Annabelle

Tłumaczenie: Marta Rey-Radlińska
Cykl: Inspektor Charlie Lager (tom 1)
Wydawnictwo: Burda Książki
Annabelle
giovanna

Pewnej ciepłej, letniej nocy siedemnastoletnia Annabelle znika z małej miejscowości Gullspang na granicy Västergötlandu i Värmlandu. Jej rodzice szaleją z niepokoju, miejscowa policja jest bezradna, a Missing people prowadzi bezskuteczne poszukiwania. Inspektor Charlie Lager i jej kolega zostają skierowani do tej sprawy. Charlie jest dochodzeniowcem w Narodowym Departamencie Operacyjnym, zdolną policjantką, która w pracy odnalazła rutynę, tak potrzebną jej chaotycznej duszy. To dla niej podróż w przeszłość. Musi powrócić do miejsca, które opuściła w wieku czternastu lat, do przeszłości i dzieciństwa, od których ze wszystkich sił próbowała uciec.

źródło opisu: http://www.burdaksiazki.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 663

Koszmar każdego rodzica

Chcąc przeżyć najgorszy koszmar swego życia wcale nie trzeba znaleźć się w starym, opuszczonym domu i uciekać przed goniącymi nas zjawami. Wcale też nie trzeba walczyć na śmierć i życie z odrażającymi zombie. Wystarczy doświadczyć najgorszej traumy każdego rodzica – stracić dziecko.

Waśnie ten okrutny scenariusz dotknął rodziców Annabelle – bohaterów debiutu szwedzkiej pisarki Liny Bengtsdotter. Ich najukochańsza córka znika – tak po prostu. Wczoraj była, dziś jej nie ma. Cierpią, próbują poruszyć niebo i ziemie, a ułatwić im poszukiwania ma Narodowy Departament Operacyjny. Konkretnie, pani inspektor Charlie Lager – niezwykle uzdolniona i solidna w swoim fachu policjantka.

I gdyby ta opowieść krążyła tylko i wyłącznie wokół zaginięcia nastolatki, to pewnie nie wyróżniałaby się specjalnie na tle mnóstwa innych powieści z wątkiem kryminalnym – wszak zaginięć małoletnich w fabułach szwedzkich kryminałów nie brakuje. Jednak w tym przypadku akcja toczy się dwutorowo – poznajemy samą Annabelle, ale też odbywamy podróż w czasie z policjantką, która po wielu latach wraca do maleńkiego miasteczka nieopodal Szwecji, by odnaleźć nastolatkę, ale też jednocześnie zmierzyć się ze swoją przeszłością.

Dwutorowa akcja nie zawsze sprawdza się w książkach lub też sam autor nie bardzo potrafi lawirować między nimi. Na szczęście Lina Bengtsdotter poradziła sobie z tym bardzo dobrze. Stworzyła też ciekawe postacie, a sam wątek jest interesujący i nie pozwala oderwać się od lektury do samego końca. Nie jest to może moim skromnym zdaniem poziom topowych szwedzkich pisarzy kryminalnych i nie uważam, by autorka była jakimś nowym objawieniem, ale zdecydowanie radzi sobie na polu literackim dobrze – zwłaszcza, że jest to jej debiut.

Czy po książkę sięgnąć warto? Naturalnie, ale bez nastawiania się na hit zwalający z nóg. Raczej trzeba podejść do książki i autorki jak do nowej twarzy szwedzkiego kryminału, którą poznać powinien każdy, kto się w gatunku lubuje i tak samo ci, którzy po takowe lektury sięgają sporadycznie. Sprawdzi się u każdego – gwarantuję.

Ewa Szczepańska

Patronaty tygodnia

Pomimo tego, że jest dopiero połowa listopada, to w naszych patronatach czuć już bożonarodzeniową atmosferę! Sprawdźcie koniecznie co przygotowaliśmy dla was w tym tygodniu i może któryś z tytułów nada się na prezent dla bliskiej osoby...

Udało mi się stworzyć coś znacznie większego niż kryminał

Lina Bengtsdotter zachwyciła Szwecję powieścią „Annabelle”, która wychodzi mocno poza ramy kryminału. To dzięki głębi opowieści krytycy Crimetime Specsavers okrzyknęłi ją najlepszym debiutem roku 2017 i królową kryminału, detronizując tym samym Camillę Lackberg. Zapraszamy do lektury wywiadu z pisarką.