Trzynasty księżyc

Cykl: Żniwiarz (tom 3)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Abiernat

Uważaj! Nieumarli wracają. Ludziom i żniwiarzom zagraża jeszcze niebezpieczniejszy wróg, a Pierwszy zmienił zasady gry. Magda, Feliks i Mateusz stają przed nowymi wyzwaniami, groźniejszymi demonami i dylematem większym niż wszystkie razem do tej pory wzięte. Trzynasta pełnia jest coraz bliżej. Bestsellerowa seria „Żniwiarz” nie pozwoli Ci zaznać spokoju!

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: czwartastona

Wybredna Maruda | 2018-08-16
Przeczytana: lipiec 2018

Miejcie się na baczności! Demony znowu wychodzą z mroku! Bierzcie zapasy magiczny ziół i wyruszcie na polowanie razem z Magdą, Feliksem, Pierwszym i Pauliną Hendel.

Seria "Żniwiarz" była uznawana w Polsce za pewnego rodzaju przełom. Nie ma u nas zbyt wielu książek poruszających w sposób młodzieżowy tematyki demonów słowiańskich. Oryginalność jest tu więc dla mnie jak najbardziej na plus, troszkę zarzutów mam do sposobu wykonania, ale jestem w stanie przymknąć na to oko.

Jeżeli do tej pory myślałam, że w Pustej Nocy i w Czerwonym Księżycu dużo się działo – TO OHOHOHO! Teraz na niemal każdej stronie atakuje nas jakiś potwór, do tego demony stają się coraz silniejsze. W Trzynastym Księżycu poznajemy także nowe postacie, które wzbogacają całą historię – chociaż czasem i irytują. Ale jest i Pierwszy! Może to niekoniecznie dobrze o mnie świadczy, ale to jest właśnie bohater, dla którego czytam całą serię. On jest tu jak Liam Neeson w Uprowadzonej! Kocham człowieka i jego teksty! No...

Jabłuszkooo | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

,,Żniwiarz. Trzynasty księżyc'' to wymarzony ciąg dalszy historii o żniwiarzach, demonach i Pierwszym. Tak nachwaliłam ją w recenzji, że sama nie wiem co ja będę musiała napisać przy czwartym tomie, jak okaże się jeszcze bardziej fenomenalny! Nie mam pojęcia. Uważam, że ta część to naprawdę kawał dobrej roboty i trudu włożonego, by książka była świetna pod względem fabularnym, jak i zewnętrznym. Jeżeli jeszcze nie czytaliście tej serii, to koniecznie się za nią zabierzcie, bez słowa sprzeciwu, raz dwa!

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

readforrhys | 2018-09-24
Na półkach: 2018, Przeczytane

Żniwiarz pewnie większości z Was jest znany, ta seria wywołuje dość spory szum, a jej opinie w zdecydowanej większości są pozytywne – i ja się z nimi zgadzam! Moje pierwsze spotkanie z serią Pualiny Hendel było bardzo udane, drugie jeszcze lepsze i z niecierpliwością wyczekiwałam trzeciego. Jak „Trzynasty księżyc” wypadł na tle dwóch wcześniejszych części?

Przede wszystkim, ta seria jest tak skonstruowana, że koniecznie trzeba czytać wszystkie tomy po kolei, bo są one ściśle ze sobą powiązane – ja trzeci czytałam kilka miesięcy po drugim, więc zdążyłam co nieco zapomnieć i na początku miałam delikatne trudności w ogarnięciu fabuły, bo zwyczajnie kilka rzeczy uleciało mi z głowy. Jednak im dalej w las, tym więcej mi się przypominało, więc i czytało się coraz lepiej. Ogólnie akcja jest od samego początku i, kurcze, jak to wciąga! Serio, strony leciały mi przez palce, „przeczytam kilka stron” bum! Już kilkadziesiąt. Paulina tak dobrze potrafi operować językiem, kreować fabułę i...

Lost-In-My-Books | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Sięgając po pierwszy tom ,,Żniwiarza" nie sądziłam, że rozpocznę naprawdę niesamowitą przygodę ze słowiańskimi demonami oraz cudownymi bohaterami. Paulina Hendel to polska pisarka, która zauroczyła swoich czytelników nie tylko pomysłem, ale też lekkim, zabawnym i trochę ironicznym stylem pisania. Teraz jest to moja ukochana seria i nie chcę żeby się skończyła, naprawdę chciałabym żeby pojawiło się jeszcze parę części w tych niesamowitych okładkach.

W ,,Trzynastym księżycu" na Magdę, główną bohaterkę będzie czekało nie lada wyzwanie. Pojawią się nowe zagrożenia, nowe demony i nowi bohaterowie.
Czy Pierwszy wciąż zagraża Żniwiarzom i czy będzie można mu zaufać?

Ta książka przełamała mój zastój czytelniczy. Przeczytałam ją w 2 dni, nie mogłam się wręcz od niej oderwać, nie miałam najmniejszej ochoty nawet włączać jakiegoś filmu, chciałam tylko móc znów zagłębić się w ten świat. Niesamowicie mnie porwała. Nawet nie wiecie jak było mi smutno, gdy przewróciłam już ostatnią stronę....

CzytanieNaszymZyciem | 2018-08-15

Choć jestem wierną fanką serii Pauliny Hendel, to jednak muszę przyznać, że trzecia część jest moim zdaniem najgorsza. Dlaczego?

Żniwiarz od początku zapowiadał się na świetną serię młodzieżową, opartą na mitologii słowiańskiej i w dużej mierze nawiązującej do Wiedźmina. Dwie pierwsze części są naprawdę dobre, bardzo wciągające i gwarantujące ciekawą przygodę na kilkanaście godzin. Co poszło nie tak w trzeciej części? Otóż Trzynasty księżyc serwuje czytelnikowi mnóstwo opisów walk z demonami. Jest ich na tyle dużo, że w którymś momencie można odczuć przesyt i nudę. Kuleje również kreowanie bohaterów. Autorka wprowadziła kilka nowych postaci, jednak zostały na tyle słabo przedstawione, że w momencie można o nich zapomnieć. Nie wynika to z mojego roztrzepania czy niedbalstwa o szczegóły, a właśnie z kiepskiego przedstawienia postaci... Niestety.

W tej części najbardziej podobało mi się to, że relacja między Magdą a Pierwszym zaczyna się mocno komplikować. Postać Mateusza...

KsiążkiJakCzekolada | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

Trzeci tom przygód Magdy, Feliksa i Mateusza jak zawsze rozpoczyna się mocnym wstępem. Akcja od początku jest wartka i czytelnik musi mieć się na baczności - demonów jest coraz więcej i kryją się w każdym kącie. Jednak w trzeciej części walka z potworami to nie przelewki. Tym razem zagrożenie rzuca cień na całą ludzkość. Na ziemi pojawia się bóg krainy zmarłych i pragnie, by ludzie znowu się bali. Przez lata zapomnieli, że nie są sami na tym świecie, zapomnieli, że ciemność nie jest ich przyjacielem, ale to ma się zmienić. Gdy trzynasty księżyc zalśni na niebie, cała armia demonów wyjdzie z Nawi. Nasza trójka słowiańskich superbohaterów stanie przed ogromnym wyzwaniem. Czy podołają? Czy są w stanie uratować ludzkość?

W tej części najbardziej podobało mi się to, jak autorka wykorzystała postać Pierwszego. Szantażowana Magda spędza z nim coraz więcej czasu, a pierwszy żniwiarz przypomina mi nieco takiego bad boy'a z książek new adult. ;) Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że naszą...

Ania | 2018-10-02

Magda powraca pod nową odsłoną. Tym razem poznajemy ją w ciele Oliwii i zauważamy jej bardzo miły charakter. Dziewczyna pragnie pomagać ludziom i bardzo często ich dobro przekłada ponad własne bezpieczeństwo. Jej relacja z Pierwszym ulega nagłej zmianie, ponieważ bohaterka nie chce go już zabić, a pragnie zawrzeć z nim pokój i nauczyć się do niego wielu rzeczy. Sytuacja ta nie podoba się Mateuszowi, który miał okazję bardzo dobrze poznać charakter Pierwszego i uważa, że Żniwiarz coś knuje.

W trzeciej części stajemy wraz z bohaterami przed kolejnymi wyzwaniami. Poznajemy nowe stworzenia, a także pojawiają się nowe postacie. Każdy z nich wnosi do powieści coś nadzwyczajnego - dawkę adrenaliny, szoku, przerażenia, a nawet humoru. Zaskoczyła mnie relacja Magdy i Pierwszego. Na pozór dwoje wrogów, a wzajemnie potrafili zadbać o swoje bezpieczeństwo. Czy wpłynie to na relacje Magdy i Mateusza? Czy możliwe, że kobieta nie będzie wiedziała, który mężczyzna jest dla niej odpowiedni?

ciąg...

1991monika | 2018-10-01

Magda została porwana przez Pierwszego, a Feliks i Mateusz wszczynają alarm organizując poszukiwania dziewczyny. Uważają, że czasu na jej odnalezienie mają bardzo niewiele. Okazuje się jednak, że Pierwszy ma zupełnie inne plany względem niej i zmienia zasady gry. Czy Pierwszy jest jedynym zagrożeniem czyhającym na Magdę, jej najbliższych oraz całą ludzkość?

„Trzynasty księżyc” to trzeci tom cyklu o żniwiarzach. Jeśli jesteście ze mną tu już od dłuższego czasu to z pewnością wiecie, że dwa poprzednie tomy dosłownie pochłonęłam i wyczekiwałam kolejnego, ponieważ zakończenie drugiego tomu pozostawiło czytelnika w napięciu, a cała seria jest świetna. Jeśli chcecie dopiero zacząć swoją przygodę ze żniwiarzami to należy wziąć pod uwagę, że wszystkie te książki są ze sobą powiązane i najlepiej czytać je we właściwej kolejności.

Po zapoznaniu się z „Pustą nocą” i „Czerwonym słońcem” wiedziałam już, czego się spodziewać po stylu autorki, który jest lekki i sprawia, że książkę dosłownie...

Natalia | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Wszystko zaczyna się od tego, że Magda ponownie zostaje porwana przez Pierwszego. Ponownie staje z nim oko w oko, starając się za wszelką cenę go pokonać i przeżyć. Niespodziewanie dla niej, Pierwszy ma względem niej inne plany. Po wstępnej ugodzie między sobą, wkrótce zaczynają wspólne polowania. Ich celem są demony i inne istoty pozaziemskie. Jak zakończy się ich współpraca?

"Według kaszubskich wierzeń dziki myśliwy był pokutującą duszą człowieka, który polował w niedzielę przed południem. A teraz, po śmierci, musiał za karę przemierzać bory i polować na żaby oraz kruki.
Kiedyś Magda stwierdziła, że taki los był niezłym upodleniem. Jednak teraz, gdy po raz pierwszy w życiu stała twarzą w twarz z myśliwym, poczuła wobec niego respekt. Biła od niego niespotykana moc i z całą pewnością nie wyglądał na istotę, która poluje na żaby."

To już kolejna część o przesympatycznych i zarazem groźnych żniwiarzach, którzy bronią świat ludzki przed atakiem demonów. Okazuje się, że nawet oni...

madziak006 | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Jeśli myślicie, że Paulina Hendel nie ma już żadnych asów w rękawie, to grubo się mylicie. Zostaniecie mocno zaskoczeni i to nie raz!
Nasi Żniwiarze i w tej części nie zastaną spokoju, a wręcz przeciwnie – będą mieć pełne ręce roboty. Kolejne potwory wychodzą z ukrycia i są jeszcze silniejsze. Budzą się bestie, które już dawno przestały odwiedzać nasz świat.
Prawie na każdej stronie powieści „Trzynasty księżyc” czyha na nas jakaś niespodzianka, która jeszcze bardziej pragnie wciągnąć nas w świat słowiańskich potworów. Nieprzewidywalne wydarzenia sprawiają, że nie da się oderwać od lektury. Widać, że Paulina Hendel pisze coraz lepiej z każdą kolejną książkę.
Dla mnie największym plusem tej części jest postać Pierwszego, który w tej części przeszedł zniewalającą przemianę i stał się moim ulubionym książkowym antagonistą. Myślę, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, co tej postaci siedzi w głowie.
„Trzynasty księżyc” to książka, który każdy polski fan młodzieżowej fantastyki...