Książka Roku 2018

9788365520180
manga
komiksy
Bezimienna

„Czasem Taniguchi podkreśla poetyckość chwili, prezentując coś niezwykłego, na przykład cień jaskółki przesuwający się po twarzy bohatera o wschodzie słońca. Częściej jednak poetyckość odkrywa w tym, co było zwyczajne, póki rysownik nie zwrócił na to uwagi: w spojrzeniu na świat przez stłuczone okulary, w uśmiechu starszej pani, w ufności, z jaką mała dziewczynka głaszcze po głowie obcego psa, lub w dywanie z opadających kwiatów pod drzewem wiśni”.
– Jerzy Szyłak o „Idącym człowieku” w „Coś więcej, czegoś mniej”

„Idący człowiek” jest uznawany za jedno z najważniejszych dzieł Jirō Taniguchiego. Francuzi docenili tę publikację już w połowie lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Wersja angielska (nominowana w USA do Nagrody Eisnera) opublikowana została w pierwszej dekadzie naszego tysiąclecia.

W Polsce komiks ukazuje się po ponad ćwierćwieczu od pierwszego wydania, ale za to od razu w formie rozszerzonej. Oprócz kompletnej wersji historii o idącym człowieku, w tomiku znalazły się również trzy inne opowieści utrzymane w tej samej konwencji.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/idacy_czlowiek.php

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/idacy_czlowiek.php

Wkp | 2018-10-12
Przeczytana: 08 października 2018

NA SPACERZE Z TANIGUCHIM

Prostota zawsze jest najlepsza. Ta znana wszystkim prawda, traktowana już od dawna jak frazes, znajduje odbicie w tej właśnie mandze. Taniguchi stworzył w końcu wiele znakomitych dzieł, wiele też do siebie podobnych, a jednak w "Idącym człowieku", opartym na takim samym schemacie, jak jego manga o kulinariach „Samotny smakosz”, zbliża się niemalże do perfekcji. Co za tym idzie, w ręce czytelników trafia tomik ambitny, ale przede wszystkim dogłębnie poruszający, którym człowiek po prostu chce się delektować.

Poznajcie jego. Mężczyznę w średnim wieku, statecznego, spokojnego… Człowieka, który kocha spacerować i robi to w każdej możliwej chwili. Świat woła go, gdy tylko wyjdzie z domu. Czy lato, czy zima, czy słońce, czy deszcz, rusza w drogę, zagląda do miejsc, których wcześniej nie odwiedzał, odkrywa uroki okolicy, poznaje ptaki, czasem w drodze do pracy wysiądzie stację bliżej, czasem pomoże dzieciom zdjąć z drzewa samolot… I zachwyca się każdą z takich...

geokuba | 2018-01-14
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Komiks, który na tle innych komiksów zdaje się być takim nieciekawym przytłustawym okularnikiem, który melancholijnie się uśmiecha, nie kuma czaczy prawdziwych mężczyzn i na wuefie, przy grze w zbijaka, odpada zawsze pierwszy. Ciepłe kluchy, nic ciekawego zdawałoby się. Ale.

ilo99 | 2018-04-25
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Jedno jest pewne – to nie jest przegadany komiks. Nie jest to również klasyczna manga, ponieważ autor ma własny styl rysowania, odmienny od tego, co kojarzy się nam z japońskim komiksem. A treść? Ot, po prostu spacerujący mężczyzna. I to, co na tych wędrówkach ogląda. I ludzie, z którymi się spotyka. Czasami nawet nie rozmawia, a tylko przebywa. Nudne? Może. Na pewno inne od tego, co czytałam, a może oglądałam do tej pory. Pełne refleksji i zachwytu nad przyrodą. Z absolutnym zanurzeniem się w chwilę obecną. Polecam.

(...) odpowiedź na pytanie o tytuł najlepszego komiksu przeczytanego w 2017 roku: Idący człowiek Jirō Taniguchiego.

Idący człowiek to niezwykły komiks o zwykłym życiu przeciętnego, żonatego mężczyzny w średnim wieku i z lekką nadwagą. Wiem, mało zachęcający opis. Wielu potencjalnych czytelników w powyższym zdaniu znajdzie ostrzeżenie, aby za żadne skarby nie sięgać po wzmiankowaną pozycję. Dlatego powinienem napisać inaczej. Idący człowiek to komiksowe arcydzieło, w którym prawda i piękno ukryte są pod powłoką codziennych wydarzeń, wystarczy zwolnić kroku lub na chwilę przystanąć, aby mieć do nich dostęp, aby zrozumieć, jak cieszyć się życiem.

W głównej mierze życie składa się z epizodycznych zdarzeń, które w większości wypadków i w dłuższej perspektywie nie mają żadnego znaczenia. Codzienność bohatera Taniguchiego ukazuje, że między jednym a drugim trzęsieniem ziemi, można odnaleźć ulotne chwile szczęścia. Wystarczy postawić na spontaniczność, na uwagę i świadome bycie w...

myszkin | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Poezja w czystych, pozornie prostych kadrach. Idący człowiek to pochwała wszystkiego, co jest tak drobne i trywialne, że zazwyczaj umyka naszej świadomości. Przyjemność wylegiwania się w słońcu, zapach morza, ten moment, w którym czystej ciekawości sprawdzamy nazwę ptaka w atlasie ornitologicznym - o tym jest ta niezwykle oszczędna, a przez to piękna historia.

Cudowna lektura na niedzielę (prawie żałuję, że przeczytałam ją w sobotę ;) ).

Tevahr | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Bardzo specyficzny komiks. I bardzo piękny. Bardziej się go ogląda niż czyta (prawie żadnego tekstu). Przypomina album z pracami artysty lub katalog z muzeum niż rzecz do szybkiego przerzucania kartek.

Reflektor_fw | 2019-02-06
Anezka | 2019-01-12