotyzm; klasycyzm Królestwa Polskiego; historyzm w architekturze warszawskiej XIX wieku; secesja, modernizm, funkcjonalizm; architektura po roku 1945.

Druga część książki to katalog. Autorzy wybrali część warszawskich ulic, głównie tych, przy których możemy znaleźć jakieś zabytki, a następnie każdy z nich omówili. Przy czym, zaznaczę: omówili nie od strony historycznej, lecz, jak nazwa atlasu wskazuje, od strony architektonicznej. Niżej podam dwa przykłady: pierwszy to budynek znany (więc można się zorientować, w jaki sposób autorzy omawiają takie obiekty),drugi to losowo wybrana kamienica. Adresy w nawiasie dodane przeze mnie (w książce są, ale w sposób, który ciężko przedstawić na blogu).

"Hotel "Bristol" (ulica Krakowskie Przedmieście 42/44). Gmach wzniesiony na miejscu pałacu Tarnowskich 1899-1901 wg projektu Władysława Marconiego przy współpracy Stanisława Grochowicza; secesyjna dekoracja wnętrz - Otto Wagner (nie zachowana),przekształcona 1934 przez Antoniego Jawornickiego. Wnętrza zmodernizowane po 1950. Neorenesansowy. Fot. 142."

"Kamienica (ulica Bednarska 21). Wzniesiona w latach 1815-30. Zniszczona w czasie II wojny światowej. Odbudowana 1952. Klasycystyczna."

Teraz wiecie już, czego możecie spodziewać się po katalogu :) Nie jest to jakaś wybitnie pasjonująca lektura ;) ale może się przydać, jeśli zobaczymy na mieście jakiś ciekawy budynek i chcemy dowiedzieć się o nim czegokolwiek więcej. Ja od siebie przyznaję, że przeczytałam cały wstęp architektoniczny i kilka ulic - ale nie ma sensu czytać tego katalogu, nie widząc budynków na żywo.

Skoro atlas, to muszą być też zdjęcia! Część jest kolorowa i duża (12),ale zdecydowana większość czarno-biała i bardzo mała, wręcz mikroskopijna (352). Trochę szkoda, no ale cóż - ja lubię duże zdjęcia, można się wtedy przypatrzeć szczegółom, zobaczyć, co się zmieniło. Mimo wszytko jednak ilość zdjęć i tak jest pokaźna. Są też plany niektórych miejsc, np. Łazienek.

Na koniec zwrócę jeszcze uwagę na to, że atlas został wydany w roku 1977, więc siłą rzeczy niektóre rzeczy są już nieaktualne. Przykładowo, plac Politechniki jest tutaj placem Jedności Robotniczej, zaś plac Bankowy placem Dzierżyńskiego, z pomnikiem tegoż pana. Tak więc szukając jakiegoś miejsca, należy sprawdzić, czy jego nazwa się nie zmieniła w czasie różnych historycznych zawirowań.

https://arnikaczyta.blogspot.com/2021/05/w-sumie-nic-szczegolnego-juliusz.html

Lubię pozycje o Warszawie. Na architekturze znam się, przyznajmy szczerze, średnio (chociaż też nie jest tak, że wiem jakoś specjalnie mało) - ale ponieważ staram się uczyć coraz to nowych rzeczy, sięgnęłam i po ten atlas.

Dzieli się on na dwie zasadnicze części. Pierwszą jest skrótowe omówienie rozwoju przestrzennego Warszawy, jak również rozwoju architektury i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    3
  • Posiadamy
    1
  • 2.Architektura
    1
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia
    1
  • Dodałem do serwisu (frycol)
    1
  • PDF
    1
  • Moje książki o Warszawie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Atlas architektury Warszawy


Podobne książki

Przeczytaj także