Ofiary losu Inna historia Polski

Wydawnictwo: Firma LIBERTE
historia
Jaga

Brawurowa podróż przez tysiąclecie. Od szansy zmarnowanej przez Chrobrego po udaną inwestycję Kaczyńskiego – znane fakty opisane z nowej perspektywy. Czołowy publicysta „Liberté!” opowiada o lepszych niż Jagiełło mężach dla Jadwigi i tłumaczy dlaczego Rzeczpospolita nie sięgnęła po Pacyfik.

źródło opisu: Internetowe źródło

źródło okładki: https://merlin.pl/ofiary-losu-inna-historia-polski...»

Vemona | 2018-10-29
Przeczytana: 28 października 2018

To książka niezwykle mądra i ciekawa, ale zarazem niełatwa. Zmusza do innego spojrzenia na historię, przemyślenia tego, co było nam wpajane od dziecka, przyjęcia, że wiele z tego, co wiemy - nie jest faktem, a jedynie mitem narodowym.
Autor w kilku częściach, podzielonych tematycznie, omawia wiele kwestii. Jest rozdział o rzekomo złotym wieku, który, według autora, był pierwszym krokiem ku upadkowi państwa. Już wówczas, począwszy od obietnic Ludwika Węgierskiego, zaczęło postępować osłabienie władzy królewskiej, co z czasem doprowadzi do warcholstwa i zrywania sejmów.
W kolejnej części rozprawia się z bezsensownym, jego zdaniem, zwróceniem się ku wschodowi, co przy nieudolnej polityce (Zygmunt III Waza odmówił zgody na koronowanie syna na cara Rosji) doprowadziło do powstania państwa, które zamiast być w unii z Polską - co było prawdopodobne, stało się inicjatorem rozbiorów.
Część trzecia opowiada o tym, że w 1914 roku ludność kongresówki nie zechciała ruszyć za Piłsudskim na...

Petroniusz | 2018-03-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, historia
Przeczytana: luty 2018

Dobra eseistyka – zawsze w modzie. A prezentowane eseje, to intelektualne ćwiczenie z rozumienia i analizowania historii – bardzo polecam.

Autor wybiera 4 okresy naszej historii i pokazuje dlaczego momenty te były zwrotne, co od tego momentu się zmieniło. Jest to bardzo ciekawa intelektualna wyprawa i swoisty rodzaj „liberalnej” polityki historycznej. Autor zaprasza mnie do analizy związków przyczynowo-skutkowych i wgłębienia się w realne konsekwencje działań – to bardzo ważne w tej książce – konsekwencje, a nie sama celebracja zwycięstw (Bądź częściej – zwycięstw moralnych). Ważne są realne skutki i pytanie – co dane wydarzenie nam przyniosło, ale tak realnie.

Nawet jeśli wybrane przez Autora „momenty” w których historia polski mogłaby pójść innym tropem, są dobrane arbitralnie, to i tak stanowią wartość poznawczą. Pomagają także przemyśleć które wydarzenia w naszej historii były naprawdę ważne, gdyż realnie wpłynęły na jej bieg i popchnęły kraj w innym kierunku. Bitwa pod...

Rino | 2018-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2018

Prowokująca, irytująca, niekiedy wręcz ahistoryczna (np. we wstępie), a zarazem bardzo interesująca i skłaniająca do refleksji. Warto przeczytać niezależnie od swego światopoglądu.

marcjn | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Interesująca, choć raczej jako inne od standardowego spojrzenie na historię Polski niż przez fakt snucia mglistych, alternatywnych scenariuszy wydarzeń. Przeczytać można jeśli nic lepszego nie czeka, z kupowaniem lepiej się jednak wstrzymać.

Monika | 2018-04-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Zbyt odkrywcza może nie jest. Ale w dusznej atmosferze dość odświeżający punkt widzenia.

JasiekChr | 2018-11-17
Bohu | 2018-06-10